دانشگاهي در قالب يك مسجد


دانشگاهي در قالب يك مسجددانشگاهي در قالب يك مسجد
دانشگاه جامع الازهر مصر با بيش از هزار سال قدمت، عنوان قديمي ترين دانشگاه جهان را به خود اختصاص داده است.تأسيس جامع الازهر به دوران حكومت فاطميون برمي گردد. فاطميون از بزرگترين سلسله‌هاي حكومتي آفريقاي شمالي بودند.خلفاي فاطمي منسوب به حضرت فاطمه و شيعه اسماعيلي هستند.بنيان گزار مسجد جامع الازهر ،" جوهر كاتب صقلي" سردار "معزالدين الله" چهارمين خليفه‌ي فاطمي بود كه در پي فتح مصر و شهر قاهره، به فرمانش مسجد الازهر در جنوب شرقي وبه سمت قصر خليفه در ميان محله‌ي ترك و ديلم ساخته شد.كار احداث الازهر در 4 آوريل 970 ميلادي شروع شد و در 22 ژوئن 972 ميلادي به پايان رسيد و در همان رمضان نخستين نماز جمعه در آن اقامه شد.لغت " جامع " يعني مسجد بزرگ ومسجدي كه در آن نماز جمعه مي‌خوانند.اين گونه مساجد نخستين بار درزمان پيامبر اكرم (ص) ساخته شدند. چون در اين مساجد علاوه بر مسائل ديني و سياسي ، مسائل علمي نيز ياد داده مي شود، عنوان "‌جامع" يا " دانشگاه‌هاي عمومي اسلامي" براي آن به كار رفت.


اما در سال 988 ميلادي، عزيز، پسر و جانشين "معزالدين الله" با توسعه مسجد جامع الازهر به طور اختصاصي دانشگاه علوم اسلامي الازهر را بنا نهاد كه تا كنون با تغييراتي برجاي مانده استتحصیلات عالی عمومی و رایگان

1:

واژه " الازهر " نيز به معناي تابش و پرتوافكني هست.البته فرموده مي شود "الازهر" به اسم زهرا لقب حضرت فاطمه اشاره دارد اما برخي معتقدند دليل اين نامگذاري درخشندگي اون در ميان ساير اماكن مصر هست.

دانشگاه الازهر طي قرون و اعصار متمادي دچار تغييرات و تحولات زيادي شده به طوري كه در ابتدا مذهب شيعه در اون تدريس مي شد ولي هم اكنون پايگاه اصلي يادگيري علوم مربوط به اهل تسنن هست.

حتي فرموده مي شود دانشگاه الازهر در برهه اي از وقت به عنوان اقامتگاه بي خانمان ها شناخته مي شد.بناي دانشگاه جامع الازهر همينطور جزو آثار مهم معماري اسلامي هست و از لحاظ قدمت، تركيب تاريخي و تزيينات داخلي اون ايشانژگي هاي منحصر به فردي دارد.


salam


khili tanham hamin

2:

مسجد و مركز آموزشي الازهر به دليل اهميت فرهنگي در دوران‌ مختلف توسعه و تغيير شكل يافته به طوري كه ارتباط ميان نوع معماري با فرهنگ جامعه در اون مشهود هست.

الازهري كه در وقت فاطميون ساخته شد ،در وقت حكومت هاي ديگر توسعه پيدا كرد و بيشترين تغيير در وقت حكومت عثماني ها در دانشگاه الازهر رخ داد.

در وقت هاي گذشته به معماري اين دانشگاه اهميتي داده نمي شد اما مقريزي اولينمورخي بود كه به تفصيل ساختمان الازهر را توصيف كرد و در كتاب" الخطط "خود در مورد معماري محراب‌ها ،كتيبه‌ها ، چلچراغ‌ها و قنديل ها سخن فرموده هست.

نوع معماري در اين دانشگاه نمونه اي بارز از معماري اسلامي و عربي هست اما در دوره هاي مختلف با توجه به نوع معماري اون دوران ها ، معماري چندگانه در اين بنا ديده مي شود.

اين بنا با گذشت وقت توسعه يافته و به اون مي توان نام موزه اي از معماري هاي مختلف را داد چراكه شيوه‌هاي گوناگون معماري اسلامي و تزيينات ساختماني را در خود جاي داده هست.در اين بنا مجموعه‌ عظيمي از طاق‌ها و ستونها به سبك‌هاي مختلف ديده مي شود


ترو خدا......

3:

الازهر در اصل مسجدي بود كه به سبك كلاسيك مساجد ساخته شد وتغييرات عمده‌ الازهربر اثر نفوذ سبك معماري آفريقاي شمالي در اون به وجود آمد.

بر اين پايه وسعت فوق العاده‌اي به شبستان مركزي مسجد داده شد و اون را به نوعي تالار تشريفاتي خاص جشن‌ها تبديل كرد .


دفترچه های ازمون دانشگاه جامع علمی کاربردی پودمانی مقطع کاردانی پیوسته
معماري الازهر با عقيده‌ عبادت و پرستش ساده و بي پيرايه تناسب كامل دارد.

قديمي ترين قسمت مسجد، سالن اصلي نمازگزاران هست كه پنج راهرايشان موازي اون را شكل مي دهد.يكي از زيباترين بخش هاي دانشگاه الازهر پنجره هاي قوسي شكل اون هست كه در دوره فاطميون شكل گرفته و داراي طراحي جذابي هست .در قرن 15 ميلادي پنجره هاي كليساي معروف كرومرد انگليس از اين بنا الگو برداري شد.

در قرن 18 ميلادي و در وقت حكومت عثماني ها ، الازهر توسعه چشمگيري داشت و دومين سالن بزرگ نمازگزاران در اون ساخته شد.در اون دوران بسياري از ساختمان هاي داخلي بنا در هم ادغام شدند.

الازهر در حال حاضر حدود 12 هزار متر مربع يعني بيش از دو برابر دوره‌ي فاطمي مساحت دارد و بر فراز اون 5 مناره ديده مي شود.


اخه چرااااااااااااااا............


من و گرفتاری هایم

4:

سلام.

خيلي جالب بود..


راستییییییییییییییییییییی یییییییییییییییییییییی
من تمام اين خبر را مطالعه كردم و واقعا برام جالب بود..

ممنون ثروناظ

5:

خواهش ميکنم....


6:

اگه موافقي بريم به اين مکتب خونه هم سر بزنيم سوادمون بيشتر بشه؟


59 out of 100 based on 34 user ratings 1009 reviews