کشف سیاره‌ای مشابه ‌کره زمین در خارج از منظومه شمسی


کشف سیاره‌ای مشابه ‌کره زمین در خارج از منظومه شمسیکشف سیاره‌ای مشابه ‌کره زمین در خارج از منظومه شمسی
تلسکوپ فضایی کپلر سیاره‌ای خارج از منظومه شمسی کشف کرده است که شباهت‌های قابل توجهی به کره زمین دارد. احتمال دارد که در سطح این سیاره آب جریان داشته باشد. این کشف جان تاز‌ه‌‌ای به آرزوی زندگی فرازمینی داده است. اخترشناسان آمریکایی اعلام کردند، برای نخستین بار سیاره‌ای به بزرگی کره زمین خارج از منظومه شمسی کشف کرد‌‌ه‌اند. این سیاره در فاصله‌ای از سیاره مادر خود در گردش است که این فاصله شکل‌گیری حیات در سطح آن را امکان پذیر می‌کند. اخترشناسان با انتشار مقاله‌ای در مجله علمی "ساینس" خاطر نشان کرده‌اند که احتمال دارد بر سطح این سیاره آب جریان داشته باشد. آب جاری یکی از شرایط اصلی شکل‌گیری حیات در یک سیاره به شمار می‌رود. البته اخترشناسان آمریکایی هنوز هیچ نشانی از آب جاری بر روی این سیاره پیدا نکرده‌اند و تنها بر اساس اطلاعاتی که تلسکوپ فضایی کلپر مخابره کرده، احتمال وجود آب بر سطح این سیاره را مطرح کرده‌اند. تلسکوپ کپلر این سیاره را که "کپلر ۱۸۶-اف" نام گرفته، در فاصله ۴۹۰ میلیون سال نوری از زمین رصد کرده است. این سیاره همراه چهار سیاره دیگر دور یک ستاره مادر که یک کوتوله است، در گردش است. ستاره‌های کوتوله کوچکتر از خورشید منظومه شمسی هستند و دمای کمتری هم دارند. "کپلر ۱۸۶ اف" که بزرگترین سیاره منظومه خود است، حدود ده درصد بزرگتر از زمین و در فاصله از ستاره مادر خود در گردش است که دمای آن نه بسیار سرد و نه بسیار گرم است و امکان شکل‌گیری آب جاری بر سطح آن وجود دارد. تلسکوپ فضایی کپلر که سال ۲۰۰۹ با هدف شناسایی سیاره‌هایی مشابه زمین به فضا پرتاب شد، تا کنون ۱۸۰۰ سیاره خارج از منظومه شمسی را کشف کرده است. از این تعداد ۲۰ سیاره در محدوده‌ای قابل سکونت حول ستاره مادر خود در گردش هستند. تمامی این سیاره‌ها غیر از "کپلر ۱۸۶-اف" بزرگتر از کره زمین هستند، به گونه‌ای که نمی‌توان با قاطعیت گفت آیا سیاره‌هایی خاکی مانند زمین هستند یا مانند نپتون از گاز فشرده تشکیل شده‌اند. سیار‌ه‌هایی که قطر آن از یک و نیم برابر قطر زمین بزرگتر است، در اتمسفر خود پوشش متراکم گازی شامل اکسیژن و هیدروژن ندارند و در نتیجه شکل‌گیری آب در سطح آنها ممکن نیست.

کشف سیاره‌ای مشابه ‌کره زمین در خارج از منظومه شمسیده حیوان باهوش روی زمین +عکس

1:

اخترشناسان شبیه‌ترین سیاره به زمین از نظر شرایط مساعد برای شکل‌گیری حیات از نوع زمینی اون را کشف کرده‌اند.
به نقل نشریه علمی ساینس، پژوهشگران ساوقت فضایی آمریکا - ناسا - با هستفاده از تلسکوپ کپلر توانسته‌اند سیاره‌ای را در خارج از منظومه شمسی مشاهده نمايند که به نظر می‌رسد شرایط اون بیش از هر سیاره دیگری که تا کنون کشف شده به کره زمین شباهت دارد.
این سیاره کپلر ۱۸۶ اف نام گرفته و نشریه ساینس در گزارشی با عنوان "سیاره شفرمودی آور" که در شماره روز ۲۹ فروردین (۱۸ آوریل) نشریه انتشار یافته، نوشته هست که سیاره در فاصله حدود پانصد سال نوری از زمین برنامه دارد و یکی از پنج سیاره منظومه متعلق به یک "ستاره کوتوله" هست.
برپايه این گزارش، سیاره کپلر ۱۸۶ اف در "دامنه زندگی" یا "گلدی لاکس" ستاره مورد نظر واقع شده، به این معنی که حرارتی که از "خورشید" این منظومه به اون می‌رسد مانع از شکل‌گیری حیات به شکل زمینی در اون نیست.
تلسکوپ یا رصد خانه فضایی کپلر در سال ۲۰۰۹ با هدف شناسایی سیاره‌هایی مشابه زمین به فضا پرتاب شد و از اون وقت تا کنون، حدود نهصد "جهان" جدید را کشف کرده اما به فرموده کارشناسان، کپلر ۱۸۶ اف شبیه‌ترین سیاره به زمین هست که تلسکوپ کپلر تا کنون نشان داده هست.
پژوهشگران تخمین می‌زنند که سیاره کپلر ۱۸۶ اف کمی بزرگتر از کره زمین و شعاع اون حدود ۱۰ % بیش از شعاع زمین هست و به خاطر اندازه اون، احتمالا یک سیاره صخره‌ای هست که ساختار اون به ساختار زمین بی‌شباهت نیست.
در بررسی احتمال وجود حیات شبه‌زمینی در سیارات دیگر، تشابه به زمین از لحاظ اندازه و ساختار عاملی مهم هست زیرا اگر سیاره‌ای بیش از پنجاه % بزرگتر از زمین با جرمی فشرده‌تر باشد، جاذبه اون باعث جلب و افزایش غلظت گازهای "کشنده" در جو سیاره می‌شود و شکل‌گیری حیات از نوع زمینی اون را ناممکن می‌سازد.
"خورشید میزبان" سیاره کپلر ۱۸۶ اف یک "ستاره کوتوله" هست به این معنی که اندازه اون کوچکتر و دمای اون کمتر از خورشید منظومه شمسی هست اما فاصله این سیاره با ستاره میزبان در حدی هست که شرایط سطح سیاره از لحاظ دما و دریافت انرژی خورشیدی می‌تواند به شرایط زمین شباهت زیادی داشته باشد.
با توجه به این خصوصیات، وجود آب به صورت مایع در این سیاره محتمل هست و ممکن هست شرایط مساعدی را برای شکل‌گیری حیات به شکلی مشابه زمین در این سیاره ایجاد کرده باشد.


چرا مارها زبانشان را تکان می‌دهند؟
آب در دمای بالا، به بخار تبدیل می‌شود و در دمای پائین، یخ می‌بندد و در هر دو صورت، مانع از شکل‌گیری جیات به شکل زمینی اون می‌شود.
هر سال کپلر ۱۸۶ اف یکصد و سی روز زمینی به طول می‌انجامد.
در عین حال، هنوز مشخص نیست که آیا واقعا در این سیاره آب وجود دارد و آیا جو اون، همانند زمین، دارای حفاظ مناسب برای جلوگیری از رسیدن تشعشات مرگ آور به سطح سیاره هست یا نه.
برنامه شناسایی سیاره‌هایی مشابه زمین در سال‌های اخیر دستاوردهای مهمی داشته هست.


رتبه 15 توليد علم جهان برای ایران
نخستین سیاره از این نوع حدود بیست سال پیش شناسایی شد و تا کنون تقریبا دو هزار سیاره با خصوصیات فیزیکی نزدیک به زمین کشف شده هر چند تنها معدودی از اونها در "دامنه حیات" ستاره میزبان برنامه دارند.


دوربین مدار بسته
کشف بسیاری از این سیاره‌ها مدیون هستفاده از تلسکوپ کپلر بوده هست.
در عین حال، تا کنون سیاره‌ای با همان اندازه زمین که با همان فاصله زمین، گرد ستاره‌ای مشابه خورشید در گردش باشد پیدا نشده هست اما برخی از کارشناسان معتقدند که چنین سیاره‌ای به احتمال زیاد وجود دارد و پیشرفت فنی در آینده امکان کشف اون را به ساکنان زمین خواهد داد.
در حال حاضر، کپلر ۱۸۶ اف شبیه‌ترین سیاره به زمین هست که تا کنون کشف شده و این امیدواری را پدید آورده هست که شاید روزی، ستاره‌هایی شبیه‌تر از این به زمین در فاصله‌ای مناسب از زمین کشف شوند و به بشر آینده، با توانایی فنی بهتر، امکان اون را بدهد تا با اعزام سفینه‌های تحقیقاتی، از نزدیک احتمال وجود حیات در اونها را بررسی کند.


نحوه نگهداری و تکثیر گیاه کاکتوس


اولین لپ تاپ تاریخ +عکس

2:

اقا قیمت بلیطش فضاپیماشم نوشته؟


ثبت رفتار کوانتومی الکترون با روشی جدید

3:

برا خانمهای زیبا مجانیه


ارتباط نقاشی چشم چشم دو ابرو و هوش

4:

اهان پس مابریم غاز بچرونیم:دی

5:

بچه بودم خیلی اختر شناسی دوست داشتم
یه مقام کشوری هم اوردم
یادمه اونوقتا چقد پیگیر بودم
ولی یه همچین خبری رو قبلا هم شنیده بودم ..

کلا مشکل از جو و خورشید و اب هست همیشه
اونموقع هم نوشتن اتمسفر نداره

منو بردی به طفولیت

6:

نه دیگه
دختر ایرانی که از همه دخترهای دنیا خوشگلتر هستند مجانی باید ببرند

7:

پنج سال پیش که مدام سمینارهای مریوط به گرمایش جهانی انجام می شد و فرموده می شد که کره زمین در حال نابودیه ، دانشمندان این سیاره رو کشف کرده بودند و صحبت تحقیق برای مناسب بودن این سیاره برای زندگی بود که در صورت نابودی کره زمین به اونجا نقل مکان نمايند و من فکر می کردم چه کاریه ، بهتر نیست کره زمین زیبای خودمون رو نجات بدیم ؟؟؟

کشف سیاره‌ای مشابه ‌کره زمین در خارج از منظومه شمسی

8:اخبار جدیده
فکر کنم تازه کشف کرردند

9:

من 5 سال پیش پیگیر این موضوع بودم ...
شاید اون یه سیاره دیگه بوده ...

10:

چه جالب میشه بتونند وجود موجوداتی در اون سیاره رو قطعی بدونند...


11:

آخه اگه اینقدر دوره پس چه فایده ای داره؟ چون حتی اگه سفینه ای بسازیم که با سرعت نور حرکت کنه (که امکان نداره) 490 میلیون سال طول می کشه تا برسیم اونجا , تا اون موقع کره زمین 200 بار نابود شده

12:

البته شاید روزی به نتیجه رسید
هیچ تصوری فعلا نمیشه کرد

13:

هنگام غروب هست، در ساحل ایستاده اید و به چهار سیاره و یک خورشید نارنجی نزدیک افق نگاه می کنید.

شب که فرا می رسد، نوارهای خیره نماينده ی شفق قطبی در آسمان به رقص در می آیند.


* اینجا زمین نیست، شما روی سیاره ی کپلر-۱۸۶f ایستاده اید، کوچک ترین فراسیاره با توان زیست پذیری که تاکنون شناخته شده.

کشف سیاره‌ای مشابه ‌کره زمین در خارج از منظومه شمسی

برداشت هنری از سیاره ی کپلر-۱۸۶f، یک سیاره ی تقریبا هم اندازه ی زمین که در منطقه ی زیست پذیر ستاره اش به گرد اون می چرخد.

فاصله ی این سامانه از زمین ۵۰۰ سال نوریست و در صورت فلکی ماکیان جای دارد.

تصویر بزرگ تر
توماس بارکلی از مرکز پژوهشی ایمز ناسا در مافت فیلد کالیفرنیا می گوید: «از میان همه ی سیاره های فراخورشیدی که تاکنون دیده ایم، این تنها موردیست که ما را به یاد زمین خودمان می اندازد.» بارکلی و همکارانش این سیاره را در داده هایی که تلسکوپ فضایی کپلر ناسا گرد آورده بود شناسایی کردند.

این سیاره تنها ۱۰ % از زمین بزرگ تر هست و کوچک ترین سیاره در بیرون از سامانه ی خورشیدی هست که مدارش در منطقه ی زیست پذیر ستاره اش جای دارد.

منطقه ی زیست پذیر یا کمربند (دامنه ی) زندگی یک ستاره جایی پیرامون اون ستاره هست که آب می تواند بر روی سطح سیاره به حالت مایع پایدار بماند.

ستاره شناسان پیش از این سیاره های کوچک دیگری را هم یافته بودند که در منطقه ی زیست پذیر سیاره ی میزبانشان بودند.

ولی تاکنون نزدیک ترین سیاره به زمین از نظر بزرگی، سیاره های گلیزه-۶۶۷Cf و گلیزه-۶۶۷Ce بودند، که بزرگی هر دو ۱.۴ برابر زمین بود و در یک سامانه ی سه سیاره ای هم جای داشتند [خوانده بودید: * سه سیاره ابَرزمین با توان زیست پذیری درون یک سامانه یافته شد].

همانندسازی ها نشان می دهد که سیاره هایی نزدیک به این اندازه می توانند سطح سنگی داشته باشند، ولی این امکان هم هست که بیشتر همانند نپتون باشند، با هسته هایی بسیار کوچک تر که توسط لایه های جوی پف کرده ای در بر گرفته شده اند.

ستارگان شامگاهی
بارکلی می افزاید: «گرچه این سیاره ها می توانند کاملا سنگی باشند ولی باز هم در موردشان مطمئن نیستیم.

ما در سامانه ی خودمان نمونه هایی به این اندازه نداریم، از همین رو چیزی که نماینده ی اون ها باشد در اختیارمان نیست.

ولی ما دو سیاره ی هم اندازه ی زمین به گرد خورشیدمان داریم - ناهید و زمین- که هر دو سنگی هستند.»

نموداری برای همسنجی (مقایسه) میان زمین و سیاره ی فراخورشیدی کپلر-۱۸۶f-منبع - تصویر بزرگ تر
کپلر-۱۸۶f یا (Kepler-186f) به گرد یک ستاره ی کوتوله ی سرخ کم نور به نام کپلر-۱۸۶ می چرخد، بنابراین حتی آسمان صافش هم نمی تواند چندان روشن تر از آسمان زمین در یک روز ابری باشد.

ولی اگر این سیاره دارای جَوی مانند جو زمین باشد، آسمان شبش بسیار پرجنب و جوش تر خواهد بود.

ما از پیش می دانستیم که این ستاره دارای چهار سیاره ی دیگر هم هست که کمی بزرگ تر از زمینند.

این سیاره ها بسیار به ستاره نزدیک تر از اون بودند که بتوانند زیست پذیر باشند ولی به هنگام غروب یا طلوع آفتاب در کپلر-۱۸۶f، در آسمان اون خواهند درخشید و در واقع، ستارگان شامگاهی و بامدادی این سیاره خواهند بود، درست مانند سیاره های تیر و ناهید که ستارگان شامگاهی و بامدادی سیاره ی زمینند[*].


برداشت هنری از چشم انداز آسمان سیاره‌ی
کپلر-۱۸۶f که ۴ ستاره ( در واقع سیاره‌ی)
شامگاهی با خورشیدی سرخ و کم نور در
اون دیده می شود.

منبع- تصویر بزرگ تر
همچنین، ستاره های کوتوله ی سرخ به شدت فعالند و پشت سر هم شراره ها و بادهای نیرومند پدید می آورند.

و از اون جایی که کپلر-۱۸۶f کمی بزرگ تر از زمینست، اگر ساختار درونی‌اش نیز مانند زمین باشد، میدان مغناطیسی نیرومندتری هم خواهد داشت.

در این صورت برهم کنش هایی میان جو احتمالی سیاره و پرتوهای گسیلیده از ستاره روی خواهد داد که می تواند شفق هایی زیبا و پیاپی پدید آورد که در بخش های گسترده ای از سیاره دیده شوند.

افزایش اعتماد بنفس
سارا سیگر از بنیاد فناوری ماساچوست می گوید: «به نظر می رسد این سیاره جای بسیار خوبی برای بازدید باشد، [البته] اگر بتوانیم راهی برای رفتن به اون پیدا کنیم.»

این سامانه حدود ۵۰۰ سال نوری از زمین دور هست، پس شاید هرگز ندانیم که آیا موجود زنده ای هست که از تماشای آسمان زیبای این دنیای ویژه لذت ببرد یا نه.

ولی یافتن سیاره های کوچک دیگر در مناطق زیست پذیر ستاره ها می تواند برانگیزنده ی ما برای راه اندازی ماموریت هایی جهت کاوش جو فراسیاره ها و یافتن نشانه های زندگی روی اون ها باشد.»

سیگر می گوید: «برای خود من هیجان انگیزست که در وقتی زندگی می کنیم که یافتن سیاره هایی با توان زیست پذیری پدیده ی رایجی شده، و شیوه ای هستاندارد برای یافتن اون ها داریم.

این به ما اعتماد بنفس برای آینده می دهد.»

14:

خیلی جالبه.


همین یکی دو ماه پیش بود که مستند ساخته شده درباره ی سیاره هایی که کپلر تونسته پیدا کنه رو میدیدم.

اونموقع میفرمودن شبیه ترین سیاره ای که تونسته پیدا کنه kepler-62f هست که 12 هزار سال نوری فاصله ش با زمینه.

که البته 40 % بزرگتر از زمینه و توی مستند اینا حتی موجوداتی رو که احتمالا توی اون شرایط میتونستن به وجود اومده باشن حتی از نظر نیاز به قدرت غلبه بر جاذبه برای راه رفتن با الگوریتم های ژنتیک و هوش مصنوعی شبیه سازی کرده بودن.
این مستندشه:
Alien Planet 2014
کامل نحوه ی کار کپلر و تاریخچه ی بسیار خوبی از سیاره های عجیب و غریبی که پیدا کرده رو توضیح میده.

شفرمود انگیزه..


15:

کشف سیاره‌ای مشابه ‌کره زمین در خارج از منظومه شمسی
سیاهچاله ماشینی برای سفر به وقت

سیاهچاله‌ها اگر یک ستاره چند برابر خورشید باشد و همه سوختش را بسوزاند، از اونجا که یک نیروی جاذبه قوی دارد لذا جرم خودش در خودش فشرده می‌شود و یک حفره سیاه رنگ مثل یک قیف درست می‌کند که نیروی جاذبه فوق العاده زیادی دارد طوری که حتی نور هم نمی‌تواند از اون فرار کند.

اما این حفره‌ها بر دو نوع هستد.

یک نوعشان نمی‌چرخند لذا انتهای قیف یک نقطه هست.

در اونجا هر جسمی که به حفره مکش شده باشه نابود می‌شود.

اما یک نوع دیگر سیاهچاله نوعی هست که در حال دوران هست و برای همین ته قیف یک قاعده داره که به شکل حلقه هست.

مثل یک قیف واقعی هست که ته اون باز هست.

همین نوع سیاهچاله هست که می تواند سکوی پرتاب به آینده یا گذشته باشد.

انتهای قیف به یک قیف دیگر به اسم سفیدچاله می‌رسد که درست عکس اون عمل می‌کند.

یعنی هر جسمی را به شدت به بیرون پرتاب می‌کند.

از همین جاست که می‌توانیم پا به وقتها و جهانهای دیگر بگذاریم.


کرم چاله ماشینی برای سفر به وقت
کشف سیاره‌ای مشابه ‌کره زمین در خارج از منظومه شمسی

کرم چاله: یک سکوی دیگر گذر از وقت هست که می‌تواند در عرض چند ساعت ما را چندین سال نوری جابجا کند.

فرض کنید دو نفر دو طرف یک ملافه رو گرفته‌اند و می‌کشند.

اگر یک توپ تنیس بر روی ملافه برنامه دهیم یک انحنا در سطح ملافه به سمت توپ ایجاد می‌شود.

اگر یک تیله به روی این ملافه برنامه دهیم به سمت چاله‌ای که اون توپ ایجاد کرده هست می‌رود.

این نظر انیشتین هست که کرات آسمانی در فضا و وقت انحنا ایجاد می‌نمايند؛ درست مثل همان توپ روی ملافه.

حالا اگر فرض کنیم فضا به صورت یک لایه دوبعدی روی یک محور تا شده باشد و بین نیمه بالا و پایین اون خالی باشد و دو جرم هم اندازه در قسمت بالا و پایین مقابل هم برنامه گیرند، اون وقت حفره ای که هر دو ایجاد می نمايند می تواند به همدیگر رسیده و ایجاد یک تونل کند.

مثل این که یک میانبر در وقت و مکان ایجاد شده باشد.

به این تونل می‌گویند کرم چاله.

این امید هست که یک کهکشانی که ظاهرا میلیونها سال نوری دور از ماست، از راه یک همچین تونلی بیش از چند هزار کیلومتر دور از ما نباشد.

در اصل می‌شود فرمود کرمچاله تونل ارتباطی بین یک سیاهچاله و یک سفیدچاله هست و می‌تواند بین جهانهای موازی ارتباط بربرنامه کند و در نتیجه به همان ترتیب می‌تواند ما را در وقت جابجا کند.
کشف سیاره‌ای مشابه ‌کره زمین در خارج از منظومه شمسی

16:

به نظرم قوانین فیزیک که در دنیا وجود داره مانع انجام این سفرهای دور میشه.
با توجه به بزرگی جهان و % احتمال بالایی که برای موجودات هوشمند دیگری در این هستی وجود داره.
به این نتیجه میرسیم که ک به احتمال بسیار زیاد موجودات باهوش تر دیگری در مکان های دیگه این هستی وجود داره.
و اگر برنامه باشه امکان سفرهای طولانی باشه .به احتمال زیاد اونها زودتر به ما میرسند تا ما به اونها.
و از اونجا هنوز خبری از اونها نیست .احتمال زیاد سفرهای بین کهکشانی امکانپذیر نیست.68 out of 100 based on 53 user ratings 1228 reviews