yad4u كمبود آهن موجب تمایل به مصرف خاك می شود
صفحه اصلي

كمبود آهن موجب تمایل به مصرف خاك می شودكمبود آهن موجب تمایل به مصرف خاك می شود
خبرگزاری پانا: اختلال اشتها در حالت شدید پیكا گفته می شود، به عبارت دیگر اختلال شدید در وضعیت مواد غذایی است به طوری كه شخص گرایش به مواد غیر غذایی پیدا می كند كه به علت كمبود یك یا چند مواد مغذی خاص در بدن فرد است.


به گزارش خبرگزاری پانا،یوسف نقیایی كارشناس مسئول تغذیه مركز بهداشت استان یزد ضمن بیان این مطلب در ادامه گفت: به عنوان مثال كمبود آهن در حالت شدید موجب تمایل به مصرف خاك خواهد شد و یا كمبود شدید كلسیم می تواند شخص را به مصرف گچ پیش ببرد كه در این حالت شناسایی نوع كمبود ماده غذایی و رفع آن می تواند راهگشای بسیار مناسبی باشد.
كارشناس مسئول تغذیه مركز بهداشت استان یزد گفت: مشكلات عمده مربوط به اشتها در بین كودكان در مقاطع سنی مختلف بروز می كند كه امری طبیعی بوده و معمولا گذراست به طوری كه بعد از مدتی اشتهای كودك به حال اول بر می گردد كه این حالت در دختران بیشتر از پسران دیده می شود.
وی افزود: دسته دیگر مشكلات مربوط به اشتها به برخی از بیماریها و مشكلات مرتبط بر می شود به عنوان مثال عفونت ادرار و ناراحتیهای گوارشی و امثال آن می تواند اشتهای كودك را شدیدا تحت تاثیر قرار داده و مانع دریافت كافی مواد غذایی شود كه با رفع این مشكلات می توان اشتهای كودك را به حالت اول بازگرداند.
وی تصریح كرد: در سنین كودكان این مساله بسیار حائز اهمیت است كه علت كاهش اشتها را هرچه سریع تر شناسایی كرده و نسبت به رفع آن اقدام شود چراكه ادامه این حالت می تواند منجر به كاهش وزن و در نهایت اختلال رشد در كودك شود.
این کارشناس گفت: در دوره بزرگسالی هم معمولا در بین زنان به هنگام بارداری، كاهش اشتها و یا اختلال در وضعیت دریافت مواد غذایی رخ می دهد كه می تواند به وضعیت تعادل تغذیه او در قبل از بارداری مرتبط باشد بنابراین استفاده از مولتی ویتامین و مواد معدنی می تواند یكی از راهكارهای مناسب جهت تعادل بخشیدن به وضعیت بدنی این افراد باشد كه می بایست مكمل ها را تحت نظر پزشك یا متخصص تغذیه استفاده کنند.
وی همچنین گفت: در حالت شدید اختلال اشتها كه به آن پیكا گفته می شود، اختلال شدید در وضعیت مواد غذایی است به طوری كه شخص گرایش به مواد غیر غذایی پیدا می كند كه به علت كمبود یك یا چند مواد مغذی خاص در بدن فرد می باشد به عنوان مثال كمبود آهن در حالت شدید موجب تمایل به مصرف خاك خواهد شد و یا كمبود شدید كلسیم می تواند شخص را به مصرف گچ پیش ببرد كه در این حالت شناسایی نوع كمبود ماده غذایی و رفع آن می تواند راهگشای بسیار مناسبی باشد.
وی خاطرنشان كرد: این مشكل در جامعه رواج زیادی ندارد و در صورت مشاهده باید به متخصص تغذیه و در صورت لزوم به روانپزشك مراجعه شود.90 out of 100 based on 55 user ratings 250 reviews