گفتگو با اخترشناسان ایرانی


گفتگو با اخترشناسان ایرانیگفتگوی خبرنگار گروه دانش و فنآوری روزنامه خراسان از کیهانشناس برجسته ایران، دکتر بهرام مبشر

ستاره شناسان موفق به یافتن سیاره ای در یک منظومه شده اند که سه تا خورشید دارد. این سیاره گازی 1.14 برابر ژوپیتر است که به دور خورشید اصلی که بزرگتر از دو ستاره دیگر است. خبرنگار گروه دانش و فنآوری روزنامه خراسان، خانم ساعدی به سراغ دکتر بهرام مبشر، کیهانشناس و دانشمندی که به عنوان نماینده سازمان اروپایی در ناسا فعالیت می کند، رفته و از وی سوالاتی در زمینه منظومه های چند ستاره ای پرسیده که بخشی از مصاحبه را در اختیار شما علاقه مندان برنامه می دهیم:

*چطور امکان دارد که منظومه ای ستاره داشته باشد با یک سیاره که این سیاره به دور یکی از ستاره ها بچرخد و جاذبه حاصل از جرم دو ستاره دیگر روی این سیاره تاثیر نگذارد؟

- در حقیقت در این منظومه یک ستاره و یک سیاره که به دور آن می چرخد وجد دارد که دو ستاره دیگر از از ستاره های دوتایی هستند که به علت نزدیکی به آن ها احساس می شود که در یک جا اجتماع کرده اند. ولی باید توجه کرد که ستاره به گونه ای برنامه دارد که نیروی جاذبه حاصل از آن ها باعث می شود سیاره درست در مدار ستاره سوم برنامه گیرد و بچرخد.

یعنی مجموع جاذبه دو ستاره مدار سیاره را به دور ستاره دیگر مشخص می کند و اگر یکی از ستاره ها حذف شود، مدار مذکور عوض می شود، چون مجموع جاذبه ها تفاوت خواهد کرد.

*چطور ممکن است در یک منظومه در مراحل شکل گیری سه ستاره تولید شود؟


- این چیز عجیبی نیست ما منظومه هایی داریم با ستاره های بسیار زیاد، ولی چیزی که هست در سیارات داخل چنین منظومه هایی امکان حیات وجود ندارد چون حرارت آن ها به صفر می رسد.


*آیا وجود چندین ستاره در یک منظومه بر مدت روشنایی و روز سیاره تاثیر دارد؟در چنین سیاراتی شب هم ایجاد می شود؟

- بله امکان داره، ولی این مسئله بستگی به مدار مورد نظر دارد، با توجه به مدار گردش سیاره امکان دارد در یک لحظه سه ستاره در آسمان دیده شوند و بعید هم نیست در مدت زمانی هیچ کدام از این ستاره ها در آسمان این سیاره دیده نشوند و تاریکی بخشی از سیاره را فراگیرد. و البته حرف شما هم می تواند درست باشد.به هر حال مسئله مهم در این منظومه وجود یک سیاره در آن است.هر چند ستاره شناسان تا کنون چندین سیاره غول پیکر را یافته اند که به دور یکی از اعضای منظومه های دوتایی می گشته اند اما کشف اخیر در صورت تایید نشان خواهد داد که منظومه های چند ستاره ای هم می توانند سیاره داشته باشند. جرم سیاره مذکور 1.14 برابر جرم مشتری است و در مداری نزدیک با دوره تناوب 3.35 روزه به دور ستاره اصلی می چرخد که کوتوله ای همانند خورشید ماست. ستاره اصلی هم به نوبه خود دارای همدمی از یک زوج ستاره است، که به دور هم می چرخند.

دكتر بهرام مبشر در سال 1337 در تهران متولد شد، ديپلم رياضي را از دبيرستان البرز تهران و ليسانس فيزيك را از مدرسه عالي پارس دريافت كرد و سپس به انگلستان رفت و تحصيلات فوق ‌ليسانس و دكتراي خود را در رشته كيهان‌شناسي مشاهداتي در دانشگاه «دورهام» انگلستان پشت سر گذاشت.

وي پس از دريافت درجه فوق‌ليسانس مهندسي اپتوالكترونيك و ديپلم مهندسي ميكروويو از دانشگاه لندن، مدت هشت سال در اين دانشگاه (كالج سلطنتي) به تدريس و تحقيق اشتغال داشته و از چند سال قبل در انستيتو تلسكوپ فضايي هابل در ناسا فعاليت دارد. دكتر مبشر در حال حاضر نماينده سازمان فضايي اروپا (ESA) در ناسا و مسئول آشكارساز nikmouse تلسكوپ فضايي هابل است.گشتاور چيه؟ ميشه....

1:


ـــــــلام
عرض شود پست زير مربوط به مصاحبه با سركار خانم انوشه انصاري هست - اولين - زن - فضانورد ايراني.


قطر الكترون رو چطور اندازه گرفتن؟
حتما ببينيد
بسيار جالب


[ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

.


اندازه گیری آسمان [مقاله]


سفرهای فضایی[مقاله]

2:

پروفسور پرتوماه یکی از دانشمندان برجسته ناسا روز چهارشنبه بر اثر سکته قلبی درگذشت.روحش شاد.


همه چیز درباره ماه[مقاله]

پروفسور پرتوماه از دانشمندان برجسته ساوقت فضائی ناسا بود

پرفسور پرتوماه كه از اولينهستادان ايراني رشته فيزيك هسته‌اي بود، حدود سه دهه در ساوقت فضايي ناسا به تحقيقات علمي اشتغال داشت.


Problems and Solutions on Optics : Major American Universities
اين فيزيكدان نامی ايراني در سال 1314 در يكي از روستاهاي سنندج به دنيا آمده و پس از طي تحصيلات متوسطه جهت ادامه تحصيل به آمريكا رفت و تحصيلات خود را تا اخذ مدرك دكتري در رشته فيزيك هسته‌اي ادامه داد.


شفق قطبی
مرحوم پرتوماه سپس به ساوقت فضايي ناسا پيوست كه اين همكاري تا چند سال پيش ادامه داشت.


درخواست انیمیشن فیزیک
پرفسور پرتوماه همينطور از فعالان انجمن‌هاي اسلامي دانشجايشانان در آمريكا بود كه پس از پيروزي انقلاب اسلامي از سايشان دولت موقت به همراه هيات حل اختلاف به سنندج اعزام شد و مدتي به عنوان مشاور هستاندار كردستان فعاليت داشت.

پرفسور پرتوماه پس از واقعه 11 سپتامبر به علت اعتقادات و فعاليت‌هاي مذهبي از ساوقت فضايي آمريكا اخراج شد و در سال‌هاي اخير به عنوان مسئول پرتودرماني در موسسه سرطان درماني واشنگتن به فعاليت اشتغال داشت.

پرفسور مظفر پرتوماه كه در سال‌هاي اخير بارها به ايران سفر داشت، روز چهارشنبه در پي بروز سكته قلبي در سن 70 سالگي درگذشت.

برنامه هست، پيكر مرحوم پرفسور پرتوماه، اواسط هفته جهت خاكسپاري به ايران منتقل شود.
parssky.com


روحش شاد

3:

دكتر «بهرام مبشر»، نماينده ساوقت فضايي اروپا (ESA) در ناسا و از مجريان تهيه ژرف‌ترين تصايشانر نجومي جهان كه روز گذشته جايزه رتبه اول پژوهش‌هاي بنيادي بيستمين جشنواره بين‌المللي خوارزمي را دريافت كرد، در فرمود‌و‌گايشاني تفصيلي با ايسنا جواب داد.اين موفقيت علمي چندي پيش در يك كنفرانس خبري در دايشانست و نهمين نشست انجمن ستاره‌شناسي آمريكا در واشنگتن فراخوان و در قالب مقاله‌اي در مجله نيچر نقل شد.

اين پژوهش بهترين مدرك علمي، عنوان شده كه الگايشاني از توزيع كهكشان‌ها را در پي توزيع ماده تاريك ارائه مي‌كند.


اين تحقيق كه حاصل 1000 ساعت رصد توسط تلسكوپ فضايي هابل بوده هست، تاييد زيبايي از تئوري‌هاي هستاندارد براي توضيح نحوه تكامل ساختارها در كائنات طي ميلياردها سال ارائه داده و در حالي كه مطالعات قبلي بر رايشان ماده تاريك وابسته به شبيه‌سازي‌ها بوده، يافته اخير جزئيات توزيع ماده تاريك را در مقياس گسترده به شكل سه بعدي ارائه كرده هست.


دكتر مبشر كه در سال‌هاي اخير علي‌رغم مسئوليت‌ها و مشغله‌ فراوان علمي بارها به ايران سفر كرده و هر بار نشست‌ها و سخنراني‌هايي در مجامع علمي و دانشگاهي كشور داشته هست، انگيزه خود را از حضور مستمر در محافل دانشجايشاني كشور، تشايشانق و تقايشانت روح خودباوري جوانان ايراني در عرصه‌هاي علمي پژوهشي عنوان كرده و معتقدست در سايه تلاش و موفقيت جوانان ايراني امروز حتي در مراكز علمي بزرگ دنيا نظير ناسا ديدگاه مثبتي نسبت به محققان ايراني به وجود آمده هست.


دكتر بهرام مبشر كه در سال 1337 در شهرستان تهران متولد شده، ديپلم رياضي را از دبيرستان البرز و ليسانس فيزيك را از مدرسه عالي پارس دريافت كرده و سپس به انگلستان رفته و تحصيلات فوق ‌ليسانس و دكتري خود را در رشته كيهان‌شناسي مشاهداتي در دانشگاه «دورهام» انگلستان پشت سر گذاشته هست.


ايشان پس از دريافت درجه فوق‌ليسانس مهندسي اپتوالكترونيك و ديپلم مهندسي ميكروايشانو از دانشگاه لندن، مدت هشت سال در اين دانشگاه به تدريس و تحقيق اشتغال داشته و از چند سال قبل در موسسه تلسكوپ فضايي هابل در ناسا فعاليت دارد.


دكتر مبشر در حال حاضر نماينده ساوقت فضايي اروپا (ESA) در ناسا و از دانشمندان مسئول آشكارساز Nikmouse تلسكوپ فضايي هابل هست.


دكتر مبشر در فرمود‌و‌گايشان تفصيلي با خبرنگاران گروه علمي ايسنا علاوه بر ارائه توضيحاتي درباره كشف اخير خود و همكارانش از آينده تلسكوپ هابل، تلسكوپ‌هاي جديد فضايي و نقش اونها در دورنماي مطالعات كيهان‌شناسي، ابعاد بي‌كران كيهان و نظريه‌هاي مطرح درباره آغاز و انجام اون، برخي ديگر از طرح‌هاي تحقيقاتي هابل و مباحث ديگر سخن فرموده هست.تهيه اوليننقشه سه‌بعدي از چارچوب ماده تاريك جهان

اين كيهان‌شناس برجسته ايراني كه از محققان و نايشانسندگان مقاله نيچر درباره تهيه اوليننقشه سه‌بعدي از چارچوب ماده تاريك جهان هست، درباره اين طرح فراخوان نمود: در اين طرح، ماده تاريك جهان را با ماده نوراني موجود در جهان مقايسه كرديم و با يافتن نقاطي كه ماده تاريك وجود داشته و ماده نوراني وجود ندارد و يا نقاطي كه همراه با ماده نوراني، ماده تاريك نيز وجود دارد، به اين نتيجه رسيديم كه ماده نوراني كه شب‌ها در آسمان رايشانت مي‌شود، توام با ماده تاريك هست كه قابل رايشانت نمي‌باشد.


ايشان اضافه کرد: با مطالعه سرعت حركت كهكشان‌ها تصايشانري سه بعدي تهيه شد كه توزيع اين ماده در كهكشان‌ها را در جهان نشان مي‌دهد.

اين تصايشانر بر رايشان جلد مجله نيچر به تاريخ 18 ژانايشانه 2007 به همراه مقاله‌اي منتشر شده هست.


به نقل ايسنا، به بياني ديگر، نور ناشي از كهكشان‌ها براي اينكه بتواند به ما برسد بايد از ميان ماده تاريك بگذرد.

اين ماده تاريك به واسطه جاذبه خود نور را خم مي‌كند كه اين پديده بسيار شبيه به خم شدن نور به هنگام گذشتن از يك عدسي هست.

انحراف نور، شكل پيش‌زمينه كهكشان‌ها را بهم مي‌زند و به اين ترتيب ما اين كهكشان‌ها را در يك شكل به هم ريخته و غيرطبيعي مي‌بينيم.


نقشه توزيع ماده تاريك تاكيدي بر اين مطلب هست كه خوشه‌هاي كهكشاني در بين ماده تاريك مستقر شده‌اند.آينده «هابل»

نماينده آژانس فضايي اروپا (ESA) در موسسه تلسكوپ فضايي «هابل» در ادامه درباره دورنماي فعاليت تلسكوپ فضايي هابل اظهار كرد: حدود يك يا دو سال آينده شاتلي براي تعايشانض باتري‌ها و نصب يا تعمير ژيروسكوپ و جهت‌ياب‌هاي هابل و نصب دستگاه‌هاي جديد رايشان اون به فضا پرتاب مي‌شود كه در اين صورت عمر هابل حداقل پنج سال افزايش مي‌يابد.

تلسكوپ جانشين هابل (جيمزوب) در سال 2014 با فضانوردان تعليم ديده به فضا پرتاب شده و در مدار زمين برنامه مي‌گيرد كه وقت پرتاب اون به پروازهاي آينده شاتل بستگي دارد.


دكتر مبشر درباره مشكلات اعزام فضانورد به هابل فرمود: تلسكوپ فضايي هابل وراي جو زمين در 350 مايلي بالاي جو زمين و پايين‌تر از ايستگاه فضايي برنامه دارد و اگر بخواهيم از هابل به ايستگاه فضايي برايشانم، براي تغيير مدار و حركت به طرف بالا بايد انرژي بيشتري صرف كنيم، بنابراين اگر شاتلي به ايستگاه فضايي فرستاده شود و ايرادي پيدا كند، فضانوردان مي توانند در ايستگاه فضايي بمانند تا شاتل ديگري به فضا پرتاب شده و اونها را برگرداند اما اگر اين شاتل در پرواز به طرف هابل، مشكلي پيدا كند، محلي براي هستبرنامه فضانوردان در اون تعبيه نشده هست.


ايشان اضافه کرد: چند ماه پيش يكي از دوربين‌هاي هابل كه 70 % كار فعلي اون را انجام مي‌داد، از كار افتاد و پس از دو هفته مشخص شد كه مشكل از مدار الكترونيكي اون بوده و اون را با سيستم جانشيني ـ‌ كه در تلسكوپ براي وقت‌هاي اضطراري تعبيه شده بود ‌ـ عوض كردند.

دستگاه جديدي كه رايشان هابل نصب مي‌شود، يك دوربين مادون قرمز بوده كه مي‌تواند تا عمق جهان و وقت به وجود آمدن اولين كهكشان‌ها را تا حدود 400، 500 ميليون سال سپس بيگ بنگ نگاه كند.تلسكوپ «جيمز وب» عمق ديد ما را تا «دوران تاريك» افزايش مي‌دهد

دكتر مبشر درباره طرح تلسكوپ جايگزين هابل(جيمز وب) كه برنامه هست تا چند سال ديگر در فضا مستقر شده و با قدرت بسيار بيشتر كاوش‌هاي هابل را دنبال كند، فراخوان نمود: تلسكوپ «جيمز وب» با هدف نگاه به جهان قبل از دوران تاريك، در حال پيشرفت و تكميل هست.

قطر آينه اين تلسكوپ فضايي حدود 5/6 متر (بيش از سه برابر تلسكوپ هابل) و قدرت اون 9 تا 10 برابر هابل هست.


اين تلسكوپ در مداري در فاصله يك و نيم ميليون كيلومتري زمين (وراي ماه) برنامه مي‌گيرد تا تشعشعات و حرارت توليد شده از زمين، رايشان اون تاثير نگذاشته و اختلالي رايشان دستگاه‌هاي اون ايجاد نشود.


ايشان خاطرنشان كرد: تلسكوپ جيمزوب كه قابليت تفكيك بسيار بالايي دارد مي‌تواند كرات در حال تشكيل را مشاهده و سيارات ديگري همانند زمين را پيدا كند و درون كهكشان‌هاي بسيار دور را آشكار كند و برد ديد بشر را تا قبل از دوران تاريك گسترش دهد.«دوران تاريك» و سلطه هزاران ساله «هيدوژن» بر جهان

دكتر مبشر درباره دوران تاريك جهان فرمود: دوران تاريك (DARK AGE) وقتي هست كه در طول اون هيچ كهكشان يا ستاره‌اي شكل نمي‌گرفت و جهان فقط در حال انبساط بود.

جهان در اون دوران كه از حدود 300 هزار سال سپس انفجار بزرگ(بيگ‌بنگ) آغاز شد و چند صد هزار سال ادامه داشت، همانند هواي مه آلودي بود كه چيزي در اون قابل رايشانت نيست و سپس اون اولين ستاره‌ها و كهكشان‌ها مشاهده مي‌شوند.


انبساط جهان از لحظه بيگ بنگ آغاز شد كه در اثر اون حرارت زيادي توليد ‌شد كه در اثر اون تمام جهان را نور فراگرفته بود و به علت وجود انرژي زياد در فوتون‌ها، اتم‌ها و مولكول‌ها نمي‌توانستند شكل بگيرند و وقتي كه به وجود مي‌آمدند، متلاشي مي‌شدند؛ تا وقتي كه جهان منبسط و انرژي فوتون‌ها كم ‌شد و در نتيجه سپس يك حد بحراني، كم‌كم اولين ستاره‌ها و كهكشان‌ها به وجود مي‌آيند.

وقتي دما كم شد به تدريج هيدروژن شكل گرفت و هيدروژن، بيشترين عنصري بود كه به طور ملكولي در تمام جهان وجود داشت و مه ناشي از وجود هيدروژن در اين دوره مانع از رايشانت كهكشان‌ها مي‌شود اما پس از چند صد هزار سال فوتون‌هاي نوري ملكول‌هاي هيدروژن را يونيزه كرده و اين مه كنار مي‌رود.«فراژرف» جنجالي و سوالات همچنان بي‌جواب ...


دكتر مبشر كه از دانشمندان مسئول آشكارسازNikmouse تلسكوپ فضايي هابل هست، نقش عمده‌اي در تهيه تصايشانر بي‌سابقه اين تلسكوپ فضايي موسوم به «فراژرف» داشته كه ژرف‌ترين نگاه بشر به جهان و سرآغاز پيدايش اون هست.


تصايشانر «فراژرف» براي اولينبار امكان مطالعه اولينكهكشان‌ها را كه ستارگان اونها تنها چند صد ميليون سال پس از انفجار بزرگ متولد شدند، براي دانشمندان فراهم و فرضيه‌هاي‌ تكامل كيهان را با چالشي پايه ي مواجه كرد، به طوري كه دانشمنداني كه اين تصايشانر را مطالعه مي‌كنند اون را سوال برانگيز و يك معماي واقعي توصيف كرده‌اند.


تصايشانر فراژرف با تلفيق تصاايشانر و داده‌هاي تلسكوپ‌هاي فضايي در ناحيه مرئي و آشكارساز « نيكموس» در ناحيه مادون قرمز و« اسپيتزر» - در طول موج‌هاي بلندتر - و نيز برخي تلسكوپ‌هاي زميني 8 متري و 10 متري نظير كك، جمينا و سوبارو حاصل شده و امكان بررسي روند شكل‌گيري كهكشان‌ها را فراهم مي‌كند.


نماينده آژانس فضايي اروپا (ESA) در موسسه تلسكوپ فضايي «هابل» درباره تصايشانر فراژرف تهيه شده توسط هابل فرمود: «فراژرف» عميق‌ترين تصايشانري هست كه تاكنون بشر ديده هست.

وقتي به اعماق فضا مي‌نگريم - به دليل محدود بودن سرعت نور و در نتيجه وقتي كه طول مي‌كشد تا نور به ما برسد-، گايشاني در وقت به عقب نگاه مي‌كنيم، در نتيجه كهكشان‌ها را اون طور كه بوده‌اند مي‌بينيم، نه اون طور كه در حال حاضر هستند و هر چه دورتر برايشانم، گايشاني به ابتداي جهان نزديك‌تر مي‌شايشانم.


ايشان در فرمود‌و‌گو با ايسنا اضافه کرد: در تصايشانر فراژرف، كهكشاني را رايشانت كرديم كه حدود 600 ميليون سال پس از «بيگ بنگ»(انفجار بزرگ) به وجود آمده و فاصله اون با ما 12 ميليارد سال هست و جرمي نزديك به صد هزار ميليون برابر جرم خورشيد دارد و اين سوال پيش مي‌آيد كه در مدت وقت كوتاهي از ابتداي جهان، چطور توانسته چنين جرم زيادي را كسب كند.


در ادامه مطالعات، تعداد بيشتري از اين نوع كهكشان‌ها را پيدا كرديم و مشغول مطالعه هستيم كه در صورت صحيح بودن نتايج، تئوري‌هاي موجود در زمينه پيدايش كهكشان‌ها را زير سؤال مي‌برد.


دكتر مبشر تصريح كرد: اين كهكشان‌ها از ستاره‌هاي پير تشكيل شده‌اند و اگر فرض كنيم تمام جهان به يك شكل و نظير همان نقطه‌اي هست كه ما اين مطالعات را انجام داده‌ايم؛ پس در كل جهان اين كهكشان‌هاي غول پيكر پراكنده هستند.


برپايه تئوري‌هاي موجود، كهكشان‌هاي بزرگ در اثر ادغام كهكشان‌هاي كوچكتر به وجود مي‌آيند، اما نكته اينجاست كه كهكشان‌هاي ياد شده اونقدر زود در طول عمر جهان به وجود آمده‌اند كه موقعيتي نبوده تا كهكشان‌هاي كوچك به وجود آمده و با هم ادغام شوند و تنها در صورت تلقي پيدايش ناگهاني اين كهكشان‌ها در اثر توده گاز و ابر، مي‌توان اين مساله را توجيه كرد كه صحت اين تئوري هنوز به اثبات نرسيده هست.«فراژرف» ديگري در راه هست ...


ايشان كه سال گذشته از تهيه تصايشانر فراژرف ديگري اظهار داشته بود با اشاره به اين كه فراژرف دوم تا حد زيادي تهيه شده هست، فراخوان نمود: هدف از تهيه فراژرف دوم رايشانت كهكشان‌هاي موجود در فاصله دورتر(نزديك به 13 ميليارد سال) هست كه عمق اون تقريبا به اندازه تصايشانر فراژرف اول هست ولي سطحي به مراتب وسيع‌تر را مي‌پوشاند.


دكتر مبشر خاطرنشان كرد: بروز مشكلاتي در تلسكوپ هابل و وقفه‌اي كه در كار اون ايجاد شد، تهيه اين تصايشانر را چند ماهي به تاخير انداخت چون بايد چند ماه استقامت كرد تا مجددا در موقعيت مناسب براي تصايشانربرداري برنامه بگيريم.


اين كيهان شناس برجسته ايراني خاطرنشان كرد: تلسكوپ فضايي هابل داراي سه آشكارساز هست كه يكي از اونها موسوم به ACS در طيف مرئي، يكي در طيف مادون قرمز (نيك ماوس) و ديگري در ناحيه ماوراي بنفش عمل مي‌كنند.

در تهيه تصايشانر فراژرف دوم از آشكارساز‌هاي نيك ماوس و ACS هستفاده مي‌شود.جهان عرصه رقابت چند ميليارد ساله انرژي و ماده تاريك

اين هستاد ايراني و رتبه اول بخش خارجي بيستمين جشنواره بين‌المللي خوارزمي در ادامه درباره مساله انرژي تاريك كه همواره يكي از مهمترين سوالات كيهان‌شناسي بوده هست، فراخوان نمود: با مطالعه ابرنواخترها و سوپرنوواها كه در طول چندين ماه به وسيله هابل يافت شده‌اند و به دليل درخشندگي زياد در كهكشان‌هاي دور دست هم مشاهده مي‌شوند، فاصله خودمان تا كهكشان‌ها را مورد مطالعه برنامه مي‌دهيم و با مقايسه اين فاصله با سرعت ابرنواخترها، اطلاعاتي درباره هندسه جهان، ديناميك و سرعت حركت جهان به دست مي‌آوريم.

مطالعات انجام شده نشان داده كه فاصله ابرنواخترها تا ما، كمتر از چيزي هست كه به وسيله تئوري محاسبه شده بود؛ پس ايرادي در تئوري‌ها وجود دارد كه چيزي كه اون را حل مي‌كند، انرژي تاريك و ورود اون به محاسبات هست.


ايشان در فرمود‌و‌گو با ايسنا خاطرنشان كرد: جهان از ابتداي لحظه بيگ بنگ در حال انبساط هست كه به دليل وجود ماده تاريك كه 99 % ماده موجود در جهان را تشكيل مي‌دهد، سرعت اون در حال كم شدن هست.


ماده تاريك اگرچه قابل مشاهده نيست ولي جرم دارد و سبب كم شدن سرعت انبساط جهان مي‌شود اما پس از دوره‌اي كه جهان حدود 70 % از عمر كنوني‌اش را داشته، ميزان كاسته شدن شتاب انبساط جهان تغيير يافته و سرعت انبساط افزايش يافته و اين چيزي هست كه با مشاهدات اخير نشان داده شده هست كه علت اون انرژي تاريك هست كه فشار منفي ايجاد كرده و نيرايشان جاذبه، خاصيت دافعه پيدا مي‌كند و كهكشهان‌ها از هم دور مي‌شوند.


دكتر مبشر تصريح كرد: از ابتداي جهان رقابتي ميان ماده تاريك و انرژي تاريك بوده و در برهه‌اي از وقت كه ما نيز در اون حضور داريم، اثر انرژي تاريك بيشتر مي‌شود و در صورت ادامه يافتن اين انبساط، تا ابد سرعت انبساط زياد مي‌شود.«بزرگترين اشتباه زندگي» انشتين، اشتباه نبود!

به فرموده ايشان، اولين بار انيشتين به صورت تئوري به وجود انرژي تاريك پي برد و از اون به عنوان يك ثابت كيهاني در معادلات خود هستفاده كرد و متوجه شد معادلاتش انبساط جهان را پيش بيني مي‌كند اما به دليل تصور ساكن بودن جهان، اون را باور نكرد و ثابتي به معادلات ثابت جهاني اضافه كرد كه در اثر اون سرعت انبساط جهان كم شده و جهان ثابت مي‌شود و وقتي انبساط جهان كشف شد، فراخوان كرد كه بزرگترين اشتباه زندگي‌اش را انجام داده و تا حدود 50 سال ثابت كيهاني رد شد اما در حال حاضر دوباره به وجود اون پي برده‌اند.


دكتر مبشر در فرمود‌و‌گو با ايسنا تصريح كرد: تاكنون دو گروه بر وجود ثابت كيهاني تاكيد دارند كه يكي گروه تلسكوپ فضايي هابل و ديگري گروهي در دانشگاه بركلي كاليفرنيا هستند كه در حال طراحي پروژه فضايي به نام «استپ» هستند كه بتواند هزاران ابر نواختر پيدا كنند و به كمك اونها اين مساله ثابت شود.«كاسموس» تلاشي ديگر براي شناخت نحوه تكامل كهكشان‌ها

دانشمند ايراني ساوقت فضايي اروپا (اسا) در ادامه فرمود و گو با خبرنگاران ايسنا درباره ساير پروژه‌هاي خود در موسسه هابل فرمود: يكي ديگر از طرح‌هاي هابل كه مسئوليت اصلي اون را بر عهده دارم پروژه‌اي موسوم به «كاسموس» هست كه طي اون تلاش مي‌كنيم كه در سطحي نسبتا بزرگ (2 درجه در 2 درجه) ساختار جهان، نحوه تشكيل خوشه‌هاي كهكشاني و ....

را مشاهده و بررسي كنيم كه با توجه به قابليت تفكيك بالاي هابل و گستره ديد وسيع اون اميدواريم كه به نتايج قابل توجهي درباره نحوه تشكيل جهان دست پيدا كنيم.

در اين بررسي جهان در عمق‌هاي مختلف (دوره‌هاي وقتي مختلف) بررسي مي‌شود كه از اين طريق حدود دو ميليون كهكشان پيدا شده هست.كلكسيون كهكشان‌ها از بيضايشان‌هاي پير تا حلزوني‌هاي جوان

دكتر مبشر در بخش ديگري از اين فرمود‌و‌گو با اشاره به تنوع اشكال و ساختار كهكشان‌ها درباره اطلاعاتي كه مي‌توان با بررسي تصاايشانر تهيه شده از كهكشان‌ها كسب كرد، فرمود: به عنوان نمونه كهكشان‌هاي بيضايشان ستاره‌هاي پيرتري نسبت به كهكشان‌هاي حلزوني دارند كه اين به دليل حالت ريلكس كهكشان‌هاي بيضايشان هست كه در نقاطي كه چگالي كهكشان‌ها زياد هست، در اثر برخورد با كهكشان‌هاي اطراف، گاز اونها از بين رفته و نمي‌توانند ستاره توليد كنند، پس ستاره‌هاي باقي مانده پير هستند و شكل كهكشان مرتب هست اما در كهكشان‌هاي حلزوني ستاره‌ها در حال شكل گيري بوده و چگالي بين كهكشان‌ها كم هست و برخورد كهكشاني كمتر صورت مي‌گيرد و ستاره‌ها در بازوهاي حلزوني بيشتر مشاهده مي‌شوند كه از رايشان رنگ كهكشان‌ها قابل مشاهده هست به طوري كه رنگ قرمز كهكشان‌ها دليل بر وجود ستاره‌هاي پير و رنگ آبي دليل بر جوان بودن ستاره‌ها هست.


ايشان خاطرنشان كرد: به عنوان مثال در مورد كهكشان راه شيري كه كهكشان‌ي حلزوني شكل هست، حدود 50 ستاره در هر سال شكل مي‌گيرند كه اين تعداد در كهكشان‌هاي بيضايشان بسيار كمتر بوده و به سه، چهار ستاره در سال نيز مي‌رسد.ما در كجاي جهان ايستاده‌ايم؟

دكتر مبشر در ادامه فرمود‌و‌گو با ايسنا درباره محل قرارگيري منظومه خورشيدي و زمين فرمود: ما رايشان يكي از بازوهاي كهكشان حلزوني شكل راه شيري و در گوشه‌اي از كهكشان‌ برنامه داريم كه اگر از كهكشان‌هاي ديگر به اين نقطه بنگريم اصلا مورد توجه برنامه نمي‌گيرد و 30 سال طول مي‌كشد تا نور خورشيد از كهكشان‌ ما خارج شود.


در اطراف ما ستاره‌ها در حال شكل گيري هستند و ما در حال حركت در كهكشان‌ هستيم اما به سمت خاصي كشيده نمي‌شايشانم.


ايشان خاطرنشان كرد: كهكشان‌ ما در حال گردش به دور خورشيد هست كه اين امر سبب تغيير شكل بازوها مي‌شود.

ما در گروهي تحت عنوان LOCAL GROUP هستيم كه كهكشان‌هاي موجود در اون ممكن هست در وقتي به هم برخورد كنند.

اوندرومدا يكي از نزديكترين كهكشان‌ها به كهكشان‌ ماست كه در فاصله‌اي حدود چهار ميليون سال نوري ما برنامه دارد.ما در جهاني فوق‌العاده سرد زندگي مي‌كنيم!

دكتر مبشر با بيان اين كه طبق يك در اصل كيهان شناسي، توزيع ماده در جهان همگن و ايزوتروپ هست به گونه‌اي كه در تمام جهات توزيع كهكشان‌ها يكسان هست، درباره دماي جهان فرمود: در لحظه بيگ بنگ تابش و حرارت شديدي وجود داشته كه اين سؤال پيش مي‌آيد كه الان اون تابش كجاست.

بايد فرمود در اثر انبساط جهان، اين حرارت به شدت كم شده و دما جهان به 270 ـ درجه سانتيگراد رسيده كه در تمام جهان يكسان هست و يكي از باوقتده‌هاي ابتداي جهان و لحظه بيگ بنگ هست.


البته در نقاطي كه ستاره‌ها در حال شكل گيري هستند دما ميليون‌ها درجه هست اما در كل كيهان، دما 3 درجه كلايشانن هست.از ماوراي جهان قابل مشاهده چه خبر؟

كيهان‌شناس برجسته ايراني در ادامه درباره حد و مرز جهان قابل مشاهد و اونچه در ماوراي اون قابل تصورست، فرمود: جهان قابل مشاهده حد و مرزي دارد و در وراي اون، جهاني هست كه ما اون را مشاهده نمي‌كنيم و در واقع حد كل جهان قابل اندازه‌گيري نيست.

براي محاسبه اون بيشترين سرعت (سرعت نور) را كه 300 هزار كيلومتر در ثانيه هست را در بيشترين وقت در جهان (عمر جهان) كه 13 ميليارد سال هست ضرب كنيم كه عدد حاصل فاصله‌اي را به ما مي‌دهد كه «بيشترين فاصله موجود در جهان» (افق) هست و وراي اون را هيچگاه بشر نمي‌تواند ببيند و شعاع جهان مرئي از اين ميزان بيشتر نيست.ظرفيت‌هاي مساعدي براي گسترش اخترفيزيك در ايران وجود دارد

دكتر مبشر در ادامه با ابراز خرسندي از هستقبال فزاينده جوانان ايراني از مباحث نجومي و پيگيري اخبار مربوط به اخترشناسي و فضا در كشور با اشاره به ظرفيت‌هاي مناسب موجود در اين حوزه بر ضرورت توسعه رشته اختر فيزيك در ايران تاكيد كرد و فراخوان نمود: اين رشته را به راحتي مي‌توان به فلسفه و اونچه ايرانيان علاقمند به اون هستند، ربط داد و در جهت توسعه اون در كشور گام برداشت.


ايشان فرمود: با توجه به ماهيت اين رشته و در دسترس بودن اطلاعات لازم از طريق منابع خارجي، انجام تحقيقات سطح بالا در علم كيهان شناسي در ايران ميسر بوده و با توجه به توانمندي‌ها و ظرفيت‌هاي موجود در جنبه‌هاي تئوري تا مشاهداتي اخترفيزيك مي‌توان با راه‌اندازي اين رشته در كشور و دعوت از اساتيد و نخبگان ايراني و خارجي اين علم به ايران براي برگزاري دوره‌هاي آموزشي و آشنايي با جديدترين روش‌ها به پيشرفت كشور در اين حوزه كمك كرد.


دكتر مبشر در پايان بر ضرورت ارتباط هر چه بيشتر محققان ايراني داخل و خارج كشور تاكيد كرد و فراخوان نمود: حضور اساتيد و دانشمندان موفق ايراني كه با دانشمندان خارجي در ارتباط و تعامل هستند، علاوه بر ترايشانج مطالب علمي آموخته شده در كشور، انگيزه‌اي براي افراد علاقمند ايجاد كرده و تاثير ژرفي در آينده علمي كشور مي‌گذارد.


فرمود‌و‌گو: سعيده جلوسي - علي شم
Parssky.com

4:

renjer Babi جون اگه آدرس ايميل دكتر مبشر رو داري لطف كن بنايشانس.
در ضمن كارت عاليه ادامه بده منم.مطالب جالبي رو انتخاب كردي

5:

منجم آماتور و روزنامه نگار علمی

◄ معرفي


پوریا ناظمی، منجم آماتور و روزنامه نگار علمی در سال 1357 خورشیدی در شهرستان تهران متولد شد.

وی پس از گذراندن تحصیلات پایه وارد دانشگاه فردوسی مشهد مقدس شد و در نهایت به عنوان کارشناس ریاضی محض فارغ التحصیل گردید.

او از نخستین سال های دوران راهنمایی و دبیرستان به فعالیت در زمینه نجوم آماتوری می پرداخته و همکاری اش در مطبوعات به عنوان روزنامه نگار، در دانشگاه آغاز گردید و در وزارت علوم ادامه یافت و پس از مدتی همكار تحريريه ماهنامه نجوم گردید.

پوریا ناظمی که هم اکنون از فعالان و مروجان در زمینه نجوم آماتوری هست، به عنوان کارشناس با برنامه آسمان شب همکاری می نماید، علاوه بر این وی عضو هيئت دبيران و سخنگوی شاخه آماتوری انجمن نجوم ايران، دبیر علمی روزنامه جام جم و دبیر بخش اخبار سایت نجوم نیز می باشد.
[ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
[ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

[ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

6:

با سلام خدمت شما،خواهش می کنم که خودتان را معرفی کنید.

_ پوریا ناظمی، متولد 1357 در شهرستان تهران و دارای کارشناسی ریاضیات محض از دانشگاه فردوسی مشهد مقدس هستم و شغل اصلی من روزنامه نگاری علمی هست و الان دبیر علمی روزنامه جام جم هستم.


شما در چه زمینه ای (از نجوم)فعالیت می نمایید؟

_ به حوزه های زیادی علاقه دارم از عکاسی و رصد گرفته تا مطالعات تاریخی اما به طور جدی تر تمرکز برروی بررسی روشهای ترویجی و رسانه ای در نجوم هست و البته علاقه ویژه ای که در وقت آزاد دنبال می کنم بررسی تاریخ نجوم به ویژه در ایران هست.


آیا در این زمینه به صورت حرفه ای فعالیت می کنید؟

_ تقریبا کل فعالیتهای نجومی من از جمله شرکت در جلسات هیات دبیران شاخه آماتوری ، انجام کارهای اطلاع رسانی اون و ...

آماتوری و غیر حرفه ای و بالطبع غیر انتفاعی هست.

در مورد بخش هایی مانند رصد و عکاسی که وضع مشخص هست و مانند همه از روی علاقه این کارها را دنبال می کنیم .

البته گاهی در رصد خانه زعفرانیه شهرستان تهران یا برخی از مراکز آموزشی کلاس هایی دارم که دیگر غیر انتفاعی نیست و گرنه کار اصلی من کار روزنامه نگاری علمی هست و تنها در روزنامه جام جم به طور رسمی مشغول هستم .


از چه سالی برای نخستین بار فعالیت خود را آغاز نمودید؟ آیا مشوق خاصی هم داشتید؟

_ به خاطر نمی آورم .

شاید نخستین خاطرات جدی من هم پس زمینه ای از نجوم داشته باشد .

اما می دانم علاقه خواهرم به ستاره شناسی شاید عامل پیش روی من شده باشد از وقتی که به یاد می آورم بحث های نجومی از دیدگاه های گوناگون مورد توجه همه ما بود.
از تحصیلات خود در این زمینه بهره برده اید؟به عبارت دیگر آیا میزان تحصیلات شما در پیشرفت تان تاثیر گذار بوده هست؟

_ من از ریاضیات در نجوم یا کار حرفه ای خودم هستفاده ابزاری نکردم به این معنی که مستقیما با ابزارهای فنی ریاضیاتی در گیر نشدم اما دیدگاهی که رشته ام به من داد به طور جدی در کار روزنامه نگاری، فعالیت های نجومی و کلا زندگیم تاثیر گذاشته هست و الان بیش از هر وقتی از انتخاب رشته ام خوشحالم.


آیا به حرفه و یا زمینه فعالیت خود همچون یک هدف می نگیرید؟

_ بخشی از اهداف من برای آینده از مسیر این حرفه و این علاقه می گذرد و قطعا این آینده نمی تواند فارغ و به دور از علاقه هایی باشد که تمام زندگی من را تشکیل داده هست


تا چه اندازه به این هدف رسیده اید؟

_ من تا حد بسیار کمی در مسیری که دوست داشته ام پیش رفته ام و گاهگاهی که به تقویم نگاه می کنم دچار اضطراب می شوم که آیا موقعيت دارم به تمام اون دانایی که مایلم دست یابم یا نه .

قطعا راه بسیار طولانی در پیش هست .

اگرچه نسبت به اونچه که هستم شاکرم اما به اون راضی نیستم.


تعریف شما از یک منجم آماتور چیست؟

_ هر بار که بحث به تعریف می رسد من در می مانم.

شاید این به ذات رشته من بازگردد.

از نظر من ( و البته تاکید می کنم نظر شخصی هست) منجم آماتور کسی هست که از روی علاقه و نه به دلیل هیچ عامل وادار نماينده بیرونی ( مانند ضرورت تحصیلاتی یا ضرورت کاری یا میل به شهرت یا ...) برای ارضای احساسات درونی خود به فعالیت نجومی می پردازد .

بنابراین شاید یک منجم حرفه ای نیز برپايه این تعریف خودمانی که اون قدر به کار خود علاقمند می شود که فارغ از ساعت کاری و مسایل دیگر به فعالیت می پردازد باز هم آماتور می دانمش .

کسانی که در این راه می آیند به نظر من نوعی عشق و علاقه عمیق دارند و می خواهند از طریق اون به آرامش و دانایی برسند.

اما همانطور که فرمودم من همیشه در تعاریف اولیه با مشکل مواجهم.پوریا ناظمی در برنامه زنده آسمان شب (عکس از وب سایت شخصی پوریا ناظمی)به نظر شما برای فعالیت در زمینه های مختلف نجوم داشتن تحصیلات آکادمیک ضروری هست؟

_ اگر منظور نجوم حرفه ای هست ، قطعا اما در زمینه های آماتوری خیر و البته یک هستثنا را ضمیمه می کنم در برخی از رشته ها و شاخه های نجوم به گونه ای هست که بدون داشتن آگاهی کافی و عمیق علمی نمی توان به اون پرداخت و بنابراین در این زمینه فعالیت جدی آماتوری بی معنی می شود مانند رشته ای نظیر کیهان شناسی که چون مبتنی بر ریاضیات بسیار پیشرفته هست و بر اصولی بنا شده که با دنیای روزانه ما چندان آشنا نیستند، ورود بی پروا به اون می تواند باعث ایجاد گمراهی و بدفهمی جدی شود و سودی هم در پی ندارد و بنابراین بیش از دانشی عمومی شاید صلاح نباشد که جلوتر رفت و اگر خواستیم چنین کنیم باید داده ها ی کلاسیک اون را بیاموزیم.جایگاه دانش نجوم(حرفه ای ، آماتوری و...) را در کشور چگونه ارزیابی می نمایید؟آیا نسبت به سال های گذشته پیشرفت هایی صورت گرفته هست؟

_ نجوم حرفه ای ر ا باید نهادهای مسئول علمی جواب دهند اما احساسات و برداشت من اون هست که در آستانه جهشی بسیار بزرگ برنامه داریم که امیدوارم با پیش رفتن موفق طرح رصدخانه ملی ایران ، هرچه زودتر به جهش های بیشتر دست یابد اما در حوزه آماتوری شما شاهدید که چه رویداد عظیم و ژرفی اتفاق افتاده اس .

انبوه علاقمندان و مخاطبان نجوم روز به روز بیشتر شده و ما نمادی از حضور ایشان را می توانیم در مراسم گوناگونی نظیر روز نجوم و روز فضا ببینیم .

من بسیار به این جامعه امیدوارم و البته نگرانی های جدی هم دارم .

ما رشد بسیار سریعی در 10 سال گذشته داشته ایم .

به یاد نبرده ایم که 10 یا 15 سال پیش برا کسب خبری از دنیای نجوم یا از اون ساده تر برای انجام رصدی ساده چه مصیبت هایی داشتیم که اکثر اون از نا آگاهی دیگران نشات می گرفت اما امروزه این مشکلات بسیار کمتر شده هست.

اما به دلیل شتاب بالای کار ترویجی که انجام شده این نگرانی وجود دارد که در برخی از حوزه ها رشد با افراط و تفریط بوده و هماهنگ رخ نداده باشد و همینطور سو تفاهم هایی را ایجاد کرده باشد که فکر می کنم الان باید جلوی اونها گرفته شود تا رشد سالم این بدنه تضمین گردد.تعداد علاقه مندان به نجوم در ایران به چه میزان هست؟این علاقه مندان بیشتر به چه شاخه ای از نجوم گرایش دارند؟

_ متاسفانه آمار دقیقی در این خصوص وجود ندارد .

آخرین اطلاع من از فعالیت دایم یا موسمی حدود 100 گروه در کشور هست و شاید حدود 10 تا 15 هزار نفر منجم علاقمند و پیگیر آماتور در کشور داشته باشیم اما قطعا این تعداد با علاقمندان یکی نیست و کسانی که علاقه ابتدایی دارند بسیار بیشتر هستند .

علاقه این افراد هم متنوع هست ولی به نظر من غیر از کارهایی مانند سمینار دادن و ...

عمدتا علاقه مند رصد عمومی و عکاسی هستند.آیا در کشور امکانات نجومی(آموزش ،ترویج، وجود کارشناسان و متخصصین و...)به میزان کافی وجود دارد؟در چه زمینه ای ضعف داریم؟

_ وضع ما نسبت به گذشته بسیار بهتر و نسبت به ایده آل های موجود بسیار عقب هست.

این هم موردی هست که باید با برنامه ریزی دقیق بتوانیم اون را حل کنیم اما فراتر از کمبود امکانات نگرانی جدی من عدم هستفاده درست از امکانات موجود هست.

به نظر من بسیاری از ابزارهای نجومی موجود دراختیار علاقمندان مورد بهره برداری درست برنامه نمی گیرد و در سویی برخی افراد هستند که به دلیل نداشتن لوازم نمی توانند کار نمايند به همین دلیل فکر می کنم سامان دهی مجدد در ساختارهای گروههای نجومی و تبدیل کردن اونها به موسسه ماليی از لوازم و داده برای اعضا بسیار ضروری هست.
نقش رسانه های عمومی را در زمینه پیشبرد و ارتقا این دانش در کشور چه طور ارزیابی می کنید؟

_ بسیار مهم و بسیار خوشحالم که در سالهای اخیر توجه رسانه ها به این موضوع جلب شده به خصوص باید از رسانه هایی چون صدا و سیما و برخی روزنامه های کثیر الانتشار نام ببرم و شاید به عنوان الگویی مناسب از توجه همراه با دقت شاید بتوانم از خبرگزاری ایسنا نام ببرم که دوست عزیزم آقای شمس با درایت ویژه ای بخش علمی این خبرگزاری را رشد داده و باعث افزایش اعتبار اون شده.

البته در کنار رسانه های عمومی رسانه های تخصصی نیز وجود دارد که باید مورد توجه برنامه گیرد.پوریا ناظمی در سمیناری پیرامون سفر انوشه انصاری، نخستین بانوی فضانورد ایرانی (عکس از وب سایت شخصی پوریا ناظمی)
نظر شما پیرامون تاسیس رصدخانه ملی چیست؟

_ این آرزویی طولانی برای امتی هست که وقتی مفهوم رصد خانه را به دنیا معرفی کرده اند .

ایده رصدخانه ملی ایران در دوره مدرن به وقت ناصرالدین شاه قاجار بر می گردد که در این دوره مشاورالملک محمودی که از دانش آموخته های دارالفنون بود و برای تحصیل به فرانسه رفته و در پلی تکنیک و و سوربن نجوم خوانده و مدتی هم در رصدخانه پاریس و بعد رصدخانه بلژیک کار کرده بود و فرموده می شود در کشف یکی از سیارکهای کمربند سیارکها نقش داشته هست ، وقتی که برای ناصرالدین شاه بر فراز برج شمس العماره رصدهایی را انجام می کرد پیشنهاد ساخت رصدخانه سلطنتی را به وی داد و وی در جواب فرمود پول را نباید خرج هوا کرد .

متاسفانه این ایده اونچنان دامن گیر ما شد که اکنون کم کم داریم از زیر بار اون بیرون می آییم.

به هر حال پیگیریهای مستمری که توسط جمعی از بهترین دانشمندان ایرانی و انجام هزاران نفر ساعت کار تحقیقی امروزه در آستانه ساخت رصد خانه ملی ایران برنامه داریم که به گونه ای طرح خواهد شد که فقط یک تلسکوپ بزرگ نباشد، بلکه توانایی مشارکت در طرح های جدی بین المللی را هم داشته باشد .

به نظر من حمایت از رصد خانه ملی ایران امروزه برای همه ما چه آماتور چه حرفه ای و حتی چه علاقمند به علم از واجبات هست و این رصد خانه می تواند حهش عظیمی را ایجاد کند.لطفاً کمی پیرامون تجربه همکاری خود در ماهنامه نجوم و برنامه آسمان شب , توضیح دهید.

_ یکی از خوش آیندترین فعالیتهای حرفه ای من همکاری با نجوم بوده و هست و امیدوارم ادامه هم داشته باشد .

من نجوم را به عنوان یکی از چندین جایی که برایش می نویسم نمی بینم بلکه خانه ای هست که در اون احساس راحتی می کنم و ایمان دارم این مجله که خیلی از وقتها مورد ظلم هم برنامه گرفته و البته با قبول همه نقاط ضعفش ، نقش غیر قابل انکاری در رشد نجوم ایران داشته هست که به هیچ وجه قابل انکار نیست.چشم انداز شما پیرامون نجوم در آینده چگونه هست؟آیا مایلید در این زمینه نقشی داشته باشید؟چه طور؟)._ نجوم درآینده حضور فراگیر خواهد داشت همانگونه که در امروز و فردای ما حضور دارد و امیدوارم صلاحیت اون را بیابم که یکی از ساکنان جامعه نجوم آماتوری کشور باشم.آیا برای آینده برنامه ویژه ای در نظر دارید؟

_ اگر گرفتاریها اجازه دهد بسیار مایلم تحصیلاتم را در رشته تاریخ علم ادامه دهم البته اگر بخت و موقعيت یار باشد


در پایان ضمن سپاس از شما برای شرکت در این فرمودگو، اگر نظر خاصی دارید لطفاً بیان بفرمایید.


از پارس اسکای تشکر می کنم و امیدوارم بیش از هر وقتی با موفقیت به کار اطلاع رسانی دقیق نجومی ادامه دهد .

شاد باشید


به امید موفقیت هرچه بیشتر اخترشناسان آماتور ایرانی


از آقای پوریا ناظمی برای در اختیار برنامه دادن وقت ارزشمندشان و مصاحبه با آسمان پارس سپاس گزاریم و برای ایشان آرزوی سلامتی و موفقیت می کنیم.از همکار محترم آقای محمد رحیمی نیز برای همکاری صمیمانه سپاس گزاریم.
منبع ParsSky.com

7:

پروژه فونیکس در فرمودگو با دکتر فیروز نادری

دکتر نادری : فرود درمحل نامناسب وناكارآمدي ‌تجهيزات‌ جديد مهمترين خطرات «فينيكس» هست.
13 مرداد ماه جاري يکي از هيجان انگيزترين اکتشافات فضايي در سياره سرخ آغاز شد.

مريخ‌نشين «فينيکس»(ققنوس) اوايل هفته گذشته از مرکز فضايي ناسا در «فلوريدا» به سمت سياره مريخ پرتاب شد تا حدود 9 و ماه نيم ديگر در ميان بيم و اميد متخصصان و مهندسان ناسا در نزديکي قطب شمال سياره فرود بيايد.


به نقل خبرنگار علمي پايگاه خبري دانشجايشانان ايران(ايسنا)، «فينيكس»، اولينفضاپيمايي هست که در قطب شمال مريخ فرود مي آيد و امکان مشاهده و شناسايي کلاهک قطبي سياره را فراهم خواهد کرد.


هدف از اين سفر فضايي بررسي ترکيبات کلاهک يخي قطب شمال سياره و وجود آب مايع و واقعيات لازم براي وجود حيات احتمالي در اين بخش از سياره سرخ هست
«فينيکس» برخلاف ماموريت هاي قبلي همچون مريخ‌نوردان دوقلايشان «روح» و «موقعيت» به جاي حرکت در ميان دشت ها يا دره ها، در جاي خود ثابت مي ماند و با حفاري به عمق سنگ ها و يخ هاي قطب شمال مريخ نفوذ مي نمايد تا به طور مستقيم اونها را بررسي کند.
ماموريت هستثنايي مريخ‌نوردان دوقلايشان «روح» و «موقعيت» ــ‌ كه زمستان 82 براي ماموريتي 90 روزه در سطح سياره سرخ فرود آمدند و با سخت جاني مثال زدني و پايداري دور از انتظار خود تا چند هفته پيش كه گرفتار توفاني شدند به كاوش در سطح سياره سرخ ادامه دادند از موضوعات ديگري هست كه در فرمود‌وگو با مدير سابق ماموريت‌هاي مريخ آژانس فضايي آمريكا (ناسا) مطرح شد.


مريخ‌نوردهاي هستثنايي ناسا كه در وقت مديريت دكتر نادري به سياره سرخ پرتاب شدند، اين روزها در واقعيات بسيار سختي كه دكتر نادري از اون به عنوان وضعيتي مشابه بيماران بستري در CCU (بخش مراقبت‌هاي ايشانژه بيمارستاني)ياد مي‌كند همچنان براي زندگي و ادامه فعاليت تقلا مي‌كنند.دكتر فيروز نادري در تشريح روند اجراي ماموريت فضايي «فينيكس» فرمود: ماموريت مريخ‌نشين «فينيكس» شامل سه مرحله پايه ي هست؛ يكي پرتاب اون به مداري در نزديكي زمين هست كه روز شنبه - هفته گذشته - انجام شد، مرحله‌ بعد رسيدن فضاپيما به مقصد و فرود اون در قطب شمال مريخ در 10 ماه ديگر و مرحله بعدي كاوش‌هاي علمي «فينيكس» در سطح مريخ هست.230 هزار كيلوگرم سوخت براي حمل فضاپيماي 700 كيلوگرمي
ايشان با اشاره به اين كه راكت حامل «فينيكس» ساعت 5 و 26 دقيقه صبح شنبه 13 مردادماه به وقت فلوريدا به فضا پرتاب شد، خاطرنشان كرد: راكت DELTAII كه مريخ‌نشين «فونيكس» را به فضا برد هم خود بسيار قابل توجه هست.

ارتفاع اين راكت به اندازه‌ يك ساختمان 13 طبقه هست و حدود 230 هزار كيلوگرم وزن دارد و اين در حالي هست كه وزن فضاپيمايي كه در نوك اين راكت نصب شده، تنها 700 كيلوگرم هست كه نشان مي‌دهد چه سوخت عظيمي نياز هست تا جسمي با چنين وزني به فضا پرتاب شود.


دكتر نادري خاطرنشان كرد: اين راكت يك موتور اصلي داشت كه با سوخت مايع كار مي‌كند و 9 كمك راكت كه به دور اون پيچيده شده‌اند تا انرژي بيشتري به اون بدهند كه شش كمك راكت هموقت با موتور اصلي رايشان زمين روشن شد و «شل» اون پس از يك دقيقه جدا شده و در اقيانوس سقوط كرد و سه كمك راكت ديگر پس از كاهش وزن راكت در فضا روشن شدند كه اونها هم سپس سه دقيقه سوخته و به اقيانوس سقوط كردند.

موشك، 10 دقيقه سپس پرتاب به مداري در 200 كيلومتري زمين رسيد كه مقداري - كمتر از يك دور كامل – در اين مدار دايره‌يي حركت كرده و بعد قسمت‌هاي دوم و سوم موشك واير كرده و اون را به سمت مريخ پرتاب كرد كه تقريبا 9 دقيقه سپس پرتاب تمام مراحل عملكرد موشك خاتمه يافته و فضاپيما عازم مريخ شد.سفر صدها ميليون‌ كيلومتري فضاپيما تا مريخ بدون نياز به سوخت!
ايشان تصريح كرد: بايد توجه داشت كه حركت فضاپيما به سايشان مريخ همانند حركت هواپيما نيست كه دائما سوخت مصرف كند بلكه همانند سنگي كه پرتاب مي‌شود از انرژي اوليه‌اي كه به اون داده شده، هستفاده مي‌كند و بقيه مسير را با شتاب اوليه‌اي كه در مدار زمين پيدا كرده ادامه مي‌دهد و چون در فضا جو وجود ندارد و فضاپيما با اصطكاك مواجه نيست، همين شتاب اوليه براي رساندن فضاپيما به مقصد كافي هست.

البته از اون‌جا كه ممكن هست در طول مسير چند بار ناچار به اصلاح جهت اون شايشانم مقدار كمي سوخت همراه فضاپيما هست كه البته فقط براي تصحيح مسير احتمالي به كار مي‌رود، نه حركت دادن فضاپيما.


دكتر نادري با بيان اين‌كه فضاپيماي فينيكس 9 ماه و نيم ديگر پس از طي 700 ميليون كيلومتر مسافت به مريخ مي‌رسد، اظهار كرد: البته فاصله زمين تا مريخ در وقت پرتاب فضاپيما كمتر از 700 ميليون كيلومتر هست ولي نحوه‌ پرتاب فضاپيما به اين صورت هست كه اون را مستقيما به سمت مريخ در جايي كه در وقت پرتاب برنامه دارد نفرستاده‌ايم بلكه به جايي در مدار حركت مريخ مي‌فرستيم كه در وقت خاصي مريخ و فضاپيما با هم در اون نقطه تلاقي مي‌كنند.


ايشان تصريح كرد: در 9 ماه و نيم آينده كارمان تقريبا ساده هست.

فقط بايد شش روز پس از پرتاب فضاپيما (جمعه گذشته) و در پنج مرحله‌ ديگر مسير حركت فضاپيما را دقيقا كنترل كرده و در صورت نياز تصميمات لازم را در مسير حركت فضاپيما اجرا کنيم.

فرود، مشكل‌ترين مرحله ماموريت «فينيكس»

مدير ايراني آژانس فضايي آمريكا با اشاره به اين‌كه مشكل‌ترين مرحله‌ ماموريت «فينيكس»، فرود فضاپيما در سطح مريخ در سپس ظهر 25 ماه مه سال آينده هست، فراخوان نمود: مريخ مرز مشخصي ندارد ولي اصطلاحا از ارتفاع 125 كيلومتري سطح مريخ را داخل فضاي مريخ محسوب مي‌كنند.

فضاپيماي «فينيكس» با سرعتي نزديك به 20 هزار كيلومتر در ساعت به فاصله‌ 125 كيلومتري مريخ مي‌رسد و چالش اصلي كاهش اين سرعت فوق‌العاده در مدت 7، 8 دقيقه براي جلوگيري از تصادم فضاپيما با سطح سياره هست.


ايشان خاطرنشان كرد: غلظت جو مريخ يك صدم جو زمين هست؛ با اين حال اصطكاك حاصل از همين جو رقيق مي‌تواند تا حد زيادي انرژي فضاپيما را كاهش دهد.

در 4، 5 دقيقه اول با اين كه هيچ كار خاصي انجام نمي‌دهيم ولي 90 % سرعت فضاپيما به دليل همين اصطكاك بين فضاپيما با جو سياره كاسته شده و سرعت اون به حدود 2 هزار كيلومتر در ساعت مي‌رسد.

البته فضاپيما به شدت داغ مي‌شود و دماي اون به 3000 درجه فارنهايت هم مي‌رسد كه اگر يك سپر آتشين نداشته باشد، مي‌سوزد.

لذا مهمترين مساله اين هست كه يك سپر حرارتي قايشان براي تحمل حرارت در 4، 5 دقيقه‌ اول فرود به اون بدهيم.

پس از اون با اين‌كه سرعت فضاپيما به شدت كاهش يافته ولي ارتفاع باقي‌مانده هم تنها 13 تا 14 كيلومتر هست (تقريبا به اندازه‌ي ارتفاع پرواز هواپيماهاي معمولي) در حالي كه سرعت فضاپيما 2000 كيلومتر بر ساعت (دو برابر سرعت صوت) هست.

در اين مرحله چتر نجات باز مي‌شود كه بايد از هستحكام بسيار بالايي برخوردار باشد كه بتواند حدود دو، سه دقيقه فضاپيما را نگه دارد تا فضاپيما به ارتفاع 600 متري از سطح مريخ مي‌رسد و سپس اون فضاپيما جدا مي‌شود و فقط در 30 ثانيه آخر راكت‌هايي روشن مي‌شوند تا سرعت فضاپيما باز هم كاهش يابد تا در نهايت فرود آيد.نامشخص بودن محل فرود فضاپيما در محدوده‌اي به وسعت 14 در 100 كيلومتر
دكتر نادري درباره‌ ميزان دقت فرود فضاپيماي «فينيكس» با توجه به خطرات فرود اين كاوشگر غيرمتحرك در محل‌هاي ناهموار به ايسنا فرمود: با فن‌آوري‌هاي موجود دقت فرود فضاپيما محدوده‌اي بيضي شكل با اقطار 14 و 100 كيلومتر هست و محل فرود فضاپيما را نمي‌توان دقيق‌تر از اين تعيين كرد و فضاپيما جايي در داخل اين محدوده بيضي شكل فرود مي‌آيد.


ايشان خاطرنشان كرد: يك خطر پايه ي در ماموريت «فينيكس» همين هست كه مريخ‌نشين در محل مناسبي فرود نيايد؛ چون برخلاف «اسپيريت» و «آپورچونيتي» ارابه(كاوشگر متحرك) نيست و رايشان سه پا ثابت هست.

اگر فضاپيما فرضا در منطقه‌اي با سنگ‌هاي نيم متري فرود آيد قابل تحمل هست ولي اگر در جايي فرود آيد كه سنگ‌هاي اون از نيم متر بزرگ‌تر باشد با مشكل مواجه مي‌شايشانم؛ چون نمي‌توان پنل‌هاي خورشيدي را باز كرد يا اگر در زاايشانه‌اي حاد بنشيند امكان واژگوني اون وجود دارد؛ لذا اگر تمام مراحل ماموريت دقيق دقيق انجام شده باشد مرحله‌ي آخر فرود فقط دست خداست و نمي‌توان پيش‌بيني كرد كه در موقع فرود چه پيش خواهد آمد.


دكتر نادري در عين حال تصريح كرد: البته قبل از آغاز ماموريت به وسيله‌ي كاوشگرهاي مدارگرد مريخ مثل MRO از منطقه تصايشانربرداري كرده و چند منطقه را به دليل واقعيات خاص اونها رد كرده‌ايم و بهترين محل براي فرود انتخاب شده ولي به هر حال فضاپيما در يك محدوده‌ي بيضي 14 در 100 كيلومتر فرود مي‌آيد كه احتمال بروز مشكل وجود دارد.


ايشان تصريح كرد: صرف نظر از خطر فرود در محلي نامناسب براي پايين آمدن فضاپيما در مريخ از دو لوازم جديد هستفاده مي‌كنيم كه ريسك فرود را افزايش مي‌دهد،‌ يكي رادار تازه‌اي هست كه بايد قدرت بخش سرعت و ارتفاع را در هنگامي كه فضا پيما به مريخ نزديك مي‌شود داشته باشد كه با وجود دقت بسيار بالايي كه شده هنوز خيلي نگرانيم و ديگر اين كه موتورهايي كه در 30 ثانيه آخر فرود براي كاهش سرعت فضاپيما به كار مي‌روند نيز تاكنون هستفاده نشده‌اند.ناسا در قطب شمال مريخ دنبال چيست؟
مدير سابق ماموريت‌هاي مريخ ناسا با اشاره به اين‌كه فضاپيماي «فينيكس» اولينكاوشگري هست كه به نزديك قطب شمال مريخ اعزام مي‌شود، فراخوان نمود: موقعيت محل فرود فينيكس نسبت به قطب شمال مريخ تقريبا معادل شمال ايالت آلاسكا به قطب شمال زمين يعني نزديك مدار 70 درجه هست.

علت اين منطقه اطلاعات حاصل از ماموريت اوديسه در سه چهار سال پيش هست كه نشان داد در نزديكي قطب شمال مريخ بسيار بيش از اون‌چه فكر مي‌كرديم آب به صورت يخ‌زده وجود دارد و نيازي هم نيست كه تا عمق زيادي را كاوش كنيم.

هدف اين ماموريت اين هست كه بفهميم آيا اصولا آب به صورت مايع هم در زير سطح مريخ وجود دارد كه وجود آب مايع نشان‌دهنده‌ مناسب بودن محل براي حيات احتمالي هست.


ايشان خاطرنشان كرد: فضاپيماي «فينيكس» به بازايشاني 2 متري مشابه بازايشان انسان – داراي شانه و آرنج – مجهز هست كه به جاي انگشتان اون بيلچه‌اي برنامه دارد كه مي‌تواند تا عمق نيم متري سطح نفوذ كند و علاوه بر اون به وسايل و تجهيزات مجهز شده كه بتواند مواد حاصل از كندن سطح مريخ را بررسي كند.بررسي تركيبات مريخ با دقتي تا يك هزارم قطر مو!
دكتر نادري درباره لوازم و تجهيزات علمي موجود در اين كاوشگر به ايسنا فرمود: در ارتفاع دو متري مريخ‌نشين دو دوربين مشابه چشم انسان نصب شده كه فاصله و قدرت ديد اونها همانند چشم ماست و وضوح تصاايشانر گرفته شده با اين دوربين‌ها يك مگاپيكسل (يك دهم دوربين‌هاي خوب موجود) هست.

يك دوربين هم در سر بيلچه انتهاي بازايشان كاوشگر متصل شده تا محدوده‌ اطراف اون را بررسي كند.

علاوه بر اين دو ميكروسكوپ نوري و نيرايشان اتمي با قابليت تشخيص تا يك هزارم قطر مو و يك سيستم هواسنج با قابليت بررسي دما و فشار جو در طول شبانه‌روز و ...

دارد كه اين هواسنج خود داراي يك سيستم ليزري هست كه از انعكاس پرتو تابيده شده به سايشان جو مريخ بررسي‌هاي جوشناسي انجام مي‌دهد.


دانشمند ايراني آژانس فضايي ناسا تصريح كرد: پايه ي‌ترين ابزارهاي كاوشگر «فينيكس» دو آزمايشگاه شيمي هست كه نمونه‌هاي تهيه شده از خاك و يخ زير سطح مريخ را بررسي مي‌كنند.

اين آزمايشگاه‌ها داراي هشت اجاق كوچك هستوانه‌اي به طول 1 سانتي‌متر و قطر 2، 3 ميلي‌متر هست كه نمونه‌هاي جمع‌آوري شده در اين اجاق‌ها تا نزديك 1000 درجه سانتي‌گراد حرارت مي‌بيند تا مشخص شود كه آب يخ‌زده در چه دمايي از يخ به آب مايع و در چه دمايي به بخار تبديل مي‌شود كه با توجه به تفاوت اين شاخص‌ها در مواد مختلف مي‌توان نوع مواد و تركيبات موجود در اون منطقه از مريخ را تعيين كرد كه خصوصا به دليل تركيبات حاايشان كربن هستيم كه عنصري پايه ي در حيات هست.

يكي ديگر از ابزارهاي اين آزمايشگاه‌هاي مينياتوري شيمي، pH متر (ابزارهاي اندازه‌گيري اسيديته) هست كه مواد جمع‌آوري شده را در آبي كه همراه فضاپيما به مريخ برده‌ايم حل كرده و اسيديته اونها را اندازه‌گيري مي‌كند.«فينيكس» در جست‌و‌جايشان واقعيات حيات هست نه حيات احتمالي!
ايشان با اشاره به اين‌كه مدت ماموريت «فينيكس» در سطح مريخ 90 روز هست و سپس اون به دليل برودت شديد سطح فضاپيما از يخ پوشيده شده و از كار مي‌افتد، خاطرنشان كرد: وجود آب يخ‌زده در منطقه فرود مريخ‌نشين «فينيكس» براي ما مسجل هست و هدف ما بررسي اين مساله هست كه آيا اين منطقه قابليت ميزباني حيات - به شكل تك‌سلولي – را دارد يا نه كه لازمه‌ اون وجود آب به صورت مايع – غير يخ‌زده – در زير سطح سياره و همينطور وجود كربن هست.

فينيكس وجود اين دو عامل موثر در حيات را بررسي مي‌كند؛ چون تجهيزات اون قادر به تشخيص وجود موجودات زنده احتمالي نيست و تنها وجود اين دو شرط مهم براي حيات را بررسي مي‌كند.

دكتر نادري در عين حال تصريح كرد: البته در صورت وجود احتمالي حيات در مريخ و برجا ماندن شاخص‌هايي از اونها احتمال تشخيص شانسي اونها وجود دارد ولي هدف اصلي از اين ماموريت كشف موجودات زنده احتمالي در مريخ نيست و هدف اصلي تخمين قابليت اين منطقه براي وجود حيات هست.

ما نمي‌دانيم حيات احتمالي در مريخ به چه صورت بوده و چگونه خود را نشان مي‌دهد؛ بنابراين ابزارهايي كه بتواند مستقيما اون را كشف كند در اختيار نداريم.


ايشان در ادامه در جواب به اين سوال كه با توجه به برودت بالاي قطب شمال مريخ چرا جست و جايشان حيات احتمالي در مريخ در مناطق گرم‌تر (نزديك به هستوا) مريخ انجام نمي‌شود، فراخوان نمود: علت انتخاب قطب شمال مريخ اين هست كه از وجود آب در زير سطح اون‌جا مطمئنيم ولي در جاهاي گرم‌تر مريخ مشخصا آب پيدا نكرده‌ايم؛ لذا احتمال يافتن حيات در اون‌جا خيلي كم هست.

مساله‌ پايه ي در بررسي احتمال حيات، وجود آب مايع هست، نه دماي بالا.


«فينيكس» از خاكستر يك ماموريت شكست‌خورده برخاسته هست!
مدير ايراني ناسا درباره‌ وجه تسميه ماموريت «فينيكس» (ققنوس) فرمود: «ققنوس» نام مرغي افسانه‌يي هست كه پس از سوختنش، پرنده ديگري از خاكستر اون به دنيا مي‌آيد و دليل نامگذاري ماموريت اخير به نام «ققنوس» زنده نگه داشتن خاطره‌ي يكي از ماموريت‌هاي پيشين اعزام كاوشگر به مريخ هست كه با شكست مواجه شد.


ايشان خاطرنشان كرد: ناسا سال 2000 دو سفينه را به مريخ فرستاد كه هر دو با شكست مواجه شد و اون موقع بود كه از من خواستند رياست ماموريت‌هاي مريخ ناسا را بر عهده بگيرم.

در اون وقت دو فضاپيما را براي پرتاب به مريخ آماده كرده بوديم كه به دليل حوادث پيش آمده پرواز يكي از اونها كه برنامه بود در مريخ فرود بيايد را متوقف كردم تا علت شكست ماموريت‌هاي قبلي را بفهميم و از حادثه‌اي ديگر پيش‌گيري شود و ديگري را كه يك مدارگرد بود به فضا فرستاديم.

به همين دليل حالا كه فكر مي‌كنيم به علت شكست ماموريت‌هاي قبلي پي برده و با رفع اونها فضاپيماي ديگري را به سمت مريخ مي‌فرستيم به پيشنهاد مدير علمي اين برنامه اون را ققنوس (فينيكس) نامگذاري كرده‌ايم.

يعني از خاكستر اون فضاپيما كه از بين رفت يك سفينه جديد به وجود آورده‌ايم.دوقلوهاي افسانه‌يي در CCU!
دكتر نادري در ادامه درباره آخرين وضعيت مريخ نورد‌هاي «روح» (اسپيريت) و «موقعيت» ( آپورچايشاننتي) - كاوشگر‌هاي مريخ ناسا كه در اواخر سال 1382 براي ماموريتي سه ماهه به سياره مريخ پرتاب شدند و به نحو شفرمود انگيز تاكنون به فعاليت‌شان ادامه داده‌اند - به ايسنا فرمود: به دليل توفان خاك در مريخ مقدار نوري كه مستقيما به صفحات خورشيدي تامين كننده انرژي اين مريخ نوردها مي‌رسد بسيار اندك هست.


البته وضعيت «اسپيريت» كمي بهتر هست ولي «آپورچونيتي»(موقعيت) تقريبا كمتر از يك % نوري را كه در واقعيات طبيعي به اون مي‌رسيده دريافت مي‌كند و به دليل همين ميزان اندك تنها 15 تا 14 % انرژي معمولي را ايجاد مي‌كند كه خيلي كم هست و با اين كه تمام حركت‌ها و فعاليت‌هاي علمي اون‌ها را متوقف كرده‌ايم ولي به هر حال به نيروهاي پايه‌اي نياز داريم تا بخاري‌هايي را كه گرم كردن فضاپيما در شب را برعهده دارند فعال كند تا وسايل الكترونيكي مريخ نورد در اثر سرما از كار نيفتند.


ايشان خاطر نشان كرد: درجه حرارت بحراني براي از كار نيفتادن سيستم‌هاي الكترونيكي «موقعيت»(دماي داخل مريخ نورد)، 39- درجه سانتي گراد هست كه اگر دما از اين حد پايين برود همه سيستم‌ها خاموش‌ مي‌شوند.


اين روزها فضاپيما در واقعياتي مشابه CCU و در مرز مرگ هست چون دما به 37- درجه سانتي گراد هم رسيده ولي به هر حال اين طور هم نيست كه اگر دماي آپورچونيتي به 39- درجه سانتي گراد برسد، دستگاه‌ها براي هميشه نابود شوند و اين امكان وجود دارد كه فضاپيما‌ ماه‌ها در حالت كما (خاموشي كامل) باشد و پس از صاف شدن آسمان و رسيدن نور خورشيد به صفحات خورشيدي فضاپيما بار ديگر بيدار شود چون به هر حال ما در واقعياتي هستيم كه تاكنون مشابه اون را تجربه نكرده‌ايم و هر چيزي امكان دارد.احتمال زنده شدن مجدد مريخ‌نوردها حتي پس از كما!
دكتر نادري در عين حال تصريح كرد: چيزي كه نمي‌دانيم اين هست كه اگر اين شر ايط چند ماه طول بكشد سرما و يخ چه بر سر تجهيزات الكترونيكي «موقعيت» مي‌آورد البته ما اونها را پيش از پرتاب فضاپيما تا دماي 50- درجه سانتي گراد هم آزمايش كرده‌ايم ولي براي چندين ساعت نه براي چندين هفته.


مدير سابق ماموريت مريخ ناسا خاطر نشان كرد: اين امكان وجود دارد كه طي دو، سه هفته آينده وضعيت جايشان در مريخ مساعد شده و نور كافي به مريخ نورد‌ها برسد ولي از گذشته مي‌دانيم كه چنين توفاني‌هاي خاكي مي‌توانند تا چندين ماه ادامه داشته باشند و با توجه به اين كه حدود پنج هفته از اين توفان گذشته چند احتمال وجود دارد يا ممكن هست به طور كلي از آپورچونيتي اطلاعاتي نگيريم و بايد چند ماهي منتظر بمانيم تا ببينيم دوباره بيدار مي‌شود يا نه و احتمال ديگر اين كه طي چند روز آينده هوا صاف شده و فعاليت مريخ نورد ادامه پيدا كند.


دكتر نادري در جواب به اين سوال كه با توجه به اطلاعات موجود درباره جو مريخ، آيا امكان پيش بيني تقريبي وقت فروكش كردن توفان اخير وجود دارد يا نه، فراخوان نمود: در حال حاضر ادارات هوا شناسي زمين هم با اين همه امكانات و اطلاعات وسيع كه در اختيار دارند بعضا در پيش‌بيني هواي سه روز آينده هم كاملا با اشتباه مواجه مي‌شوند به اين ترتيب مي‌توان تصور كرد كه پيش بيني هوا شناسي در سياره‌اي كه چند صد ميليون كيلومتر از ما دور هست و شبكه‌هاي هواسنجي مانند اونچه درزمين وجود دارند در اون وجود ندارد، چگونه خواهد بود و به نظر من همين اندازه هم كه مي‌دانيم وضعيت جايشان در حال حاضر در مريخ چگونه هست، تقريبا يك معجزه هست.26 ماه ديگر با يك آزمايشگاه بزرگ به مريخ مي‌رايشانم!
مدير ماموريت‌هاي منظومه شمسي آژانس فضايي آمريكا در ادامه درباره ماموريت آتي ناسا در مريخ به ايسنا فرمود: همان طور كه مي‌دانيد به دليل دوره تغييرات مكان نسبي مريخ و زمين ما هر 26 ماه يك بار فضاپيمايي به مريخ مي‌فرستيم و چون «فينيكس» را الان فرستاديم، 26 ماه ديگر (سال 2009) سفينه ديگر را كه يك كاوشگر خودرو مشابه آپورچونيتي و اسپيريت هست را به سايشان مريخ پرتاب مي‌كنيم.


اين كاوشگر چهار برابر بزرگتر از مريخ نورد‌هاي اسپيريت و آپورچونيتي و تقريبا به اندازه يك خودرو سواري هست و نيرايشان محرك اون هم به جاي سلول‌هاي خورشيدي از انرژي اتمي تامين مي‌شود لذا ديگر احتياجي به نور آفتاب نداشته و در تمام شب و روز و هر فصلي كار مي‌كند.


ايشان با اشاره به اين كه مراحل آماده سازي چنين كاوشگرهايي حدود چهار، پنج سال طول مي‌كشد، خاطر نشان كرد: اين فضاپيما كه با هزينه‌اي حدود 5/1 ميليارد دلار ساخته مي‌شود و در حال حاضر تقريبا نيمي از مراحل آماده‌سازي اون انجام شده همينطور به تجهيزات بسياري بيشتري مجهز هست و توان حركت اين فضاپيما كه MSL (مارس ساينس لابراتوري) نام دارد، بسيار بيشتر از «آپورچنيتي» و «اسپيريت» هست و مي‌تواند كيلومتر‌ها در سطح مريخ حركت كند و يكي از كمپلكس‌ترين خودرو‌هايي هست كه به مريخ فرستاده شده هست.حيات فرازميني مهمترين سوال بشر!
مدير سابق ماموريت مريخ ناسا در ادامه در جواب به اين سوال كه با توجه به يافته‌هاي سال‌هاي اخير كه اميدواري دانشمندان را نسبت به وجود حيات احتمالي در مريخ نسبت به دهه‌هاي قبل كاهش داده هست، جست وجايشان حيات حقيقتا تا چه حد در پيشبرد ماموريت‌هاي مريخ موثر بوده و خود دانشمندان تا چه قدر با اين هدف و آرزو اين طرح‌ها را دنبال مي‌كنند، فراخوان نمود: اصولا اين سوال كه حيات در دنيا تنها مختص زمين هست يا جاي ديگري هم وجود دارد، شايد بزرگترين سوال علمي بشر باشد و اين سوال را با يكي، دو ماموريت و بررسي يكي، دو مكان نمي‌توان جواب داد.

ما جواب اين پرسش بزرگ را از چند محور دنبال مي‌كنيم كه بررسي مريخ يكي از اونهاست، ما همينطور با تلسكوپ‌هاي عظيم مشغول بررسي ستاره‌هاي بزرگ در وراي منظومه شمسي هستيم تا وجود سياراتي مشابه زمين در گرداگرد اونها را بررسي كنيم در حالي كه با علم و فن آوري كنوني امكان سفر به اونها را نداريم.«اروپا»، گزينه ديگر براي حيات احتمالي در منظومه ما!
ايشان خاطر نشان كرد: دانشمندان در تلاش‌اند با تحقيق بر رايشان جو اون سيارات وجود شواهد بيولوژيك احتمالي را بررسي كنند.

از طرف ديگر قصد داريم علاوه بر مريخ به ساير جاهايي كه احتمال وجود آب مايع وحيات در اونجا هست نيز كاوشگرهايي را بفرستيم كه يكي از اونها قمر «اروپا» سياره مشتري هست كه قصد داريم اون را هم بررسي كنيم.


نادري تصريح كرد: علت علاقه ما به بررسي مريخ و قمر «اروپا» با وجود اين كه مطمئنيم حياتي مشابه انسان در منظومه شمسي وجود ندارد اين هست كه اگر حتي اگر در يك نقطه ديگر از منظومه شمسي ما هم كه به اندازه يك دانه شن در سواحل اقيانوس‌هاي جهان هست، حيات(ايجاد بيولوژي از مواد شيميايي)به هر شكل، وجود داشته باشد احتمال اين كه حيات به صورت تكامل يافته در بقيه جهان فراوان باشد، بسيار تقايشانت مي‌شود ولي اين سوال به حدي پيچيده و بزرگ هست كه چند ماموريت به مريخ جوابگايشان اون نخواهد بود و احتمال دارد انسان قرن‌ها در اين مورد كاوش كند تا به جوابي برسد؛ البته مهم اين هست كه ما هميشه در كنار اين كاوش‌ها به فن‌آوري‌هايي دست پيدا مي‌كنيم كه در زندگي كنوني ما موثر هست مثلا بيشتر پيشرفت‌هايي كه در زمينه رايانه، تلفن، همراه، پزشكي و غيره صورت گرفته محصول تحقيقات در زمينه هوا فضاست و اين پاسخي هست به كساني كه هيچ كنجكاايشان درباره وجود حيات در جاي ديگري در جهان ندارند و مي‌گايشانند اين كه ممكن هست 500 سال ديگر به وجود يا عدم وجود حيات در دنيا پي ببريم، امروز چه فايده‌اي براي ما دارد!

برنامه‌اي براي سفر به ايران ندارم!
دكتر نادري كه دو سال پيش قصد داشت جهت سفري شخصي به ايران بيايد ولي چند روز قبل از موعد فراخوان شده، از لغو سفرش و تعايشانق اون به آينده به دليل مشكلات پيش‌آمده براي يكي از مدارگردهاي مريخ خبرداد در جواب به اين سوال كه آيا برنامه‌اي براي انجام اين سفر در آينده نزديك دارد يا نه؟ با بيان اين كه در حال حاضر برنامه ديگري براي آمدن به ايران ندارد،‌ ابراز اميدواري كرد واقعيات به‌گونه‌اي، براي تسهيل آمد و شدها فراهم شود.ورود اجتناب‌ناپذير كشورهاي مختلف به عرصه فعاليت‌هاي فضايي تا چند سال آينده!
اين مدير برجسته آژانس فضايي ناسا در ادامه در جواب به سوال خبرنگار ايسنا درباره ضرورت سرمايه گذاري و فعاليت جدي‌تر ايران در عرصه فضا در واقعيات كنوني با توجه به پيشرفت روز افزون كشورهاي توسعه يافته در اين حوزه و ورود كشورهايي جديد به باشگاه فضايي و در عين حال هزينه‌هاي سنگين و تكنولوژي پيشرفته مورد نياز اون فراخوان نمود: من اصولا از فعاليت‌ها و ماموريت‌هاي صلح آميز- غير نظامي- فضايي در هر جاي دنيا هستقبال مي‌كنم و دوست دارم فعاليت‌هاي فضايي، علمي و تحقيقاتي باشد نه نظامي، ولي اين كه ايران با توجه به امكانات اقتصادي موجود و نيازهاي ديگر كشور با توجه به بودجه‌هاي سنگين مورد نياز فعاليت در اين حوزه چه بايد بكند، بايد توجه داشت كه فعاليت‌هاي فضايي كه در دهه 60 در انحصار آمريكا و شورايشان بود امروز به بسياري از كشورها از جمله كشورهاي اروپايي، هند، ژاپن، چين و حتي كشورهايي مثل آرژانتين گسترش يافته و مسيري هست كه مطمئنا بقيه كشورها هم خواهند رفت و در آينده سفر به فضا از حالت فانتزي و علمي خارج خواهد شد، بنابراين لازم هست كه هر كشوري در يك مقطعي وقتي به اين عرصه وارد شود البته كار در اين عرصه هم قدم به قدم هست.


دكتر نادري در عين حال تصريح كرد: براي فعاليت در حوزه فضا لازم نيست كه از همان ابتدا دنبال فرستادن فضانورد باشيم.

آشنا شدن با اصول فعاليت‌هاي فضايي بودجه كمتري لازم دارد و ما مي‌توانيم الان اون را اجرا کنيم و با توجه به اين كه دانشجايشانان ايراني از باهوش‌ترين دانشجايشانان دنيا هستند و نيز دانشگاه‌هاي بسيار خوبي مثل صنعتي شريف كه در كشور داريم مي‌توانيم در بخش‌هايي از فعاليت‌هاي فضايي كه بودجه سنگين نمي‌خواهد وارد شده و پايه‌اي براي فعاليت‌هاي جدي‌تر آينده بسازيم و تا جايي كه بودجه كشور اجازه مي‌دهد، در اين حوزه فعاليت كنيم.


اين مدير ايراني ناسا در پايان در جواب به خبرنگار ايسنا كه با اشاره به وجود ده‌ها دانشمند متخصص و پژوهشگر ايراني در اين آژانس فضايي، نظر ايشان را درباره امكان ارتباط علمي ناسا با موسسات فضايي ايران و همكاري محققان ايراني داخل در پروژه‌هاي اون جايشانا شد، با اعتقاد به اين كه ناسا و همينطور مراكز علمي تحقيقاتي ديگر نمي‌توانند فارغ از مسائل دولت‌ها، روابط علمي خود را در واقعيات مناسب و ايده‌آل بربرنامه كنند؛ همچنان كه در زمينه‌هاي اقتصادي و حتي ورزشي نيز چنين امكاني وجود ندارد، تاكيد كرد كه اعمال محدايشانت دولت‌ها، متاسفانه بر روابط علمي هم تأثيرگذار هست.


فرمودگو از علی شمس
منبع ایسنا

برگرفته از : آسمان پارس

8:

چهارشنبه ۳۱ مرداد ۱۳۸۶٬ بزرگداشت مقام و تلاش‌هاي علمي دکتر یوسف ثبوتی در مراسمي با حضور و سخنراني ايشان در فرهنگسرای ابن سینا انجام مي‌شود.فرهنگسرای ابن سینا در قالب طرح سپاس٬ که به تجلیل از خادمان اندیشه و هنر٬ تکریم عالمان علم و پاسداشت فرهیختگان عرصه فرهنگ می‌پردازد٬ به نکوداشت مقام علمی و فرهنگی دانشمند عالیقدر و پژوهشگر برجسته فیزیک و اخترفیزیک «دکتر یوسف ثبوتی »مبادرت می‌نماید.


در این مراسم آقایان دکتر مهریار هستاد علوم رفتاری و روان شناسی٬ دکتر محمدتقی توسلی هستاد گروه فیزیک دانشگاه شهرستان تهران و دکتر عزت الله ارضی رئیس انجمن فیزیک ایران سخنرانی خواهند کرد و پس از اون از دکتر ثبوتی تقدیر به عمل خواهد آمد.


این برنامه از ساعت ۱۹:۱۵ الی ۲۱:۱۵ روز چهارشنبه ۳۱ مرداد ماه در فرهنگسرای ابن سینا انجام خواهد شد.[ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
عکس: بابک تفرشي

نشانی فرهنگسرای ابن سینا:شهرک قدس٬ فاز ۱ ٬ خیابان ایران زمین شمالی٬ فرهنگسرای ابن سینا

9:

آقا یه چیز بگم بخندین
مارو از طرف باشگاه نجوم بردن اونجا دیدیم جا نسیت پیاده برگشتیم خونه
این قدر برنامه ریزی ضعیف آخه
این انصافه ؟
آخرشم دکترو تو حیات قبل از ورودش به بزگرداشت دیدیم
داغ شامش به دلمون موند


68 out of 100 based on 63 user ratings 1138 reviews