کشور عربستان !


کشور عربستان !کشور عربستان !
کشور عربستان

عربستان کشوری است که در شبه جزیره عربستان در جنوب غربی آسیا برنامه دارد. این مملکت؛000/240/2 کیلومتر مربع مساحت سیزدهمین کشور جهان محسوب می شود.
عربستان از جنوب با کشور
یمن، از شرق با عمان و امارات متحده عربی، از شمال، عراق و اردن و از سمت غرب با دریای سرخ همسایه است.
بلندترین قلّه آن در رشته کوههای غربی، 3120 متر ارتفاع دارد و “ رأس الصبح“ نامیده می شود.

همانطور که ذکر شد این کشور در شبه جزیره عربستان جای دارد و 80% آنرا گرفته است. شبه جزیره عربستان با 000/000/3 کیلومتر مربع، وسیعترین شبه جزیره جهان محسوب می شود و از سه طرف، دریاهای سرخ، دریای عرب (درجنوب)،
خلیج عدن، دریای عمان و خلیج فارس و مدیترانه احاطه شده است.

حداکثر طول شبه جزیره 2500 کیلومتر و حداکثر عرض آن ما بین دریای سرخ و خلیج فارس 1000 کیلومتر می باشد. جغرافیدانان شبه جزیره عربستان یا جزیرة العرب را به شش قسمت تقسیم کرده اند :تصاویر دیدنی از هتل یخی در سوئد

1:

1- تهامه: به قسمت غربی کوههای سراة که از شمال به جنوب جزیرة العرب به موازات دریای سرخ کشیده شده، تهامه فرموده می شود.


- آداب معاشرت کشورهای مختلف -
از اون رو تهامه فرموده اند که حرارت اون زیاد و باد اون کم هست.


تصاویری از سرمای وحشتناک در روسیه
مکّه و نیمی از مدینه را جزو تهامه دانسته اند.


قصرهایی بسیار زیبا از یخ


2- حجاز: به قسمت شرقی کوههای سراة و حد فاصل بین ارتفاعات نجد و شرق تهامه فرموده شده که به شمال یمن منتهی می شود.


10 مکان عجیب و غیرطبیعی روی کره زمین!! (+عکس)
حجاز از “حَجَزَ “ به معنای مانع هست، چون بین تهامه و نجد مانع ایجاد کرده، اون را حجاز فرموده اند.


آمستردام ، شهر دوچرخه ها (+عکس)
شهر طائف و نیمی از مدینه در حجاز برنامه دارد.


تعطیلات خود را در این هتل ها یخ بزنید!


3- نجد: ناحیه ای هست مرتفع که پس از حجاز و میان یمن، صحرای سماده، عروض و عراق واقع بوده و چون از سایر نواحی مرتفع تر هست اون را نجد نامیده اند.


عجیب ترین پارک های دنیا +عکس
نجد قسمت مرکزی حجاز را تشکیل می دهد و ریاض پایتخت این کشور در اون برنامه دارد.4- عین: در جنوب حجاز و
نجد، یعنی در منتهی الیه جنوب غربی شبه جزیره واقع و از حاصلخیز ترین نقاط شبه جزیره به شمار می رود.

این منطقه از سمت شرق با حَضرَ موت و دریای عمان همسایه هست.5- عروض: شامل “ یمامه، عمان، بحرین و اصاء“ هست.

از این روز “ عروض“ نامیده اند که میان نجد، یمن و عراق، فاصله ایجاد کرده هست.6- حضرموت و المهره: ناحیه وسیعی در شرق عدن و در کناره دریاست که صحرای “ احقاف“ در مجاورت اون بوده هست.

گویند حضرت هود در این منطقه به خاک سپرده شده هست.2:

بیابانها و صحراهای شبه جزیره حجاز

1- بادیه اشام: در شمال شبه جزیره برنامه گرفته هست.2- صحرای نَفود: صحرایست وسیع، شنهای نرم و سرخ که وسعت اون به هفتاد هزار کیلومتر مربع می رسد.

این صحرا بین “ جوف، جبل شَمَّر و نجد“ برنامه دارد.3- صحرای الدَّهناء: این صحرا از شمال شرقی به جنوب شرقی حجاز امتداد دارد و در شمال حضرموت، میان الربع الخالی و نفود واقع به صحرای سرخ نیز معروف هست.

کویری بی کران و بسیار صعب العبور که پای هیچ کس به اون رسیده هست.4-الربع الخالی در قسمت جنوب شرقی شبه جزیره، کویر بسیار وسیعی به نام “ الربع الخالی“ وجود دارد که تمام قسمت جنوب و جنوبی حجاز را به هستثنای سواحل
عمان برنامه گرفته هست.

وسعت این صحرا به “پانصد هزار کیلومتر مربع“ می رسد و از بزرگترین صحراهای شنی جهان هست.5- صحرای احقاف: به صحراهای واقع در شمال شرقی “
حضرموت“ در شرق یمن و “دهنای جنوبی“ فرموده می شود.

گویند حادثة تاریخی سورة احقاف یعنی هلاکت قوم عاد در این منطقه رخ داده هست.3:

تمدن و ادیان حجاز

قسمتی از حجاز که به حجاز سعید یا خوشبخت (arabia Eelix) معروف هست، از متمدن ترین قسمتهای جزیرة العرب و حتی جهان محسوب می شود که از هزاره اول قبل از میلاد دارای تمدن با شکوهی بوده هست.حجاز سعید در منتهی الیه جنوب شبه جزیره برنامه دارد و دارای موقعیتی مثلثی شکل هست که با کشیدن خطی فرضی از جیزان (در ساحل دریای سرخ و عرب) به حضر موت (کنار دریای عرب در شرق) ایجاد می شود.

دراین قسمت دولتهای معینیان، قَتَبان، سبا (که در قراون از اون یاد شده هست)، حضرموت، حمیریان و حبشیان یکی پس از دیگری به حکومت رسیده و آخرین دولت اون مقارن ظهوراسلام “دیلمیان“ دست نشاندة دولت ساسانی ایران بودند.قسمتهای دیگر شبه جزیره حجاز که از حیث تاریخی حجاز صخره ای و حجاز صحرایی مشهورند، چنین تمدنهایی نداشته اند در شبه جزیره حجاز اعراب مختلفی زندگی می کردند که بنا بر محل اقامت و تاریخشان به اعراب مستعربه، اعراب عاربه، اهل وبر، اهل مَدَر تقسیم می شوند.در شبه جزیره حجاز ادیان مختلفی مورد پرستش بود مانند: پرستش ارواح و مظاهر طبیعت، دین یهود، مسیحیت، زرتشتی گری، بت پرستی.

حنفا (پیرو دین ابراهیم بودن).

بیشتر از همه ادیان در قبل از اسلام بت پرستی دراین منطقه رواج داشت.


فرهنگ امت حجاز در مقایسه، با ملل دیگر بسیار پایین بود و افراد باسواد اون انگشت شمار بودند.
آب و هوای حجاز

بنا براونچه فرموده شد کشور حجاز از لحاظ موقعیت آب و هوایی به 5 قسمت تقسیم می گردد:

1- اقلیم ساحلی: یعنی کرانه های واقع بر
دریای سرخ و خلیج فارس که در تابستان گرم و در زمستان بارانهای زمستانی دارد.2- اقلیم ارتفاعات غربی در حجاز: مانند طائف که دمای اون درتابستان گرم و معتدل بود.

زمستان خشک هست و مانند مکه که تابستان گرم و زمستان پر باران دارد.3- اقلیم عسر: در جنوب شرقی برنامه دارد و دریای اون بر حسب ارتفاع از دریا متفاوت هست.

در فصل تابستان معتدل هست و در زمستان و تابستان بارندگی فراوان دارد.4- اقلیم نجد: حرارت اون در تابستان زیاد و شب های زمستان اون بسیار سرد هست و باران نامنظم در اون می بارد.5- اقلیم شمالی: دمای اون در تابستان معتدل و زمستان بسیار پایین هست و شبها به 4 درجه زیر صفر می رسد.
65 out of 100 based on 50 user ratings 325 reviews