آگاه سازی و هشدار هایی که باید جدی گرفته شود


آگاه سازی و هشدار هایی که باید جدی گرفته شودآگاه سازی و هشدار هایی که باید جدی گرفته شود

بنام خداوند خورشيد و ماه / که دل را بنامش خرد داد راه


اى كسانى كه ایمان آورده ‏اید آمادگى خود را (در برابر دشمن) حفظ كنید و در دسته‏ هاى متعدد یا به صورت دسته واحد (طبق شرایط موجود) به سوى دشمن حركت نمائید [با کمال دقت مراقب دشمن باشید، مبادا غافلگیر شوید و از ناحیه آنها خطری به شما برسد.]
(سوره نساء / آیه۷۱)


"ملت ایران مصمم است، با قدرت و عزم خود کشور را اداره و از نفوذ قدرت ها جلوگیری کند و باید ضمن فرهنگ سازی در خصوص امنیت، با اشاعه فساد و فساد علنی به صورت مدبرانه و هوشیارانه مقابله و از امنیت فرهنگی و اخلاقی مردم دفاع شود."
[بیانات مهم مقام معظم رهبری در خصوص ابعاد امنیت در منظومه‌ی فکری انقلاب اسلامی]

آگاه سازی و هشدار هایی که باید جدی گرفته شود

ما در دنيای پرآشوبی زندگی می كنيم. حفظ امنيت خويشتن و اجتناب از آسيب برای هر فردی قابل تصور است. گاهی حتی محتاط ترين و به لحاظ امنيتی آگاه ترين افراد، دچار آسيب هاي امنيتی مي شوند. گر چه امنيت تضمين شدنی نيست ولی به طور خارق العاده ای قابل افزايش است. همه دستگاه های امنيتی كشور از جمله كاركنان وزارت اطلاعات، برای حفظ امنيت ملی، بطور شبانه روزی در حال تلاش هستند. اما اين ميسر نخواهد شد مگر اين كه هر يک از شهروندان عزيز ايرانی، نسبت به امنيت خود و ساير همنوعان احساس مسئوليت و تلاش نمايند. برای اين مقصود، هر شخص بايد برای افزايش ايمنی خود، قواعد مربوط به امنيت فردی را بياموزد. آشنايی هر يک از ما با برخی اقدامات خود حفاظتی، اولين گام برای دفاع و حفاظت شخصی در مقابل خطرات غيرقابل پيش بينی است.


توصيه های حفاظتی در محل سكونت و كار

آگاه سازی و هشدار هایی که باید جدی گرفته شود

۱ - هرگز نسبت به آن چه كه در اطراف شما رخ می دهد، بی اعتنا نباشيد.

۲ - هرگز نسبت به حضور نيرو های خدماتی در محيط زندگی به‏ صورت ناخواسته بی تفاوت نباشيد.

همواره نسبت به حضور بی موقع، طولانی مدت و خارج از برنامه افرادی با پوشش نيروی خدماتی شهرداری، كارگران سيار و ... در كوچه و خيابان خود حساس باشيد. دشمن ممكن است از طريق ارسال نيروهای خدماتی و‏ . . .. نسبت به شناسايی و آسيب رساندن به شما يا نزديكانتان اقدام نمايد.

۳ - هرگز فرزندان خردسالتان را حتی لحظه ای در كوچه يا ورودی منزل برای بازی يا هر دليل ديگر، تنها نگذاريد.

كوچک ترين فرصت می تواند احتمال آسيب رساندن افراد شياد و آدم ربا را به شما افزايش دهد.

۴ - هرگز افراد دوره گرد و ناشناس نظير كارگر، فروشنده سيار و . . .، با منظور های مختلف به منزل خود راه ندهيد.

آگاه سازی و هشدار هایی که باید جدی گرفته شود

دشمن به ‏منظور جمع آوری اطلاعات با پوشش ‏های مختلف كارگری، در اطراف محيط زندگی شما حضور پيدا كرده تا با اين پوشش به داخل منزل شما ورود نمايد.

۵ - هرگز نسبت به پارک طولانی مدت اتومبيل‏ های متفرقه در اطراف محيط كار يا زندگی خود بی تفاوت نباشيد.

اتومبيل‏ هائی كه به ‏صورت طولانی و نامعلومی در اطراف محل كار شما پارک شده باشند، می‏ توانند متعلق به يک گروه متخلف، سارق يا حتی جنايت كار باشد.

۶ - هرگز كليدهای محل كار، منزل، خودرو و ساير اماكن خود را در اختيار افرادی كه اطمينان قطعی از او نداريد، برنامه ندهيد (حتی نزديك‏ترين افراد).‌

برنامه دادن كليد در اختيار ديگران حتی برای يک لحظه امكان قالب گيری و ساخت كليد يدكی را برای آن‏ها ‏فراهم می ‏‏سازد.

۷ - هرگز جهت تعويض يا تعمير قفل‏ های محيط زندگی و كار خود، از افراد متفرقه استفاده ننمائيد.

استفاده از افراد متفرقه جهت تعمير قفل‏ های يک محيط می‏ تواند عواقب جبران ناپذيری در پی داشته باشد. زيرا اين‏گونه ‏‏‏‏افراد مهارت خاصی در باز كردن قفل ‏ها داشته و به‏ راحتی می‏ توانند نمونه‏ هائی از كليدها برای خود تهيه نمايند. تعويض مغزی داخل قفل كار چندان پيچيده ای نيست، سعی نماييد خودتان آن را تعويض نموده و يا به افراد مطمئن بسپاريد.

۸ - هرگز محيط كار و زندگی خود را بدون اطمينان از قفل بودن درب‏ ها، رها نكنيد.

۹ - هرگز از وسايل ايمنی محيط زندگی و كار خود غافل نشويد.

هميشه نسبت به سيستم‏ های ايمنی منزل و محيط كار خود مانند (سيستم ‏های اطفای حريق، سنسورها، راه‏ های اضطراری و . . .. ) ‌توجه داشته باشيد تا خدای ناكرده دچار عواقب آن نگرديد.


توصيه های حفاظتی در رابطه با همسايگان

آگاه سازی و هشدار هایی که باید جدی گرفته شود

يكی از روش های ساده و بسيار خوب برای افزايش امنيت، برقراری روابط حسنه با همسايگان است. اغلب گفته می شود حصار خوب همسايگان خوب می سازد، ولی اين شامل همه حقايق نيست. زيرا، همسايگان خوب حصار های خوبی هستند. افرادی كه شما را می شناسند احتمالاً وضعيت غير عادی شما را نيز تشخيص می دهند و به كمكتان می آيند. به طور مثال اگر بدانند شما در مسافرت به سر می بريد، با شنيدن صدای مشكوک از منزلتان كنجكاوی نموده، با شما و يا با پليس تماس خواهند گرفت. همسايگان ما معمولاً خودروهايی كه در جلوی خانۀ مان و يا در كوچه مقابل پارک می نمايند، يا حتی خودروهای برخی از ميهمانان و بستگان ما را كه به منزل ما تردد دارند، می شناسند. آن ها با شناختی كه از وضعيت ما دارند، می توانند نگهبان خوب و مطمئنی برای اماكن ما باشند. بنابراين توصيه های زير را مد نظر برنامه دهيد :

۱ - هرگز روابط خود با همسايگان را تخريب ننماييد.

حتی اگر همسايه ای به شما آزار می رساند، هرگز با او تندی و درگيری فيزيكی ايجاد نكنيد. برای حل هر مشكل راه های متختلفی وجود دارد. شما دقت كنيد تا بهترين يا كم ضررترين راه را برای حل مشكل خود با همسايه انتخاب نماييد.

۲ - اگر به صداقت و امانت داری همسايه ای كه قصد داريد او را از سفر خود مطلع نماييد، ترديد داريد، هرگز مقصد نهايی و زمان دقيق برگشت خود را آشكار ننماييد.

به گونه ای كه هر روز تصور كند، به منزل برخواهيد گشت. همسايه ها به سرعت به عدم حضور شما پی می برند، ولی با اين وجود، چنان چه شما اطلاعاتی در اختيار آن ها برنامه ندهيد، از زمان برگشت شما چيزی نخواهند فهميد.

آگاه سازی و هشدار هایی که باید جدی گرفته شود

۳ - هرگز در مواقعی كه قصد سفر طولانی مدت داريد و روابط شما با همسايگان مطلوب نيست، هيچ يک از آن ها را از طولانی بودن سفر خود، مطلع ننماييد.

حتی در مواقعی كه فقط با برخی يا يكی از همسايه ها، روابط خوبی نداريد، ترجيحاً برای احتياط در برابر كنجكاوی‏ او و جلوگيری از آسيب احتمالی، فقط اطلاعات ضروری را درباره علت عدم حضور خود، در اختيار همسايه ذی صلاح برنامه دهيد.


توصيه های حفاظتی در برخوردهای اجتماعی و حضور ديگران

آگاه سازی و هشدار هایی که باید جدی گرفته شود

۱ - هرگز به افرادی كه از پيشينه و اصل و نسبش اطلاع دقيقی نداريد، اعتماد نكنيد.

۲ - هرگز به كسانی كه بدون دليل منطقی به شما ابراز علاقه می كنند، به ويژه غريبه ها اعتماد نكنيد.

۳ - اگر با افراد ناشناس برنامه ملاقات داريد هرگز با او در مكان های نا آشنا و خصوصی ديدار نكنيد. زيرا افراد معمولاً در ملاء عام كم تر مورد حمله واقع می شوند.

۴ - هرگز ديگران را از اهداف كاری خود مطلع نكنيد.

در صورتی كه نيازی به اطلاع ديگران از اهداف كاری نباشد، هرگز اهداف و مراحل كار خود را برای ديگران بازگو نكنيد. اطلاع ديگران از اسرار و اهداف كاری شما معمولاً باعث مشكلات لاينحلی خواهد شد كه شما را به ‏شدت پشيمان خواهد كرد.

۵ - هرگز نسبت به كنجكاوی ديگران در امور كاری خود بی تفاوت نباشيد.

آگاه سازی و هشدار هایی که باید جدی گرفته شود

كنجكاوی ديگران در امور كاری شما ممكن است موجب دردسر هايی گردد. برخی افراد سودجو پس از اخذ اطلاعات لازم، اقدام به غصب عنوان شغلی و جايگاه اداری شما نموده و با نام شما از اعتماد مردم سوء استفاده نموده و تحت عنوان حل مشكل اداری آن ها، اقدام به كلاهبرداری نمايد.

۶ - هرگز نسبت به اطلاع ديگران از مسائل كاری خود بی تفاوت نباشيد.

در صورتی كه متوجه شده ايد ديگران از مسائل محرمانه كاری شما مطلع شده‏اند، ‏آن‏ را جدی بگيريد. زيرا ممكن است به نحوی به اطلاعات شما دسترسی يافته يا ‏‏‏‏اطلاعات شما به سرقت رفته باشد.

۷ - هرگز نسبت به رفتار غيرعادی ديگران (سردی يا گرمی) نسبت به خود، بی تفاوت نباشيد.

برخورد های سرد می تواند حاكی از كدورتی باشد كه قادر به بيان آن نيست يا شرايط مناسبی برای آشكار كردن آن فراهم نشده است. اين كدورت تدريجاً مبدل به دشمنی خواهد شد. لذا قبل از اين كه بذر كينه و نفرت رشد نمايد، سعي كنيد از بی ربط بودن رفتار غيرعادی ديگران نسبت به خود مطمئن شويد. گرمی و ابراز عطوفت غيرعادی نيز ممكن است ناشی از شكل گيری يک توطئه يا هدفی شوم باشد و . . ..

۸ - هرگز در پی برقراری ارتباط با اتباع بيگانه و اعضای سفارتخانه‏ ها نباشيد.

هرگونه ارتباط با اتباع بيگانه بدون اطلاع مسئولين چه در داخل و چه در خارج از كشور، ممكن است شما را اسير دست اجانب و سرويس‏ های بيگانه نمايد.

۹ - هرگز از وسايل ارتباطی اهدايی از سوی افراد استفاده نكنيد.

آگاه سازی و هشدار هایی که باید جدی گرفته شود

يكی از بهترين روش‏ های دسترسی به اطلاعات شخصی يا ورود به حريم خصوصی افراد، اهدای وسايل ارتباطی مانند:
«دستگاه تلفن، نمابر، مودم، پرينتر، دستگاه كپی، گوشی موبايل و . . .، می باشد.»

۱۰ - هرگز قفل‏ های رمزدار خود را ‏‏در حضور ديگران باز نكنيد.

هر قدر سرعت عمل شما در باز كرده قفل‏ های رمز دار بالا باشد، باز هم نمی ‏‏‏‏توان اطمينان داد كه ذهن افراد حاضر نمی ‏‏‏‏تواند آن را به‏ خاطر بسپارد. افراد تيزهوش با يك‏بار نگاه كردن به نحوه باز كردن قفل ‏های رمزدار، می‏ توانند آن را به خاطر بسپارند.

۱۱ - هرگز در هنگام باز كردن قفل‏ های رمزدار، رمز قفل ‏ها را به زبان نياوريد.

آگاه سازی و هشدار هایی که باید جدی گرفته شود

بعضی افراد طبق عادت هنگام بازكردن قفل ‏های رمزدار رمزها را به زبان می‏‏ آورند. اين كار می ‏تواند مخاطرات جدی برای آن‏ها ‏در برداشته باشد. زيرا در صورتی كه افرادی در محيط حضور داشته باشند، به‏ راحتی از اعداد رمز مطلع گردد.

۱۲ - هرگز در مكان‏ های عمومی، باز، ساكت و پابت با بستگان، دوستان و همكاران به بحث و گفت‏ وگو نپردازيد.

با توجه به متصور بودن ‌دقت و توجه غريبه ها به سخنان شما، هرگونه بحث و گفت‏ وگو در اين مكان‏ ها عواقب جبران ناپذيری خواهد داشت. لذا در صورت نياز و ضرورت بحث به گفت‏ و‏گو در اين اماكن، حتماً در حال حركت و آهسته تر صحبت كنيد.

۱۳ - هرگز نيازمندی‏ های شخصی خود را نزد افراد غيرمطمئن بازگو نكنيد.

بازگو كردن نيازهای شخصی نزد ديگران ارائه نقطه ضعفی از سوی شماست كه غريبه ها می ‏توانند از اين نقطه ضعف سوء استفاده كرده شما را مديون خود نموده تا در مواقع نياز از شما بهره كشی نمايند.

۱۴ - هرگز از اعداد مشخص مانند ( شماره تلفن ،‌تاريخ تولد، شماره ماشين، سال تولد و . . ..) به ‏عنوان‏‏ رمز قفل‏ های رمزدار خود استفاده ننماييد.

معمولاً افراد به‏ منظور سهولت در به ‏خاطر سپردن رمز ها از شماره‏ های شناخته شده استفاده می‏‏ كنند. اين امر كمک زيادی به افرادی می كند كه می خواهند قفل‏ های رمزدار را باز كنند. پيشنهاد می‏‏ شود رمز قفل‏ های خود را هر از گاهی تعويض نماييد تا امنيت قفل‏ ها بيش‏تر‏‏‏ گردد‏.

۱۵ - هرگز رمز قفل ‏های خود را در جايی يادداشت نكنيد.

آگاه سازی و هشدار هایی که باید جدی گرفته شود

بعضی از افراد به خاطر عدم اطمينان به حافظه خود رمز های خود را يادداشت كرده و در جايی نگهداری می‏ كنند. اين كار ضريب اطمينان و حفاظت شما را به‏ شدت كاهش می ‏دهد. زيرا ممكن است اين رمز بر حسب اتفاق در اختيار ديگران برنامه گيرد.

۱۶ - هرگز به اميد انجام معاملات پرسود، سرمايه گذاری در بورس های خارجی و شركت های اقتصادی و . . .، پول خود را در اختيار حتی صميمی ترين دوست خود برنامه ندهيد.

چه بسا ممكن است دوست صميمی شما به اشتباه خود واقف نبوده و مغلوب نيرنگ افراد شياد و گروه های گلدكوئيستی شده باشد.

۱۷ - هرگز از به ‏خاطر سپردن شماره تلفن ‏های ضروری غفلت نكنيد.

همواره سعی كنيد شماره تلفن ‏های ضروری خود را مانند (شماره تلفن روابط عمومی وزارت اطلاعات، فوريت‏ های پليسی، اورژانس، آتش نشانی و . . ..) را به‏ خاطر سپرده تا در مواقعی كه دچار مشكل شده يا ‏‏‏‏مورد نيازتان شد، به آن‏ها ‏دسترسی داشته باشيد.

۱۸ - هرگز آمادگی جسمانی خود را از دست ندهيد.

كسب آمادگی جسمانی علاوه بر سلامتی و نشاط، شما را در خطرات احتمالی ياری رسانده و در بعضی مواقع جان شما را از بعضی تهديدات حفظ می ‏نمايد.

۱۹ - هرگز از مسائل عقيدتی غافل نشويد.

هيچ‏ گاه از ارتباط با خداوند غافل نشده و در كليه امور از او ياری بجوئيد. زيرا زندگی دنيوی بسيار پرپيچ و خم و مخاطره آميز بوده و تنها او می ‏تواند شما را ‏‏در اين راه ياری نمايد.


توصيه های حفاظتی درخصوص خودرو

آگاه سازی و هشدار هایی که باید جدی گرفته شود

تروريست نمی تواند بدون دسترسی به خودروی شما، بمب يا مواد منفجره را در آن كار بگذارد. به همين دليل اتخاذ اقدامات حفاظتی در مورد سرقت خودروی شما در جاهايی كه احتمال دارد هدف حمله تروريستی برنامه بگيريد، كاملاً ضروری است. لذا به توصيه هاي ذيل توجه كنيد:


۱ - همواره حتی اگر قصد داريد فقط لحظاتی خودروی خود را ترک كنيد (برای خريد يا . . ..) شيشه هايش را بالا كشيده و درب آن را قفل كنيد. در صورت امكان، ماشين را به هنگام شب در خيابان رها نكنيد.

۲ - چنان چه در محيطی نا امن و پرخطر برنامه داشته يا سكونت داريد، درب باک را قفل كرده و درب لوله اگزوز را با سرپوشی ببنديد. بدين ترتيب قراردادن مواد منفجره در خودروی شما مشكل‏ تر می شود. نگذاريد كسی در نبود شما به صندوق عقب ماشين دسترسی پيدا كند.

۳ - وقتی خودرو را در محوطه­ های باز پارک می­ كنيد، قبل از خروج از ماشين، مراقب افراد مشكوک حاضر در محل و چشم هايی كه شما را می پايند، باشيد. در صورت مشاهده افراد مشكوک با ماشين از محل دور شويد.

۴ - وقتي ماشين را در محوطه ه­ای نا امن پارک كرده و سپس به طرف ماشين برگشتید، ابتدا دور ماشين قدم زده و قبل از سوار شدن، اطراف آن را به دقت بررسی كنيد.

در مناطق پر خطر، شايد بد نباشد در جستجوی هر ردپايی از سيم يا نوار غير عادی، زير ماشين را خوب بگرديد.

آگاه سازی و هشدار هایی که باید جدی گرفته شود

۵ - هرگاه متوجه حمله عليه خود شده ايد، بايد بدون در اختيار داشتنِ زمان كافی برای سنجش تمامي پيامد های احتمالی، تصميمی لحظه­ ای بگيريد.

لذا برای تسريع تصميم گيری در اين زمينه، می ­توانيد از قبل در ذهن خود مشخص كنيد كه تحت شرايط مختلف و احتمالی، چه واكنشی خواهيد داشت.

۶ - هرگز در هنگام حوادث رانندگی، ‌خود را با طرف مقابل درگير نكنيد.

چنان چه حادثه در مناطق نا امن يا غريب برايتان رخ داده است، از پذيرفتن هرگونه پيش‏نهاد توسط طرف مقابل امتناع كرده و سعی كنيد موضوع را توسط كارشناسان راهنمايی و رانندگی حل كنيد. زيرا ممكن است پيش‏نهاد هايی از قبيل تعمير اتومبيل توسط طرف مقابل، اخذ آدرس منزل و مدارک شناسايی، شماره تلفن و غيره از طرف مقابل درخواست گردد. شما بايد هشيارانه به اين موضوعات توجه داشته باشيد.

۷ - هرگز در هنگام رانندگی نسبت به اتومبيل‏ های پشت سر خود بی تفاوت نباشيد.

هر فرد، ممكن است در معرض سوء قصد افراد ناباب واقع گردد. بنابراين، هوشياری در هنگام رانندگی می‏ تواند شما را از اين موضوع مطلع كند. به‏ خصوص اگر در ساعات مشخصی به محيط كار خود رفته يا ‏‏‏‏آن جا را ترک می‏‏ كنيد.


توصيه های حفاظتی در نگهداری اسناد و مدارک شخصی

آگاه سازی و هشدار هایی که باید جدی گرفته شود

۱ - هرگز نسبت به حمل وسايل و اسناد و مدارک شخصی خود از محيط زندگی و كار بی تفاوت نباشيد.

برخی افراد در جيب، كيف و ديگر وسايل شخصی خود اسناد و مدارک يا ‏‏‏‏كاغذ های يادداشت و . . .، برنامه داده و به همراه خود حمل می‏ كنند. اين كار موجب می گردد افراد ديگر به‏ طور تصادفی به اين اسناد دسترسی پيدا كنند.

۲ - هرگز در محيط‏ های متفرقه كيف اسناد و مدارک را از خود جدا نكنيد.

بعضاً مشاهده می ‏گردد، برخي افراد كيف و اسناد و مدارک خود را در محيط كار ديگران گذاشته و برای كارهای متفرقه، مانند رفتن برای رفع حاجت و غيره محيط را ترک می كنند. در بعضی مواقع فراموش می‏ كنند كه وسايل خود را از اطاق ديگران بردارند. لذا هرگز اسناد و مدارک خود را در هيچ شرايطی از خود جدا نكنيد تا دچار عواقب بعدی آن نگرديد.

۳ - هرگز در مواقع غيرضروری اسناد و مدارک را به همراه خود حمل نكنيد.

بعضی افراد عادت به حمل اسناد و مدارک غير ضروری داشته و گاهی اوقات آن‏ها ‏را در داخل اتومبيل گذاشته و به خريد يا ‏‏‏‏كار های متفرقه می‏ روند. به همراه داشتن اسناد و مدارک هميشه مسئوليت افراد را نسبت به حامل آن‏ها ‏سنگين‏ تر نموده و خطرات سرقت برای آن‏ها ‏متصور است. لذا پيش‏نهاد می گردد، هر روز كيف اسناد و مدارک خود را بازديد كرده و مدارک اضافی را از آن خارج نمائيد.

رفتار شناسي در حيوانات

1:


توصيه های حفاظتی در هستفاده از تلفن

آگاه سازی و هشدار هایی که باید جدی گرفته شود

۱ - هرگز تلفن همراه خود را در اختيار ديگران برنامه ندهيد.

سيم كارت تلفن همراه به ‏راحتی قابل كپی برداری بوده و ديگری به ‏راحتی می‏ تواند از سيم كارت و هم‏چنين اطلاعات ذخيره شده در اون (‌شماره‏ های ذخيره شده، ‌پيغام ‏ها، قرارها و .


سواحل خلیج فارس مامنی برای لاک پشت های پوزه عقابی یا لاک پشت منقار کوتاه
.


8 واقعیت دربآره ی زمین !
..) كپی برداری نمايد.

از اون‏جا كه اطلاعات ذخيره شده در دستگاه تلفن همراه، بخشی در حافظه دستگاه برنامه می گيرد، بايد همواره هنگام تعايشانض و فروش يا ‏‏‏‏تعمير گوشی تلفن همراه، اطلاعات ذخيره شده در حافظه گوشی را پاک نمائيد.

۲ - هرگز از تلفن همراه افراد ناشناس برای برقراری ارتباط خود هستفاده نكنيد.

در بعضی مواقع ممكن هست شما نياز فوری به برقراری تماس تلفنی داشته ولی چون دستگاه تلفن خود را در اختيار نداشته يا امكان تماس با اون وجود ندارد، ممكن هست از تلفن همراه ديگران هستفاده كنيد.


داستان کتاب ؛ از لوح‌های گلی تا کتاب‌های الکترونیک
از اون جا كه شماره تماس در حافظه تلفن همراه او ثبت می‏‏ گردد.


نقاط زلزله خیز تهران
لذا از تلفن های عمومی مخابرات هستفاده كنيد، يا از تلفن همراه افراد مطمئن، كسبه های ثابت و .


آیا میدانستید؟
.


دختری که همه چیز را بالعکس می بیند
..


اولین گوسفند شب‌تاب متولد شد +عکس
هستفاده نموده و حتی المقدور پس از تماس، شماره را حذف نماييد.۳ - هرگز به مكالمات تلفنی افراد ناشناس اعتماد نكنيد.


يكی از سريع‏ ترين و ارزان‏ترين روش جمع آوری اطلاعات تخليه تلفنی هست كه برخی افراد با تقليد صدا، غصب عنوان مراكز دولتی و موجه، پوشش های شغلی مختلف و ترفند های بسيار جالبی اقدام به كسب اطلاعات از ديگران می ‏‏نمايند.

مواظب باشيد، حتی برخی افراد حرفه ای نيز ممكن هست فريب خورده و ناخواسته اطلاعات ارزشمندی را در اختيار تماس گيرنده برنامه ‏دهد.

۴ - هرگز منوی "بلوتوث" تلفن همراه را در حالت فعال برنامه ندهيد.

يكی از امكانات انتقال اطلاعات به‏ صورت بی سيم هستفاده سيستم "بلوتوث" می‏ باشد.

گوشی‏ های جديد تلفن همراه دارای اين قابليت بوده و از اين طريق اطلاعات خود را مبادله می‏‏ كنند.

در صورت فعال بودن اين قابليت در تلفن همراه، افراد ناشناس تا فاصله ۵۰ متری از شما می‏ توانند از اطلاعات دستگاه تلفن همراه شما بهره برداری كرده يا ‏‏‏‏با ارسال ايشانروس گوشی شما را دچار مشكل كنند.

۵ - هرگز از تلفن ‏های بی سيم در ارتباطات تلفنی هستفاده نكنيد.

فركانس تلفن ‏های بی سيمی اغلب توسط راديو موج FM – SW-AM و كانال‏ های تلايشانزيونی قابل دريافت می ‏باشند.

بنابراين، ديگران به ايشانژه همسايه‏ ها ‏به ‏راحتی می‏ توانند، مكالمات تلفنی شما را شنود كنند.

به همين خاطر، هيچ گاه سعی در هستفاده بی سيمی نداشته باشيد.

در صورت لزوم، مطالب سری و مهم خود را از اين طريق رد و بدل نكنيد.

۶ - هرگز شماره تلفن دوستان، آشنايان و همكاران خود را بر روی كاغذ باطله، روزنامه، پشت جعبه دستمال كاغذی و موارد مشابه يادداشت ننمائيد.

بارها مشاهده می شود كه افراد هنگام مكالمات تلفنی شماره تلفن ديگران را بر روی روزنامه نوشته، نسبت به اون بی توجه می ‏باشند.

اين در حالی هست كه در صورت خارج شدن روزنامه‏ های باطله، اين‏گونه ‏‏‏‏اطلاعات نيز خارج می‏ گردد.توصيه های حفاظتی در هستفاده از رايانه ها

آگاه سازی و هشدار هایی که باید جدی گرفته شود

۱ - هرگز از رايانه خود به ايشانژه در محل كار، بدون رمز عبور (پسورد‌) هستفاده نكنيد.

هميشه برای رايانه خود رمز عبور تعيين كرده و اون را طوری تنظيم نمائيد كه در صورت عدم هستفاده از اون به مدت (حداكثر) ‌پنج دقيقه از شما اسم عبور درخواست نمايد.

اين كار مانعی برای دسترسی ديگران به رايانه شما خواهد بود و تا حدودی امنيت سيستم شما را افزايش می ‏دهد.

۲ - هرگز از رمز عبور ساده و مشخص هستفاده نكنيد.

سعی كنيد رمز عبور های سيستم خود را پيچيده و غيرقابل پيش بينی انتخاب كنيد.

انتخاب رمز عبور با كاركتر های زياد، با حروف و اعداد، حروف كوچک و بزرگ و يا انتخاب اون به زبان ديگر، می ‏تواند امنيت سيستم شما را افزايش دهد.

۳ - هرگز اطلاعات محرمانه خود را در فايل‏ های آشكار و سهل الوصول برنامه ندهيد.

فايل‏ های محرمانه خود را می ‏توانيد به‏ صورت پنهان و در زير مجموعه فايل‏ های سيستمی يا ‏‏‏‏زير مجموعه ساير برنامه ‏های نصبی سيستم برنامه دهيد تا به‏ راحتی در اختيار افراد بيگانه برنامه نگيرد.

در غير اين صورت، احتمال دسترسی راحت به اين‏گونه ‏‏‏‏فايل‏ های همواره متصور هست.

۴ - هرگز از كامپيوتری كه دارای اطلاعات محرمانه و با اطلاعات خصوصی هست، برای متصل شدن به اينترنت هستفاده نكنيد.

هميشه در هنگام متصل شدن به اينترنت خطر سرقت اطلاعات، ‌تخريب اطلاعات به‏ صورت جدی وجود داشته و در صورت بی تفاوتی به اين مطلب خطرات جبران ناپذيری سيستم و اطلاعات شما را تهديد می‏‏ كند.

۵ - هرگز كامپيوتر خود را كه حاايشان اطلاعات محرمانه يا ‏‏‏‏خصوصي هست، جهت تعمير به افراد متفرقه و ناشناس ندهيد.

حتماً نسبت به تعميركار كامپيوتر خود اطمينان حاصل نموده و سعي كنيد شخصاً هنگام تعمير حضور داشته باشيد.

۶ - هرگز قطعات آسيب ديده سيستم كامپيوتر خود را مانند: (هارد، فلاپی، ‌سی دی ‌و .

.

..) دور نياندازيد.

حتما اين‏گونه ‏‏‏‏لوازم از كار افتاده را منهدم كرده و امكان بهره برداری مجدد را از اون‏ها ‏بگيريد.

اغلب كامپيوتر های مستعمل و از رده خارج شده دارای اطلاعات ارزشمندی هست كه در هنگام تعايشانض يا فروش بر اثر سهل انگاری در سيستم ‏ها باقی مانده هست.

هم‏چنين امكان بازيافت اطلاعات از حافظه‏ های پاک شده سيستم وجود داشته و صرف پاک كردن يا ‏‏‏‏فرمت كردن سيستم نمی‏ توان از پاک شدن صد در صد اون‏ها ‏اطمينان داشت.

بنابراين بعضی از افراد تصور می‏ كنند با پاک كردن هارد های مستعمل تمام اطلاعات اون‏ها ‏از بين رفته و می‏ توانند اون‏ها ‏را دور ريخته يا ‏‏به فروش برسانند.

۷ - هرگز به تماس‏ های تلفنی از طريق اينترنت اعتماد نداشته باشيد.

امروز اغلب تلفن‏ های خارج از كشور توسط تماس ‏های تلفنی اينترنتی صورت می‏ گيرد كه كارت‏ های خدماتی اون‏ها ‏در همه جا قابل دسترس می‏ باشد.

از اون‏جا كه شركت ‏های خدمات اينترنت (‌آی - اس - پی) ‌و كشور های سرايشانس دهنده (بک بن) توانايی هستراق سمع تمامی مكالمات تلفنی را دارند.

هستفاده از اين ارتباطات نيز نا امن و غيرمطمئن می‏ باشد.

۸ - هرگز از مشخصات اصلی خود در محيط اينترنت هستفاده نكنيد.

آگاه سازی و هشدار هایی که باید جدی گرفته شود

در هنگام حضور افراد در خارج از كشور يكی از راه‏ های به ‏دست آوردن اطلاعات از اون‏ها‏، مراجعه به فضای اينترنت می‏ باشد.

در صورتی كه مشخصات شما در يک سايت يا ايميل يا .

.

..

مشاهده گردد.

اطلاعات با ارزشی نسبت به شما می‏ تواند به‏ دست آيد.

۹ - هرگز از كامپيوتر مخصوص اينترنت برای كار های متفرقه هستفاده ننمائيد.

در نظر دشته باشيد كه مودم، ‌پرينتر، اسكنر و بعضی از اجزای داخلی كامپيوتر "آی - پی" پذير بوده و می‏ تواند اطلاعات خود را به آدرس برنامه ريزی شده از طريق اينترنت ارسال كنند.

بنابراين ممكن هست نام ه‏ای ‏‏كه تايپ كرده و پرينت گرفته ‏ايد و حتی از كامپيوتر خود را كه پاک كرده ‏ايد، سپس اون‏كه به اينترنت متصل می ‏‏شايشاند، ‌به آدرس برنامه ريزی شده ارسال گشته بدون اون‏كه شما از اون مطلع گرديد.

۱۰ - هرگز نسبت به محافظت و نگهداری نسخه ذخيره اطلاعات (Backup) بی تفاوت نباشيد.

معمولاً به‏ خاطر محافظت از اطلاعات و پيش‏گيری از تخريب اون‏ها ‏اقدام به تهيه نسخه ‏های ذخيره می نمايند.

حفاظت و نگهداری اين نسخه ‏ها ‏حتی از اطلاعاتی كه در سيستم‏ ها نگهداری می‏‏ شوند با اهميت‏ تر می ‏‏باشد.

زيرا اين اطلاعات به‏ صورت آماده و بدون دردسر می‏‏ باشند.

سهل انگاری در نگهداری از اين نسخه‏ های ذخيره بعضاً معضلات جبران ناپذيری در بر خواهد داشت.

۱۱ - هرگز در مواقع غير ضروری سيستم خود را به شبكه اينترنت متصل ننمائيد.

آگاه سازی و هشدار هایی که باید جدی گرفته شود

اغلب در ارتباطات ليزلاين و شبكه ه‏ای‏‏، ارتباط اينترنتی به‏ صورت پيوسته و شبانه روزی هست.

اما با توجه به تهديداتی كه از اين طريق برای سيستم شما متصور هست، در مواقعی كه نيازی به ارتباط با اينترنت نداريد، ‌اون را قطع نمائيد تا از گزند هكرها و جاسوسان اينترنتی و شرایط بيگانه در امان باشيد.

هكر ها توانائی فعال‏سازی ميكروفن و دوربين (‌وب كم) ‌شما را بدون توافق با شما را دارند.

لذا با توجه به متصل بودن بی ‏مورد و طولانی مدت سيستم شما به اينترنت اين‏گونه ‏‏‏‏خطرات همواره متصور هست.

۱۲ - هرگز نسبت به تهيه نسخه ذخيره از اطلاعات درون رايانه خود مسامحه نكنيد.

رايانه ‏ها ‏لوازم قابل اطمينانی نيستند و همواره احتمال صدمه ديدن اون‏ها ‏متصور هست لذا هميشه سعی كنيد از اطلاعات داخل سيستم خود يک نسخه ذخيره داشته باشيد تا در صورت بروز هرگونه اختلالی اطلاعات شما در اختيارتان باشد.

۱۳ - هرگز به موارد شناخته نشده در اينترنت جواب ندهيد.

ايميل‏ های ناشناخته يكی از موارد بوده كه هرگز نبايد اون‏ها ‏را گشود، زيرا در مواردی با گشودن ايميل يا يک تصايشانر اينترنتی تروجانی از اين طريق وارد سيستم شما گشته و مراحل كار جاسوسی و نفوذ به سيستم شما را آغاز می‏‏ نمايد يا ‏‏‏‏پنجره‏ هايی كه در خلال كار با اينترنت به‏ صورت ناخواسته ظاهر گشته يا ‏‏‏‏درخواست‏ های اشتراک در سايت، شما را ترغيب به دادن نام كاربر و نام عبور می نمايد كه از اين طريق اطلاعات مربوط به رمز عبور شما را در اختيار گرفته و از اون بهره برداری ‏‏كنند.


توصيه های حفاظتی در رابطه با مسافرت

آگاه سازی و هشدار هایی که باید جدی گرفته شود

خطر در گوشه و كنار دنيا وجود دارد اما ماهيت و شدت اون در هر كشور يا منطقه متفاوت هست.

صرف نظر از جايی كه می رايشاند شما بايد در رابطه با مسافرت خود اقدامات پايه ی خاصی را اجرا کنيد.

سطح اين اقدام بستگی به مقصد دقيق شما دارد.

مع الوصف، برای مسافرت به توصيه های ذيل توجه كنيد:

۱ - هرگز بدون آشنايی كافی از مقصد و مسيری كه برای سفر انتخاب می كنيد، به مسافرت نرايشاند؛ قبل از سفر درباره جواب سئوالات زير تحقيق كنيد.

 • آيا برای سفر به مقصد مورد نظر هشدار خاصی به لحاظ امنيتی، سيل، آتش سوزی، زلزله، برف و بوران و .

  .

  ..، داده شده هست يا خير ؟

امروزه، با گسترش امكانات ارتباطی، فنی و ماهواره ای، به راحتی می توان از وضعيت راه ها، آب و هوا، حوادث طبيعی خطرناک مثل وقوع سيل و طوفان و .

.

.، مطلع شد.

حصول اطمينان از ايمنی راه ها و مسيری كه بايد طی كنيم.

هم چنين به همراه داشتن تجهيزات مورد نياز سفر، ما را در برابر آسيب های احتمالی محفوظ نگاه می دارد.آگاه سازی و هشدار هایی که باید جدی گرفته شود

 • امنيت جاده ای در چه ساعاتی از شب يا روز كاهش می يابد ؟
 • چه امكانات جاده ای برای حوادث احتمالی وجود دارد ؟
 • كدام نقطه از مسيری كه طی خواهيد كرد، برای اطراق و هستراحت بين راهی مناسب و امن تر هست ؟
 • كدام منطقه از مسير سفر، آب آشاميدنی لوله كشی شده دارند و در كداميک بايد از بطری های آب هستفاده كرد ؟
 • چه رستوران هايی را برای صرف غذا بايد انتخاب كرد ؟
 • مصرف چه غذای بين راهی مناسب تر هست ؟

۲ - در صورت تمايل به صرف غذا در رستوران ها هرگز سالاد (به ايشانژه در رستوران های ناشناس)، ميوه های پوست نكنده و آشاميدنی های همراه با يخ را ميل نكنيد.

۳ - هرگز پول ها و اشياء ارزشمند خود را در يک كيف يا يک ظرف برنامه ندهيد.

سعی كنيد قبل از سفر، وضعيت فرهنگی و اقتصادی ساكنين مناطقی كه در مسيرتان برنامه خواهند گرفت، اطلاعات لازم را بدست بياوريد.

محتايشانات كيف شما شايد معادل ماه ها حقوق افرادی باشد كه در مناطق فقيرنشين زندگی می ‏كنند.

معمولاً مسافران پول نقد و اموال ارزشمند تری نسبت به افراد بومی دارند، لذا ممكن هست به راحتی هدف دستبرد يا حمله افراد ناشناس برنامه بگيريد.

به ايشانژه اون كه بومی ها، مناطق امن و نا امن را می شناسند.

عدم آشنايی با افراد و محيط يا محدوده ای كه تردد می‏ كنيد، مطمئناً احتمال آسيب پذيری را افزايش می دهد.۴ - هرگز از امت رهگذر در خيابان آدرس نپرسيد.

سعی كنيد افسر پليس يا مسئولی را پيدا كنيد.

با اين كار يک فرد غريبه را از مقصد خود مطلع می كنيد.

نقشه ای تهيه نموده و از كسانی كمک بگيريد كه احتمال بيش‏تری دارد به شما كمک كند.

برای انتخاب بهترين و ايمن ترين مسير، هميشه از افراد موجه مثل مأمورين راهنمايی و رانندگی و يا افرادی كه شناسایی اون ها آسان هست، مثل رانندگان تاكسی، مغازه دارها و .

.

.، سئوال نماييد.

در موارد خاص، وقتی فرد مطمئنی را برای اخذ راهنمايی نيافتيد، سعی نماييد در پرسش خود مقصد نهايی خود را بيان نكنيد بلكه در شهر های بين راهی برپايه نقشه ای كه در اختيار داريد، آدرس نزديک ترين شهر بعدی مسير خود را بپرسيد تا ديگران از مقصد نهايی شما مطلع نگردند.۵ - در مسافرت، هرگز اسناد خود را درون هتل‏ ها ‏جا نگذاريد.آگاه سازی و هشدار هایی که باید جدی گرفته شود

در مسافرت های به ايشانژه مسافرت‏ های خارج از كشور سعی كنيد هيچ ‏گونه اسناد و مداركی به همراه خود به داخل هتل‏ ها نبريد و در صورت نياز هرگز اون‏ها ‏را در داخل هتل ‏جا نگذاريد.

زيرا افراد غريبه می توانند در غياب شما با پوشش نظافت به داخل اطاق‏ های هتل رفته و به اسناد شما دسترسی پيدا كنند.


توصيه های حفاظتی درخصوص اقلام پستی


آگاه سازی و هشدار هایی که باید جدی گرفته شود

۱ - هرگز اقلام پستی و نامه های مشكوک و غيرقابل انتظار را از كسی دريافت نكنيد.

حتماً اعضای خانواده و كاركنان خانه شما بايد از پذيرش هرگونه بسته ه­ای در منزل اجتناب كنند.

(اگر دارای شغل ديگری نيز هستيد) در محل كار خود نيز اطمينان يابيد كه كاركنان دفتری نحوه برخورد با نامه­ ها يا بسته ­های مشكوک را می­ دانند، به ايشانژه وقتی در خارج از كشور حضور داريد، با حساسيت بيش‏تری به اين بسته ها توجه كنيد.۲ - بسته يا نامه مشكوک را هيچ گاه نبايد لمس و جابه جا كرد.وجود چنين اقلامی را فوراً به مقامات امنيتی اطلاع داده و افراد را از اون دور كنيد.

هرگونه جابه جايی به ايشانژه برش نوار دور بسته، بست‏ه ها، يا هرگونه بسته­ بندی روی بسته مشكوک، چه­ بسا موجب انفجارِ لوازم گردد.

۳ - هرگز بسته يا نامه مشكوک را باز نكرده و يا در آب برنامه ندهيد زيرا شايد موجب انفجار اون گردد.


2:

ساير توصيه های حفاظتی

آگاه سازی و هشدار هایی که باید جدی گرفته شود


۱ - در صورت مشاهده افراد مشكوک، تروريست و خرابكار مراتب را به مراكز امنيتی به ايشانژه ستاد خبری وزارت اطلاعات به شماره ۱۱۳، اطلاع دهيد.

۲ - چنان چه دارای دوربين عكاسی يا گوشی تلفن همراه دوربين دار هستيد، حتی المقدور از اون ها و متعلقاتشان، از جمله خودرو و .

.

.، تصايشانربرداری نماييد.

۳ - در صورت امكان بدون اين كه ايجاد حساسيت كنيد، اون ها را تعقيب و آدرس محل هستبرنامه اون ها را كشف نماييد.

۴ - چنان چه شئی مشكوكی را به خودروی ديگران چسبانده يا در مكانی رها نموده اند، به اون نزديک نشده، بلافاصله به افراد مسئول اطلاع دهيد.۵ - هرگز به افرادی كه خود را مأمور وزارت اطلاعات معرفی نموده و در مراكز غير رسمی با شما برنامه ملاقات می گذارند، اعتماد نكنيد و بلافاصله به ستاد خبری وزات اطلاعات به شماره ۱۱۳ اطلاع دهيد.۶ - هرگز در ارزيابی های خود به ظاهر افراد اكتفا نكنيد، افراد شياد هرگز چهره واقعی خود را به شما نشان نخواهند داد.3:

منابع تحقیق و پا نوشت ها :

می‌توانیم در منظومه‌ی فکری فرمودمان انقلاب اسلامی، مسائل امنیتی‌ ای را در حوزه‌ی سیاست خارجی هم هستخراج کنیم که تحفظ و امنیت را صرفاً به‌ لحاظ فیزیکی و نظامی تعریف نمی‌کند.

در این پانوشت، مفهوم امنیت و بُعد غیر نظامی اون مطلوب نظر هست.

در اینجا مقصود برجسته بودن بُعد غیر نظامی امنیت در منظومه و دستگاه فکری فرمودمان انقلاب اسلامی در سیاست خارجی می باشد.

رهبر معظم انقلاب در دیدار فرماندهان نیروی انتظامی در روز 6 اردیبهشت 1394، در بخشی از بیاناتشان به موضوع امنیت روانی و وجوهی دیگر از امنیت که لزوماً هم فیزیکی و روانی نیست، اشاره کردند.

طبیعتاً منظور ایشان از ابعاد دیگر امنیت، در حوزه‌ی داخلی تصویر می‌ شود، اما می‌توانیم از همین دستگاه و منظومه‌ی فکری، مسائلی امنیتی در حوزه‌ی سیاست خارجی و به‌ طور خاص در فضای فرمودمانی سیاست خارجی و در محدوده‌ی فرمودمان انقلاب اسلامی در این بُعد از سیاست (بُعد خارجی) هستخراج کنیم که تحفظ و امنیت به‌ لحاظ فیزیکی و مهم‌ترین رکن اون یعنی نظامی نیست.

این وجوه غیر نظامی و غیر فیزیکی امنیت، در آثار و آرای متفکران زیادی در روابط بین‌الملل نقش بسته و به رشته‌ی تحریر درآمده و معیار سیاست‌گذاری در این خصوص برنامه گرفته هست.

نگاهی به رویکرد های ساوقت‌ های امنیتی نوین از جمله ناتو و ساوقت‌ ها و دستگاه‌ های اطلاعاتی که رویکرد خویش نسبت به این موضوع را تغییر داده‌ اند و صرفاً به‌ دنبال امنیت در حوزه‌ی فیزیکی و نظامی نیستند، مؤید این موضوع هست.
ولی روی سخن این نوشته، پرداختن به این حوزه‌ ها نیست.

این بخش بنا به زنجیره‌ی مطالب فرمودمانی در خصوص تعریف مفاهیم فرمودمان انقلاب اسلامی در سیاست خارجی صورت‌ بندی شده هست و به‌ طور خاص در این نوشتار مفهوم امنیت و بُعد غیر نظامی اون مطلوب نظر هست.دولت‌ شهر آتن در برابر دولت‌‌‌‌ شهر اسپارت امنیت را در درون خود برای مقابله با اسپارت (عامل ایجاد ناامنی و یا حتی ناامنی) تلقی می‌‌‌کرد (توسیدید، 1377: 339) و امپراتوری ایران در برابر امپراتوری روم، تمام امت را تحت یک لوای خاص (امنیتی) و مشترک برنامه می‌‌‌داد و حتی ادیان الهی و آسمانی نیز در برهه‌‌‌ هایی از تاریخ، تعریف هویت را برای خود در نظر می‌‌‌گرفتند و علیه خود را غیر هویت به‌‌‌ شمار می‌آوردند.
بنابراین امنیت ابعاد متعددی داشته هست که تاریخ عملی فضای انسانی و اجتماعی تعریف‌نماينده وجوه اون بوده و هست.

در این خصوص و به‌طور خاص در ادیان الهی، وجود مجموعه‌‌‌ های ارزشی که ارتباط زیادی با خداوند داشت، در یک مجموعه‌ی امنیتی مشترک برنامه می‌‌‌گرفت و وجود غیر از اون، در جهت مخالفت یا کفر برنامه می‌‌‌گرفت.

دین اسلام نیز از این مقوله جدا نیست.

اسلام معرفی‌‌‌شده توسط پیامبر، به‌عنوان کامل‌ ترین نسخه‌ی راهنمای حیات بشری، مجموعه‌‌‌ ای ارزشی تلقی می‌‌‌شد که جامعه‌ی اسلام را تحت پوشش خود برنامه می‌‌‌داد و امت اسلام را از غیرامت جدا می‌‌‌کرد.

مجموعه‌‌‌ ای که تبدیل به مجموعه‌ی امنیتی نیز شد.

با وفات حضرت رسول و سپس دوران حکومت پنج‌ ساله‌ی امام علی (ع)، انشقاق میان امت اسلام این مجموعه‌ی امنیتی نیز از بین رفت و طی قرون متمادی، هیچ تلاشی برای احیای اون صورت نگرفت.

به‌جز آثار روشن‌ فکرانی چون سید جمال ‌‌‌اسدآبادی، محمد عبده و .

.

.، که اون هم در فضای اندیشه‌ی سیاسی شکل گرفته هست و انقلاب اسلامی در ایران با تفکرات و اندیشه‌ های امام خمینی (ره)، تلاشی برای این احیا صورت نگرفت.

مفهوم امنيت در قراون

قراون هرگاه از "امنيت" سخن می گايشاند بی درنگ از شاخص های توسعه، نظير فراوانی توليد كالاها، گسترش ارتباطات، پيشرفت علوم و فنون، مسكن، شهرسازی، آسايش و رفاه، رهايی از غم و اندوه، خوف و ترس و وحشت سخن به ميان می آورد.

می توان فرمود در فرهنگ قراون، امنيت از يک مفهوم وسيع و دربرگيرنده، متوازن و عميقی برخوردار هست كه شامل تمام حوزه های زندگی انسان (مادی و معنوی، فردی و اجتماعی، داخلی و خارجی، سياسی و اقتصادی) می شود.

امنيت در مفهوم قراونی اون در سايه تقوا، توكل، احترام به حقوق ديگران، اجرای قسط و عدالت، برابری و برادری، دفاع و حمايت از مظلوم و محروم، برخورد با مفسد و مجرم، دفع فقر و مسكنت، تأمين معيشت و رفاه، حفظ آزادی های مشروع امت و حاكميت معيارهای انسانی و الهی امكان پذير هست.

قراون مقوله امنيت را در موارد گوناگونی مطرح نموده، اهميت و ضرورت اون را به عنوان سنگ زيرين مؤلفه های تكامل انسان معرفی می نمايد، تأكيد و توجه قراون به مقوله امنيت خود نشان دهنده اين واقعيت هست كه رشد، توسعه و شكوفايی در تمام حوزه های زندگی جز در سايه امنيت و آرامش امكان پذير نخواهد بود.

اهميت امنيت در زندگی انسان از نظر قراون را با توجه به نمونه ذيل می توان به دست آورد.

یَأَیهَا الَّذِینَ ءَامَنُوا خُذُوا حِذْرَكمْ فَانفِرُوا ثُبَاتٍ أَوِ انفِرُوا جَمِیعاً (سوره نساء / آیه۷۱)

 • آماده باش دائمى "حذر" بر وزن "خضر" به معنى بیدارى و آماده باش و مراقبت در برابر خطر هست و گاهى به معنى وسیله اى که به کمک اون با خطر مبارزه مى شود نیز آمده هست.

 • "ثبات" جمع "ثبة " بر وزن "گنه" به معنى دسته جات پراکنده هست و در اصل از ماده "ثبى" به معنى جمع گرفته شده .


در آیه فوق قراون خطاب به عموم مسلمانان کرده و دو دستور مهم ، براى حفظ موجودیت اجتماعشان به اونها مى دهد.

نخست مى گوید :
«اى کسانى که ایمان آورده اید با کمال دقت مراقب دشمن باشید مبادا غافلگیر شوید و از ناحیه اونها خطرى به شما برسد.» (یَأَیهَا الَّذِینَ ءَامَنُوا خُذُوا حِذْرَكمْ) سپس دستور مى دهد که براى مقابله با دشمن از روش ها و تاکتیک هاى مختلف هستفاده کنید و «در دسته هاى متعدد یا به صورت اجتماع ، براى دفع دشمن حرکت کنید.» (حِذْرَكمْ فَانفِرُوا ثُبَاتٍ أَوِ انفِرُوا جَمِیعاً) اونجا که لازم هست در دسته هاى مختلف و پراکنده حرکت کنید از این طریق وارد شوید و اونجا که ایجاب مى کند همگى به صورت یک ارتش ‍ بهم پیوسته به میدان دشمن بشتابید، اجتماع را فراموش نکنید.بعضى از مفسران "حذر" را در آیه فوق تنها به معنى اسلحه تفسیر کرده اند، در حالیکه "حذر" معنى وسیعى دارد و مخصوص ‍ "اسلحه" نیست به علاوه در آیه ۱۰۲ همین سوره دلیل روشنى هست که حذر با اسلحه تفاوت دارد اونجا که مى فرماید: .

.

.

ان تضعوا اسلحتکم و خذوا حذرکم [مانعى ندارد که به هنگام ضرورت ، در موقع نماز در میدان جنگ سلاح خود را به زمین بگذارید، ولى حذر یعنى مراقبت و آماده باش را از دست ندهید!].


این آیه دستور جامع و همه جانبه اى به تمام مسلمانان ، در همه قرون و اعصار، مى دهد که براى حفظ امنیت خود و دفاع از مرز هاى خویش ، دائما مراقب باشند، و یکنوع آماده باش مادى و معنوى به طور دائم بر اجتماع اونها حکومت کند.جالب اینکه معنى "حذر" بقدرى وسیع هست که هر گونه وسیله مادى و معنوى را در بر مى گیرد، از جمله اینکه مسلمانان باید در هر وقت از موقعیت دشمن ، و نوع سلاح ، و روش هاى جنگى، و میزان آمادگى، و تعداد اسلحه و کارائى اونها با خبر باشند، زیرا تمام این موضوعات در پیش گیرى از خطر من و حاصل شدن مفهوم "حذر" مؤ ثر هست .

و از طرف دیگر براى دفاع از خویشتن نیز هرگونه آمادگى از نظر روانى و معنوى، و از نظر بسیج منابع فرهنگى، اقتصادى و انسانى، و همچنین هستفاده از کاملترین نوع سلاح وقت و طرز بکار گرفتن اون را فراهم سازند.مسلماً اگر مسلمانان همین یک آیه را در زندگى خود پیاده کرده بودند در طول تاریخ پر ماجراى خویش هرگز گرفتار شکست و ناکامى نمى شدند.

و همانطور که آیه فوق اشاره مى کند نباید در هستفاده کردن از روش هاى مختلف مبارزه جمود به خرج داد، بلکه باید با توجه به مقتضیات وقت و مکان، و چگونگى موقعیت دشمن اقدام نمایند، اونجا که وضع دشمن طورى هست که باید در دسته جات مختلف به سوى او بروند از این روش هستفاده نمايند و هر کدام برنامه مخصوص به خود در مقابله با او داشته باشند، و اونجا که ایجاب مى کند همه با برنامه واحد، تهاجم را شروع نمايند در یک صف به ایستند.

از اینجا روشن مى شود اینکه بعضى از افراد اصرار دارند که مسلمانان در مبارزات اجتماعى خود همه روش واحدى را انتخاب نمايند و هیچگونه تفاوتى در تاکتیک ها نداشته باشند علاوه بر اینکه با منطق و تجربه ، سازگار نیست با روح تعلیمات اسلام نیز موافق نمى باشد.

و شاید آیه فوق اشاره اى به این معنى نیز در بر داشته باشد که مسئله مهم پیشبرد اهداف واقعى هست، خواه موقعیت ایجاب کند که همه از یک روش هستفاده نمايند و یا از روشهاى گوناگون.

ضمناً از کلمه "جمیعا" هستفاده مى شود که براى مقابله با دشمن همه مسلمانان بدون هستثناء باید شرکت جویند و این حکم اختصاص ‍ به دسته معینى ندارد.امنیت اسلام؛ با ابعادی غیر مادی و غیر نظامی

امنیت از ریشه‌ی "امن" به معنای "در امان بودن" و "مصون بودن" از هرگونه تعرض و در "آرامش" و "آسودگی" بودن (قریشی، 1378: 123) از هر گونه "تهدید" و "ترس" (معین، 1363: 354) هست.

امنیت در یک تعریف عام و مقدماتی نیز عبارت هست از :
«کیفیت تأمین بودن به معنای احساس آسودگی از ترس و عدم اطمینان.»

از نظر دین و رویکرد اسلام، امنیت تعریف شق نظامی‌‌‌‌دفاعی اون نیست، بلکه سوای از امنیت انسانی که ماهیت روان‌‌‌ شناختی دارد، به امنیت حوزه‌ی عقیده، باور، ایمان، جسم، فیزیک، قوم، ملت و .

.

.، برمی‌‌‌گردد.

به‌‌‌ عبارتی امنیت مقوله‌‌‌ای همه‌‌‌جانبه هست.

گونه‌‌‌ ای که علاوه بر ابعاد سیاسی، اقتصادی و به‌ علاوه امنیت منابع، امنیت قضایی، امنیت زیست‌‌‌ محیطی، روانی و معنوی به امنیت به هنگام مرگ و پس از مرگ و امنیت روز جزا نیز تسری می‌‌‌یابد.

(جهان بزرگی، 1388: 24 و 25)

در این نگاه، مرجع امنیت هم حکومت هست و هم ملت، هم آحاد جامعه و امت و هم حقوق اون‌‌‌ها.

پس تهدید ها و تعرض‌‌‌ ها از منظر این دیدگاه، اون‌ هایی هستند که متوجه دولت، آحاد ملت و ایدئولوژی هستند و امنیت شامل طرح همه‌ جانبه‌‌‌ای هست که سعی در صیانت دولت، ملت، ایدئولوژی و تک‌‌‌تک افراد جامعه از گزندها دارد.

بنابراین در اینجا تنها مشروعیت دولت، حفظ این امنیت هست و در این میان، مسائل زیست‌‌‌ محیطی، حفظ منبع و مسائل اجتماعی نیز مطرح‌ اند.

(جهان بزرگی، 1388: 28)

از این زاویه، امنیت همان‌‌‌ طور که فرموده شد، مربوط به عقیده و باور مسلمانان هست و چون باور همه‌ی مسلمانان در اسلام خدامحوری یا توحید هست، حول این هسته‌ی مرکزی گرد هم می‌‌‌آیند.

همان‌‌‌طور که فرموده شد، این مسلمانان، امت اسلام هستند.

پس امنیت برای این امت تعریف می‌‌‌شود و این امت و عقیده و باورشان را در برابر دیگران حفظ می‌‌‌کند؛ یعنی به عبارت دیگر، امنیت مفهومی امت‌‌‌ محور هست و این‌‌‌ دو (امنیت و امت) با هم تعریف می‌‌‌‌شوند.

امنیت مرز سیاسی ندارد، بلکه مبنای عقیدتی برای امتانی که بهره‌‌‌ مند از باورهای اسلامی‌‌‌اند دارد.

مدنیتی تحت لوای حکومت اسلامی

اسلام معرفی‌شده توسط نبی اکرم (ص) مجموعه‌‌‌ ای ارزشی تلقی می‌‌‌شد که جامعه‌ی اسلامی را تحت پوشش خود برنامه می‌‌‌داد و با عنوان امت اسلام،‌ اون را از غیرامت جدا می‌‌‌کرد.

مجموعه‌‌‌ ای که تبدیل به مجموعه‌ی امنیتی نیز شد؛ یعنی در چارچوب امنیتی مشترک ارزش‌‌‌ های اسلام، دفاع از هر فرد مسلمان توسط حکومت اسلامی صورت می‌‌‌گرفت و حکومت کارگزار ایفای نقش مدیریت در توزیع ارزش‌‌‌ها و قابلیت‌‌‌ها در جامعه بود.

این مجموعه یک مجموعه‌ی متحد بود.

تمام امت تحت لوای حضرت نبی (ص) یعنی مدیر و حاکم جامعه‌ی امت‌‌‌ محور بود.

مفهوم امنیت در عصر پیامبر (ص) برای مسلمانان از سطوح مختلف، با هدف‌‌‌های متفاوت و موضوعات گوناگون تشکیل شده بود.

این تنوع و گستردگی چنین بوده هست :

 • از نظر سطح، به امنیت گروهی و امنیت امت تقسیم می‌‌‌شد.

 • از نظر قلمرو، به ۲ دسته امنیت داخلی و امنیت خارجی تقسیم می‌شد،
 • از نظر موضوع، حداقل شامل امنیت در حوزه‌‌‌های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، نظامی، فرهنگی، محیط‌زیستی و منابع می‌‌‌شده هست.

  (جهان‌بزرگی، 1388: 45)

علامه طباطبایی معتقد هست اونچه در اسلام اصالت دارد، عقیده و ایمان هست و مرز مملکت اسلامی، عقیده و ایمان و نه مرز های جغرافیایی و سیاسی هست.

در اسلام تنها مرز حقیقی، عقیده و ایمان هست و هیچ عامل دیگری همچون نژاد، زبان و .

.

.، نمی‌‌‌تواند عامل برتری و امتیاز به حساب آید.

مسئله‌ی عقیده اون‌‌‌ قدر مورد توجه اسلام برنامه گرفته هست که حتی در مسائلی چون ارث و بهره‌‌‌ برداری جنسی نیز ملاک، عقیده برنامه داده شده هست و عقیده هست که مرز حقیقی انسان‌‌‌ها از یکدیگر را مشخص می‌‌‌کند.

(طباطبایی، 1376: 240)

متأثر از کنه تفکر اسلامی، رویه‌ی پیامبر نیز بر همین امر بنا شده بود؛ یعنی حضرت رسول (ص) به ‌‌‌دنبال مفهومی فراتر از سرزمین برای امنیت بودند و اون‌‌‌ را عقیده‌‌‌ محورانه قلمداد می‌‌‌کردند و براون بودند که امنیت را با کل مسلمانان در نظر گیرند.

به‌‌‌عبارت بهتر، اونچه برای ایشان از اهمیت والایی برخوردار بود، امنیت مجموع مسلمانان بود.

آرمان ایشان مصون نگه داشتن عقاید مسلمانان از هرگونه تعرض بود.

پیامبر توانستند امنیت امت‌‌‌ محور خود را عملیاتی کرده و مدینه سپس هجرت را به مدنیتی تحت لوای حکومت اسلامی خود تبدیل نمايند و پوشش واقعیت به رهیافت‌‌‌ ها و رویکرد های مندرج در قراون بپوشانند.

امت ورای سرزمین، در وقت ایشان محقق شد و ایشان امنیت عقیدتی حول اون ‌‌‌را ترسیم کردند.

تمام مسلمانان زیر لوای واحدی برنامه گرفتند که خود ایشان پرچم‌‌‌دار اون بودند.

سپس رحلت حضرت رسول (ص) و ایجاد انشقاق در جامعه‌ی اسلامی (سپس ماجرای سقیفه)، ارزش‌‌‌ها نیز بنا به وجود قرائت‌‌‌های متفاوت از هم تفکیک شد و جامعه دچار چندپارگی شد.

به همین ترتیب، امنیت نیز برای هر دسته، متعاقب شکل‌‌‌ گیری ارزش‌‌‌ های مختلف، متفاوت شد.

با انشقاق در مجموعه‌ی امت، دیگر مبنای اتحاد و شکل‌‌‌گیری مجموعه‌ی امنیتی، خودِ امت نبود و به طوایف، اقوام، قبایل و نهایتاً امپراتوری‌‌‌ ها تبديل شد.

اندیشه وستفالیایی سرزمینی و فیزیکی بودن امنیت

این امر با افزایش شکاف‌‌‌ها تداوم یافت و منجر به تغییر پايه ی مفاهیم شد؛ تا ظهور مفاهیم جدید در قرن 20 با نام دولت، دولت‌ملت، ملت، کشور (با بار حقوقی) و .

.

.، که در این مجموعه جایگزین مفاهیم قبلی شدند.

همین مسئله، مجموعه‌ی امنیتیِ جدیدی به وجود آورد و حتی ممکن هست در امت اسلام به دلیل شکل‌‌‌گیری مجموعه‌ های جدید امنیتی، گاهی نزاع بین دو دولت‌ ملت مسلمان صورت گیرد یا حتی یک دولت‌ ملت مسلمان با نوع غیر مسلمان خود علیه یک دولت‌ ملت مسلمان دیگر متحد شود.

امام خمینی (ره) برطبق اندیشه‌‌‌ های اسلامی مفهوم ملت به معنای مدرن اون، به معنی آب و خاک صرف و امت و قلمرو خاص ایران، که برتر از دیگر ملت‌‌‌ها اعم از اسلام یا غیراسلام باشد را مردود شمرده و اون ‌‌‌را مغایر با تعالیم اسلام و آموزه‌‌‌ های دینی می‌‌‌دانند.

در ایران از اواخر دوران قاجار، دولت کم‌‌‌کم از دین و توده‌ی امت فاصله می‌‌‌گیرد و نوعی تقابل بین اون‌‌‌ ها به وجود می‌‌‌آید.

در این فاصله‌ی وقتی، که شکاف بین دولت و ملت بیشتر می‌‌‌شود، شاهد کاربرد کلماتی همچون "مصالح عام"، باز پروری کلمه‌ی "ملت" و "ملت ایران" از سوی علمای بزرگ دینی همچون میرزای شیرازی هستیم.

(نجفی، 1388)

با تداوم این وضع در شرایط کشور و شرایط نظام بین‌‌‌الملل، به‌‌‌ وجود آمدن انشقاق بین امت اسلامی، پیدا شدن مفهوم دولت‌‌‌‌ ملت در تفکر و اندیشه‌ی غرب و ایجاد فضای ملت‌‌‌ محوری به‌‌‌جای عقیده‌ محوری، کم‌‌‌کم مفهوم امت معنای اصیل خود را از دست داد و بار معنایی جدیدی به خود گرفت.

اونچه در اینجا حائز اهمیت فراوانی هست مفهوم امنیت مادی و فیزیکی و ایمنی حصار های سرزمینی هست تا امنیت عقیدتی و باور های امتی.

اونچه اهمیت پیدا می‌‌‌کند توان نظامی‌‌‌‌دفاعی کشور ها برای حفظ خود هست تا توان عقیدتی اون‌‌‌ها.

اونچه محور واقع می‌‌‌شود جنگ هست و دولتی با ذات شرور و .

.

(برای آگاهی بیشتر نگاه کنید به: ماکیاولی، 1388 و هابز، 1380)

ظهور اندیشه‌ های امت‌ محور امام خمینی (ره)

انقلاب اسلامی و ظهور اندیشه‌‌‌های امام (ره) در این برهه‌ی وقتی به وقوع می‌‌‌پیوندد.

اندیشه‌‌‌هایی که منشأ اون‌‌‌ را همان مفاهیمی که در وقت حضرت رسول (ص) تکوین یافته بودند شکل داده هست.

امام خمینی (ره) برطبق اندیشه‌‌‌ های اسلامی، مفهوم ملت به معنای مدرن اون که شامل آب و خاک صرف و امت و قلمرو خاص ایران و برتر از دیگر ملت‌‌‌ها اعم از اسلام یا غیراسلام باشد را مردود شمرده و اون ‌‌‌را مغایر با تعالیم اسلام و آموزه‌‌‌های دینی می‌‌‌دانند.

(امام خمینی، 1363: 168)
ایشان قائل به برتری عقیده بر سرزمین هستند.

در نگاه ایشان، اونچه اهمیت دارد همان عقیده، ایمان، باورها و .

.

.، هست.

امام دو وطن عقیدتی و سرزمینی را قابل شناسایی و جدایی می‌‌‌دانند :

 • وطن عقیدتی همان دارالسلام یا امت اسلامی هست که اصالت دارد،
 • اما وطن سرزمینی به دلایل مقتضیات وقتی و مکانی، تنها در سایه‌ی اسلام مورد قبول هست.لذا هنگامی که در برابر اسلام برنامه می‌‌‌گیرد، اصالت خود را از دست می‌‌‌دهد.

بر همین پايه ، ایشان برای وطن عقیدتی (امت) ارزش و اعتبار بالاتری نسبت به وطن سرزمینی (ملت) قائل‌‌‌اند.


مشروعیت مطابق با منافع اسلامی اختصاص یافته و اندیشه‌ی ملی با اون تنظیم می‌‌‌گردد.

ایشان همواره منافع ملی (ملت) را ذیل منافع اسلامی (امت) تعریف نموده و برای منافع اسلام حساب ویژه‌‌‌ ای قائل هستند.

به اعتقاد امام (ره)، منافع ملی در طول منافع اسلامی برنامه دارد.

لذا رابطه‌‌‌ی منافع ملی و اسلامی از نظر ایشان رابطه‌‌‌ی جزء به کل هست و منافع ملی در برابر دیگر مسلمانان بر خلاف دستور صریح اسلام هست.

مطابق اندیشه‌ی امام، باید منافع اسلامی (منافع جهان اسلام با همه‌ی کشورهای اسلامی) را بر منافع ملی (منافع یک واحد سیاسی خاص) ترجیح داد و این امر تنها در حکومت اسلامی جهان اسلام قابل تصور هست.

(بابایی، 1383: 284 تا 286)

امام خمینی برای ملت ایران دو بُعد ایرانیت و اسلامیت قائل بوده و معتقدند که بُعد اسلامیت اون پایدارتر هست.

لذا ملت ایران مفهومی دینی هست.

ملت به معنی مدرن اون نیز تا اونجا معتبر هست که در مقابل اسلام برنامه نگیرد.

(بابایی، 1383: 1
۵3)

می‌‌توان فرمود که رابطه‌ی ملت و امت در اندیشه‌ی ایشان، عموم و خصوص مطلق هست.

بدین‌گونه که ملت به‌ عنوان یک جزء در زیر مجموعه‌ی واحد کلی امت برنامه می‌‌‌گیرد و مجموعه‌ واحد های ملی، تحت واحد جهانی امت، یک جامعه‌ی واحد را به‌‌‌ وجود می‌‌‌آورند.

بنابراین در اندیشه‌ی امام، ملت جزئی از امت بوده و هم‌ راستا با اون هست و هیچ‌‌‌گاه در تقابل با امت برنامه نمی‌‌‌گیرد.

(بابایی، 1383: 292)

فرجام سخن

امنیت به‌‌عنوان یکی از مفاهیمی که در حال تغییر بوده و معانی جدیدی به‌‌‌ خود گرفته هست، در فرمودمان اسلامی به‌‌‌عنوان بستری برای تعریف امت و تأمین این مفروض قلمداد می‌‌‌شده هست.

این موضوع هم در دیدگاه حضرت رسول (ص) و هم در نگرش امام (ره)، واحد بوده ولی تفاوت در محدودیت‌‌‌ های محیطی پیش‌‌‌ روی امام برای تحقق این مفهوم هست.

به‌‌‌ عبارتی دلیل تفاوت باید ها و هست‌‌‌ های پیامبر و امام، نه در تفکر ایشان و نه در شرایط ارادی کنشگر و اراده‌ی معطوف به اون (رسیدن به امت به‌عنوان امنیت توسط امام) بوده، بلکه همان‌‌‌طور که فرموده شد، شرایط محیطی اعم از ساختار حاکم بر نظم بین‌‌‌الملل، وجود کنشگران دولت‌ ملتی و سایر شرایط و عناصر سیاسی‌‌‌‌ محیطی بوده که مانع از تحقق این هدف شده هست.


منابع تحقیق :

۱ - آرشیو موضوعی بینات حضرت آیت الله العظمی سیّدعلی خامنه ای رهبر معظم انقلاب

۲ - سامانه جامع نشریات نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران - سامانه یکپارچه نشریات ناجا - راهنمای تدوین مقاله

۳ - امام خمینی، سید روح‌‌الله (1363)، صحیفه‌ی نور، تهران، مؤسسه‌ی تنظیم و نشر آثار امام خمینی، جلد 13.

۴ - بابایی‌‌زارچ، علی‌محمد (1383)، امت و ملت در اندیشه‌ی امام خمینی، تهران، مرکز اسناد انقلاب اسلامی.

۵ - توسیدید (1377)، تاریخ جنگ پلوپونزی، ترجمه‌ی محمدحسن لطفی، تهران، خوارزمی.

۶ - جهان‌بزرگی، احمد (1388)، امنیت در نظام سیاسی اسلام، اصول و مؤلفه‌‌ها، تهران، پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه‌ی اسلامی

۷ - طباطبایی، سید محمدحسین (1376)، تفسیر المیزان، ترجمه‌ی جمعی از دانشمندان، اول و دوم و چهارم و پنجم (دوره‌‌ی بیست‌جلدی)، بنیاد علمی و فکری علامه طباطبایی، چاپ ششم، تهران.

۸ - قریشی، سید علی‌اکبر (1378)، قاموس قراون، چاپ هشتم، تهران، دارالکتب الاسلامیه.

۹ - ماکیاولی، نیکولو (1388)، شهریار، ترجمه‌‌ی داریوش آشوری، تهران، نشر آگاه.

۱۰ - معین، محمد (1363)، فرهنگ فارسی معین، تهران، انتشارات امیرکبیر.

۱۱ - نجفی، موسی (1388)، «فرآیند سکولاریزاسیون، مفهوم ملت در ایران»، کتاب نقد، فصلنامه‌ی شماره‌ی 22 بهار.

۱۲ - هابز، توماس (1380)، لویاتان، ترجمه‌‌ی حسین بشیریه، نشر نی.53 out of 100 based on 58 user ratings 733 reviews