رسوايي فیلم جدید مسعود ده‌نمکی مورد استقبال مناسب قرار گرفته یا نه؟


رسوايي فیلم جدید مسعود ده‌نمکی مورد استقبال مناسب قرار گرفته یا نه؟رسوايي فیلم جدید مسعود ده‌نمکی مورد استقبال مناسب برنامه گرفته یا نه؟
«رسوایی» چقدر می‌فروشد و چرا
فیلم جدید مسعود ده‌نمکی مورد استقبال مناسب برنامه گرفته یا نه؟
ليست اكران نوروز سينماها كه اعلام شد همه درباره ميزان فروش این فيلم‌ها حرف مي‌زدند و اينكه كدام فيلم در اين مسابقه پرهيجان اول مي‌شود. با توجه به جنس فيلم‌ها، کارنامه كارگردان‌ها و بازيگران آنها پيش‌بيني مي‌شد بيشتر آنها به فروش ميلياردي برسند كما اينكه شوراي اكران هم در چينش فيلم‌ها اين مسئله را ملاك برنامه داده بود تا مردم در تعطيلات نوروز به سالن‌هاي تاريك سينما رونق بدهند. اين گمانه‌زني‌ها درمورد فيلم جديد مسعود ده‌نمكي هم وجود داشت اما کمتر کسی فكر مي‌كرد «رسوايي» كه مثل سه‌گانه اخراجي‌ها تم طنز نداشت، رقباي گردن كلفتي مثل «حوض نقاشي» و «تهران 1500» را به راحتی كنار بزند و با فاصله در صدر پرفروش‌ترين‌ها عنوان قهرماني اكران نوروز را مال خود كند.محمد قراگزلو
از همان اول، اول بود
درست در ميانه تعطيلات آغاز سال نو و قبل از جان گرفتن رسانه‌هاي نوشتاري و سايت‌هاي سينمايي در رسانه ملي اعلام شد فيلم ده‌نمكي 800 ميليون تومان فروخته و پيشتاز آمار فروش سينماهاست. با اين نتيجه اوليه مشخص شد ده‌نمكي بازي را از رقبا برده اما هر روز كه بگذرد اعداد درشت‌تر خواهد شد و مجموع رقم فروش بالا خواهد رفت به طوري كه تا روز قبل از نگارش اين مطلب رقم فروش «رسوايي» در كل سينماهاي كشور از مرز 2 ميليارد تومان گذشت كه در نوع خود جالب بود. اين رقم در حالي اعلام شد كه مدت اکران به يك ماه هم نرسیده بود. به هر حال انتشار خبر صدرنشینی «رسوایی» کاری کرد تا نگاه ها نسبت به ده نمکی تغییر کند و رابطه فروش میلیاردی با نام این کارگردان پرحاشیه بیشتر مورد تحلیل برنامه گیرد.
ميلياردي بدون تبليغ!
شايد مسعود ده‌نمكي جزو خوشبخت‌ترين كارگردان‌ها يا تهيه‌كننده‌هاي تاريخ سينماي ايران باشد كه هر 4فیلمش در بهترين زمان اكران، يعني تعطيلات نوروز روي پرده مي‌رود و پرفروش مي‌شود. ده‌نمكي درباره مقايسه فروش «رسوايي» با اخراجي‌ها مي‌گويد: «در مقايسه با اخراجي‌ها فروش «رسوايي» خيلي خوب است چون تعداد سينماي كمتري را در اختيار دارد.» در تهران 25 سينما فيلم رسوايي را روي پرده برده‌اند و در كل كشور 60 سينما اين فيلم را پخش مي‌كنند. جالب اينكه فيلم ده‌نمكي در حالي پرفروش شده كه از نظر تبليغات هم وضع جالبي نداشته: «ما تبليغ تلويزيوني نداشتيم چون تخفيف فرهنگي شامل فيلم نشد. تبليغ ميداني كه شامل بيلبوردها و... هم بود نداشتيم و فقط تعريف و تمجيد دهان به دهان مردم را به سينماها كشاند.» اما به « اخراجي​ها 2» نمي​رسد
تا روز 18 فروردين و بعد از 24 روز «رسوايي» در تهران يك ميليارد و 339 ميليون تومان فروخته بود اما ده‌نمكي مي‌گويد: «تا اوايل ارديبهشت كه اين گزارش چاپ خواهد شد فروش فيلم به 3 ميليارد تومان هم خواهد رسيد. يعني حدود 8/1 يا 9/1 ميليارد در تهران مي‌فروشد و 1/1 ميليارد در شهرستان‌ها.» از كارگردان و تهيه‌كننده اين فيلم كه 900 ميليون تومان هزينه ساخت داشته مي‌پرسيم آيا خودش فكر مي‌كرده «رسوايي» چنين فروشي داشته باشد كه جواب مي‌دهد: «فكر مي‌كردم نسبت به فيلم‌هاي جدي ديگر يا فيلم‌هاي معناگرا بالاتر باشد اما الان از فيلم‌هاي طنز هم بيشتر فروخته. فكر مي‌كنم تا آخر ارديبهشت عنوان پرمخاطب‌ترين فيلم غير طنز را هم به دست بياورد و بالاتر از «جدايي نادر از سيمين» برنامه بگيرد.» ده‌نمكي مي‌گويد طي بازخوردهايي كه از مردم گرفته بالاي 95درصد تماشاگران از فيلمش راضي‌اند، با اين حال بعيد است موفقيت «اخراجي‌ها2» تكرار شود: «اخراجي‌ها2، هشت و نيم ميليارد تومان فروخت و پرفروش‌ترين فيلم تاريخ سينمای ایران شد. شايد رقم فروش «رسوايي» به «اخراجي‌ها3» برسد اما بعيد است به اخراجي‌ها2 نزديك شود. البته اگر فيلم ما هم كه يك فيلم مفهومي است حداقل به اندازه فيلم‌هاي ديگر تبليغات تلويزيوني داشت به اين عنوان مي‌رسيد.»
تينا آخوندتبار: «رسوايي» تمام فاكتورهاي يك فيلم خوب را دارد
تينا آخوندتبار يكي از بازيگران فيلم رسوايي درباره حضورش در اين كار مي‌گويد: «من نقش خودم را خيلي دوست داشتم و موضوع فيلم را هم همین‌طور فكر مي‌كنم فيلم زيبايي شده، كار را خيلي دوست داشتم و ديديد که مردم هم با آن ارتباط بربرنامه كردند.»آخوندتبار ادامه مي‌دهد: «مطمئن بودم اين فيلم ديده خواهد شد چون موضوع جالبي دارد. به نظر من هم قصه زيباست هم كارگردانی قوی، دكوپاژ و بازي بازيگران خوب است، به همين دليل مي‌گويم فيلم از هر لحاظ درست بوده.» وي درباره نقش خودش و بازي درخشان اكبر عبدی در این فیلم مي‌گويد:‌ «من نقش يك دختر جنوب‌شهري را بازي مي‌كنم كه دوست خانم شاكردوست است، ضمن اينكه آقاي عبدي مثل همیشه بازی خوب و متفاوتی را ارائه داده است. او درباره نقشش مي‌گويد: «من سعي خودم را كرده‌ام تا به نقش نزديك شوم. حالا بايد ببينيم آقاي ده‌نمكي چقدر رضايت داشته. اين مسئله بايد از نظر بقيه سنجيده شود و باید ديد از وظيفه‌اي كه به عهد‌ه‌ام گذاشته‌اند برآمده‌ام يا نه.»‌ از آخوندتبار مي‌پرسيم آيا رسوايي، فيلم بهتري نسبت به سه‌گانه اخراجي‌ها شده يا نه، مي‌گويد: «بالاخره اخراجي‌ها در ژانر كمدي ساخته شده و ژانر اين فيلم با آن كار فرق مي‌كند. البته فكر مي‌كنم اين كار آقاي ده‌نمكي هم پرمخاطب خواهد بود، ضمن اينكه حتما مورد توجه منتقدان هم برنامه مي‌گيرد.» وی همچنین درباره استقبال گسترده و فروش خوب اين فيلم در سينماها مي‌گويد: «فروش يك فيلم به معيارهاي زيادي از جمله زمان اكران، كارگردان‌، نحوه پخش، كستينگ و... ربط دارد. اين فيلم هم عوامل نام‌آشنا و كاربلدي داشت ضمن اينكه در زماني اكران شد كه مردم وقت آزاد زيادي داشتند و همه اين عوامل باعث خوشبختي « رسوايي» در اكران شد. خودم هم فيدبك‌ها و ري‌اكشن‌هاي كار را دوست داشتم و خوشحالم كه مردم با اين فيلم ارتباط بربرنامه كردند.» همه چیز فیلم من ملایم است
اين بخشي از يک مصاحبه نسبتا طولاني با مسعود ده نمکي است که در آن کارگردان رسوايي درباره فيلم خود، بازيگرانش و ... توضيحاتي ارائه داد.
آنهايي که فيلم را ديده اند مي​گويند ‌عبدي در فيلم شما بازي فوق‌العاده‌اي را ارائه كرده.
به نظر من عبدي بهترين بازي عمرش را انجام داده است. وقتي يك بازيگر طنز نقش جدي ايفا مي‌كند اگر با دستورالعمل خاصي جلو برود، ريسك خواهد بود و درنهايت شايد كار لطمه ببيند اما من به عنوان كارگردان بيشترين كار را با اكبر عبدي داشته‌ام و باتوجه به شناختم از توانايي‌هايش مي‌دانستم اين ريسك نيست و او می‌تواند نقش را اجرا کند.
با اين حال ظاهرا براي نقش روحاني ابتدا محمدرضا شريفي‌نيا را مدنظر داشتيد؟
ما براي نقش روحاني 50نفر را تست گريم كرديم از جمله آقاي دهكردي، حسام نواب‌صفوي و دوستان ديگر، اما آنها مناسب روحاني جوان بودند.
فقط تست گريم بوده؟ يعني خود نقش و توانايي بازيگر مدنظر برنامه نگرفته؟
گريم و نوع بازي بود ضمن اينكه باتوجه به انتخاب بازيگر پرداخت شخصيت هم انجام ‌شده و متن هم تغيير كرده است.
براي بازيگر زن چطور به انتخاب نهايي رسيديد؟
براي بازيگر زن هم همين‌طور بود. 3،2 گزينه داشتيم كه چهره مظلومي داشتند، درصورتي كه من بازيگري مي‌خواستم كه صورتش نوعی شيطنت دخترانه داشته باشد.
يك شايعه شنيده شده و اينكه گریم خانم شاكردوست در اين فيلم غليظ است و مميزي‌ها به‌دلیل شما لحاظ نشده؟
نه،‌ همه‌چيز در اين فيلم به نسبت ملايم است.
ظاهرا درطول ساخت فيلم دوست نداشتيد اخبار و عكسي از كارتان بيرون بيايد، حتي مثل اينكه روابط عمومي هم نداشتيد.
چرا اتفاقا روابط عمومي هم داشتيم. عكس‌ها را هم در وبلاگ فيلم گذاشتيم. با اين حال فيلم حساس بود و اتفاقات حاشيه‌اي هم داشت.
کامران تفتي از نقش خود و رسوايي مي‌گويد
فيلم مردم براي مردم ساخته مي‌شود
كامران تفتي از‌ آن دسته بازيگراني است كه راحت مي‌شود با او حرف زد. تفتي مثل هميشه پرانرژي است و حرف‌هايش درباره «رسوايي» را اين‌چنين آغاز مي‌كند: «کار رسوايي با پيشنهاد خود ده‌نمكي و تماس نورالدين گودرزي با من رخ داد و من هم بدون هيچ حرفي، در گفت‌و‌گو با مجتبي اميني كار را پذيرفتم. البته اول برنامه بود نقش ديگري را بازي كنم اما نقش جعفر باتوجه به شرايط و وجناتي كه داشت، مي‌توانست برآيند ديگري از تجربه برای من باشد.» وي ادامه مي‌دهد: «اين فيلم اخلاقي اتفاق وزيني است، محل گفت‌و‌گو و بحث دارد و به نوعي مخاطبش را وادار مي‌كند نگاه ديگري نسبت به مسعود ده‌نمكي و سه‌گانه اخراجي‌ها داشته باشد. اين آزمون و خطا براي به دست آوردن نوع ديگري از مخاطب و به چالش كشيدن آنهاست.»‌
تفتي درباره فيلم توضيح مي‌دهد: «به نظر من فيلم بسيار موفقي شده. خودم وقتي جلوي دوربين برنامه مي‌گرفتم، با صحنه‌هايي كه با فرشاد گل‌سفيدي مي‌گرفتيم يا نوع بازي آقاي عبدي و خانم شاكردوست يك كوچولو یعنی، چندهزار قدمي جلوتر از تصورات برنامه داشتيم و بازي مي‌كرديم.» تفتي درخصوص نقش‌آفريني خودش در رسوايي مي‌گويد:‌ «مي‌خواستم نقشي كه بازي مي‌كنم تبلور بهتري داشته باشد اما به شرطي كه اين نقش ادامه پيدا كند، يعني براي اين كاراكتر قصه‌اي نوشته شده و براي خودش جا دارد روي آن كار شود. قصه‌اي اتفاق افتاده اما بايد قصه‌اي خاص باشد تا مردم آن شخصيت را دنبال كنند. با اين حال فكر مي‌كنم در آن مجالي كه جعفر برنامه گرفته حرفش باورپذيرتر باشد چون آدم‌هايي مثل جعفر دورو بر ما زياد هستند.» او در پاسخ به اين سؤال كه نقش جعفر چقدر به خودش نزديك است با خنده مي‌گويد: «از خودم كه خيلي دور است. جعفر بچه پامنار است. البته من هم بچه جنوب شهرم اما جعفر در نوع گويش‌اش يك خصيصه زباني دارد كه اگر بگويم فيلم و كاراكترش لو مي‌رود. همين خصيصه به جعفر لقبي مي‌دهد كه نمي‌توانم بگويم، اما مي‌توانم بگويم مردم دوستش خواهند داشت. جعفر تيپ است ولي كاراكتر نخ‌نما شده‌اي ندارد. من مي‌خواستم طوري اين نقش را بازي كنم كه هم دهان گرمي پايين‌شهري‌ها را داشته باشد هم وجناتي داشته باشد تا انگ ساده‌انگارانه به آن نخورد. همه تلاش كرديم تا اين اتفاق بيفتد.»
تفتي كه‌ يك‌بار از پس لهجه بمي در سريال «شهردقيانوس» خوب برآمده بود حالا بايد مثل بچه‌هاي پايين‌شهر تهران صحبت كند. خودش مي‌گويد‌: «اصولا هركسي كه شلوار 6جيب مي‌پوشد و دستمال يزدي در دست مي‌گيرد، مي‌شود پايين‌شهري و اصطلاحات آن مناطق را هم استفاده مي‌كند اما من سعي كردم براي باورپذيري نقش از اگزجره و بازي‌هاي بيرون زده براي چنين كاراكتري پرهيز كنم.»
تفتي درباره استقبال مردم از «رسوايي» مي‌گويد: «فيلم مردم براي مردم ساخته مي‌شود و وقتي مردم با فيلم عجين باشند بيشتر حمايت مي‌كنند. البته ممكن است يكسري اسم‌ها يا حاشيه‌ها در اين امر تاثيرگذار باشند اما احساس مي‌كنم چيزي كه عيان است چه حاجت به بيان است؟»وي ادامه مي‌دهد: «مردم از روايت اين قصه خوش‌شان آمده و من هم از حمايت‌شان متشكرم. در برخوردهايي هم كه داشتم اين را ديدم. اصلا من براي همين اين فيلم را بازي كردم تا مردم كارم را ببينند.»
تفتي در ادامه مي‌گويد: «من در جشنواره كنار مردم اين فيلم را ديدم و خدا را صد هزار مرتبه شكر؛ اكثرا راضي بودند. خودم هم فارغ از هرگونه جبهه‌گيري و دسته‌بندي‌ها صادقانه مي‌گويم اميدوارم تمام فيلم‌هاي امسال سينما فروش ميلياردي داشته باشند.»82 out of 100 based on 42 user ratings 592 reviews