شادترين مردم جهان در كدام كشورها زندگي ميكنند؟ عكس و گزارش


شادترين مردم جهان در كدام كشورها زندگي ميكنند؟ عكس و گزارششادترين مردم جهان در كدام كشورها زندگي ميكنند؟ عكس و گزارش
شادترین مردم جهان در کدام کشورها زندگیی می کنند؟! عکس و گزارش.

شادترين مردم جهان در كدام كشورها زندگي ميكنند؟ عكس و گزارش

1- كشور پادشاهي دانمارك
كشور پادشاهي دانمارك در صدر اين گزارش برنامه دارد و بر اساس پژوهش هاي انجام شده ,شادترين مردم دنيا در دانمارك زندگي ميكنند. دانمارك در حدود 5.5 ميليون نفر جمعيت دارد و درصد فقر در اين كشور بسيار ناچيز است. براحتي ميتوان فهميد كه چرا دانمارك شادترين مردم جهان را دارد چرا كه سطح آموزش و پرورش در اين كشور بسيار بالاست. مدارس از كيفيت بالاي آموزشي برخوردارند و ميزان شهريه مدارس خصوصي با توان مالي مردم سازگار است.و مردم اين كشور هم از درآمد خوبي برخودار هستند. دانمارك با كشورهاي آلمان,سوئد و نروژ هم مرز است.متوسط عمر افراد در حدود 78 سال ميباشد.در آمد سرانه مردم دانمارك 34.600 دلار در سال است.

شادترين مردم جهان در كدام كشورها زندگي ميكنند؟ عكس و گزارش

2- سوئيس
كشور آرام و زيباي سوئيس در رده دوم جدول شادترين مردم جهان قزار دارد. داراي 7.5 ميليون جمعيت است و متوسط طول عمر در اين كشور در حدود 81 سال ميباشد. نرخ جرائم در سوئيس بسيار پائين است و كشور از زير بناي محكم اقتصادي برخوردار است. در آمد سرانه مردم اين كشور 32.300 دلار است. مركز صليب سرخ جهاني در اين كشور برنامه گرفته است. فعاليت هاي ورزشي از جمله اسكي و قايقراني نقش بسزايي در زندگي روزمره مردم اين كشور دارد. معدل بودجه سلامتي براي هر نفر در اين كشور در سال 3.445 دلار است.داراي مرز مشترك با آلمان ,فرانسه,ايتاليا و اتريش ميباشد.

شادترين مردم جهان در كدام كشورها زندگي ميكنند؟ عكس و گزارش

3-اتريش
سومين مردم شاد در جهان اتريشي ها هستند. در اين كشور 8.200.000نفر جمعيت داردو درآمد سرانه افراد اين كشور 32.700 دلار ميباشد.داراي سيستم بهداشتي و پزشكي بسيار قوي است و در صد فقر در اين كشور 6% اعلام شده است.اتريش با كشورهاي سوئيس , ايتاليا,چك,مجارستان,اسلواك ,اسلواني وآلمان هم مرز است. ومتوسط طول عمر در اين كشور 79 سال ميباشد.

شادترين مردم جهان در كدام كشورها زندگي ميكنند؟ عكس و گزارش

4-ايسلند
ايسلندي ها چهارمين كشور شاد جهان هستند. در اين كشور كوچك كه فقط 103 هزار كيلومتر مربع مساحت دارد و جمعيتي بالغ بر320.000 نفر در آن زندگي ميكنند مشكل مسكن وجود ندارد و درجه فقر و بيكاري بسيار پائين است. متوسط طول عمر افراد 80 سال و در آمد سرانه مردم اين كشور 35.700 دلار ميباشد.

شادترين مردم جهان در كدام كشورها زندگي ميكنند؟ عكس و گزارش

5-باهاماس

رده پنجم شادترين مردم جهان به ساكنان باهاماس تعلق گرفته است.جمعيت اين كشور 304.000 نفر و متوسط عمر افراد 66 سال و درآمد سرانه مردم اين كسور 20.200 دلار است.در صد فقر به نسبت كمي بالاست كه در حدود 9.3% اعلام شده است اما در مجموع يكي از شاخصه هاي مردم اين جزاير زندگي شاد آنهاست داراي فرهنگ آفريقايي اروپايي ميباشد و خانواده ارزش فراواني در زندگي مردم دارد .

شادترين مردم جهان در كدام كشورها زندگي ميكنند؟ عكس و گزارش

6-فنلاند
از نظر روحيه شاد وسطح زندگي مردم فنلاند در رده ششم جهان برنامه دارند. داراي 5.200.000نفر جمعيت است و متوسط طول عمرافراد 79 سال و درآمد سرانه مردم اين كشور 30.900 دلار است.داراي مرز مشترك با سوئد,روسيه,استونياونروژ ميباشد. اين كشور از نظر استاندارد هاي بهداشت و پزشكي و آسايش مردم در سطح بسيار بالايي برنامه دارد و فقر در اين كشور تقريبار قابل ذكر نيست.

شادترين مردم جهان در كدام كشورها زندگي ميكنند؟ عكس و گزارش

7- سوئد
بعد از فنلانديها, مردم سوئد هفتمين كشور شاد و سرزنده جهان هستند.داراي 9 ميليون جمعيت و متوسط طول عمر 81 سال و درآمد سرانه افراد اين كشور 28.900 دلار ميباشد.اين كشور ماليات بسيار بالايي از شهروندان خود دريافت ميكند اما در عوض يكي از بهترين سيستم هاي سلامتي و بهداشت در اروپا را داراست. مزاياي دريافتي و كار و شرايط مناسب آن خنده بر لبان شهروندان سوئدي ميآورد.مردم اين كشور براستي از آزاديها و حقوق قانوني برخوردارند. مردم عادي اين كشور در صورت تمايل ميتوانند نامه هاي رسمي نخست وزير را ببينند!.سوئد با كشورهاي دانمارك,نروژ و فنلاند هم مرز است.

شادترين مردم جهان در كدام كشورها زندگي ميكنند؟ عكس و گزارش

8-بوتان
عجيب ترين قسمت اين رده بندي همين كشور است چرا كه كشور بوتان با 2.300.000 نفر جمعيت و متوسط عمر 55 سال از درآمد سرانه پائيني (در حدود 1.400 دلار) برخوردار است. اما بشكرانه داشتن فرهنگ و سنت هاي شاد آنان را در رده هشتم شادترين هاي جهان برنامه داده است. بعبارت ديگر مردمي هستند با دستي نه چندان پر, اما دلي شاد.كشور كوچك پادشاهي بوتان در غرب آسيا (ضلع غربي كوههاي هيماليا ) واقع شده است و از شمال به تبت چين و از جنوب و غرب به هند منتهي ميشود. تنها 47% از مردم بوتان سواد خواندن و نوشتن دارند!.سيستم اداره اين كشور پادشاهي است.

شادترين مردم جهان در كدام كشورها زندگي ميكنند؟ عكس و گزارش

9- كشور سلطان نشين بروني
دولت اين كشور كوچك نقش بسزايي در شادي و دل آسودگي مردم بروني دارد. بهداشت, تحصيلات تا مرحله پاياني دانشگاه براي همه مجاني است و هزينه هاي آن توسط دولت پرداخت ميشود.. مردم از كمكهاي مختلف دولتي بهره مند هستند. خانواده سلطان بروني بدون هيچ مشكلي 60 سال است كه كشور را اداره ميكنند.مشكل مسكن در اين كشور وجود ندارد و در صد فقر در سلطان نشين بروني صفر است. جمعيت اين كشور 380.000 نفر و متوسط عمر افراد75 سال و درآمد سرانه 23.600 دلار ميباشد.

شادترين مردم جهان در كدام كشورها زندگي ميكنند؟ عكس و گزارش

10-كانادا
كانادايي ها در رده دهم برنامه دارند و داراي 33 ميليون جمعيت و متوسط عمر 80 سال و درآمد سرانه 34.000 دلار كه خود نشان از آرامش و آسايش است.كانادا داراي سيستم بهداشت و پزشكي فوق العاده بالايي ميباشد و درصد جرائم در اين كشور بسيار پائين است. كانادا از نظر استاندارد زندگي در رده 3 كشور بالاي رده بندي جهاني برنامه دارد.

شادترين مردم جهان در كدام كشورها زندگي ميكنند؟ عكس و گزارش

11-ايرلند
ايرلند با 4 ميليون جمعيت و متوسط عمر 78 سال و درآمد سرانه 41.000 دلار در سال و اقتصاد كاملا باز و سيستم آموزشي بسيار بالا و سطح زندگي قابل مقايسه با استانداردهاي اروپايي , توانسته است كه آسايش و آرامش و شادي را به مردم كشورش به ارمغان بياورد.

شادترين مردم جهان در كدام كشورها زندگي ميكنند؟ عكس و گزارش

12- لوگزامبورگ
كشور كوچك لوگزامبورك با جمعيتي زير 500.000 نفر و متوسط عمر 79 سال دوازدهمين مردم شاد جهان را داراست. درآمد سرانه افراد كه بالغ بر 55.600 دلار است ,در جهان مقام اول را دارد. 100% مردم اين كشور با سواد هستند و در سال 2005 از نظر حقوق بشر و رعايت حقوق انساني , بعنوان امن ترين كشور جهان لقب گرفت.اين كشور كه 2586 كيلومتر مربع مساحت دارد با كشورهاي بلزيك, فرانسه و آلمان مرز مشترك دارد.اين كشور بصورت پادشاهي پارلماني اداره ميشود.

منبع : http://www.theiranianhome.com/article.php?id=7173شگفت انگیزترین پروانه‌های دنیا+عکس

1:

مقام ايران رو ننوشته بود؟


متفاوت‌ترین مجسمه‌های دنیا+تصاویر

2:

شايد بخواييد رقمهايي رو كه در اين نقل مطرح شده با كشور خودمون هم مقايسه كنيد.


عجیب‌ترین صحراهای دنیا +عکس
پس نقل پايين رو بخونيد.

بنا بر نقل شاخص‌های توسعه انسانی در سال‌های 2007 و 2008 که اخیرا توسط برنامه توسعه ساوقت ملل منتشر شده هست، ایران در میان 177 کشور جهان، در جایگاه 94 برنامه دارد.
بنابر این نقل که نسخه اینترنتی اون به تازگی منتشر شده، ایسلند همچون سال گذشته در صدر کشورهای توسعه یافته هست و 9 کشور بعدی پیشرفته به ترتیب عبارتند از: نروژ، هسترالیا، کانادا، ایرلند، سوئد، سوئیس، ژاپن، هلند و فرانسه.

ژاپن، سوئیس، ایسلند با هشتاد و یک سال سن امید به زندگی بهترین وضعیت را از این نظر دارند.


درختان ناشناخته و در حال انقراض+ عکس
زامبیا با چهل و یک سال بدترین کشور در این شاخص هست که در کنار اونگولا و سیرالئون در قعر جدول امید زندگی وضعیت وخیمی دارند.
شاخص‌های توسعه انسانی که در برگیرنده متغییرهای توسعه و پیشرفت جوامع بشری از نظر طول عمر، سلامت، درآمد سرانه و تحصیلات هست به مشخص‌نماينده بهترین کشورهای جهان برای زندگی مشهور شده هست که بر پايه نقل اخیر ده کشور ابتدای جدول به همراه سایر کشورهای اروپای شمالی، غربی، آمریکای شمالی، هسترالیا و نیوزیلند بهترین کشورهای جهان از نظر سطح معیارهای زندگی به شمار می‌آیند.

رتبه بریتانیا در این بررسی شانزده و آمریکا دوازده بوده هست.


خاص ترین و عجیب ترین هتلهای دنیا برای سلیقه های خاص
پایین‌ترین رتبه را در میان کشورهای اروپای غربی پرتقال(29) دارد و اسرائیل(23) خود را به آلمان(22) رسانده هست.
کوبا رتبه 51 را در این بررسی کسب کرده هست که برای کشوری کوچک با مشکلات اقتصادی بسیار و تحریم‌های اقتصادی آمریکا رتبه‌ای بسیار درخشان در میان کشورهای پیشرفته محسوب می‌شود.


هرم چیچن ایتزا شاهکار تمدن مایا
به غیر از کوبا در آمریکای لاتین باربادوس، آرژانتین، شیلی، اروگوئه و باهاما نیز در میان کشورهای پیشرفته محسوب شده‌اند.


معبد بوروبودر در اندونزی
همسایه جنوبی آمریکا یعنی مکزیک در این جدول در جای پنجاهم برنامه گرفته هست و وضع روسیه با سقوط به جایگاه شصت و هفتم اسف‌بارتر از قبل جلوه می‌کند.
در میان کشورهای منطقه امارات متحده عربی، کویت، قطر، بحرین، عمان و حجاز همگی در گروه کشورهای پیشرفته برنامه دارند.

ایران در گروه کشورهای متوسط در جایگاه نود و چهارم برنامه دارد که نسبت به سال قبل دو پله صعود کرده هست.
امید به زندگی در ایران 70.2 هست که به نسبت کشورهای گروه خود وضعیتی متوسط دارد.


برترین بناهای باستانی دنیا +عکس
در این گروه یعنی کشورهای با رشد متوسط ایران در جایگاه بیست و چهارم پس از کشورهایی چون قزاقستان، ارمنستان، ترکیه و لبنان و بالاتر از کشورهایی چون گرجستان، آذربایجان، فلسطین و تاجیکستان برنامه دارد.
میزان باسوادی بزرگسالان در ایران بیش از هشتاد و دو % نقل شده هست که این میزان در نوزده کشور نخست این جدول صد% و در کوبا و کشورهای بلوک شرق سابق نزدیک به صد% هست، سنگال با 39 % جمعیت باسواد، بدترین وضعیت را در این زمینه دارد و از دیگر کشورهای عقب‌مانده در این شاخص می‌توان به مراکش، بوتان، موریتانی و پاکستان اشاره کرد.

72.8 % از مجموع % کودکان و نوجوانان در ایران به تحصیل اشتغال دارند، درآمد خالص سرانه 7.968 دلار هست که این میزان در امارات متحده عربی بیش از 25 هزار دلار و در آمریکا بیش از 41 هزار دلار هست.

بهترین وضعیت از این نظر را لوکزامبورگ با درآمد سرانه بیش از شصت هزار دلار دارد و بدترین کشور جهان کنگو با 714 دلار هست.
رتبه ایران در زمینه امکانات آموزشی 0.792 از 1 هست که در این زمینه به وضوح از دیگر کشورهای متوسط عقب‌مانده‌تر هست.

از نظر شاخص تولید ملی نیز رتبه 0.731 را کسب کرده هست.

میزان درآمد سرانه امت با درنظر گرفتن سایر شاخص‌ها منفی 23 را نشان می‌دهد.
ایران در شاخص‌های توسعه انسانی در سال 1975 رتبه‌ای معادل 0.571 کسب کرده بود که ده سال بعد به 0.615 ، در سال 1995 به 0.693 و در سال 2005 به 0.759 رسیده هست.

در همین حال عمان در همین مدت رتبه خود را از 0.478 به 0.814 رسانده هست.

شاخص‌های توسعه میزان فقر را نیز مورد بررسی برنامه داده هست که براون پايه سی % از جمعیت ایران زیر خط فقر هستند.

میزان جوانمرگی در ایران نیز نزدیک به 8 % برآورد شده هست.

همچنین شش % امت ایران از دسترسی به آب سالم محروم هستند و یازده % کودکان زیر پنج سال از کمبود وزن شدید رنج می‌برند.

17.6 % از افراد پانزده سال به بالا بی‌سواد هستند.


شاخص‌های توسعه انسانی نشانگر رشد سریع جمعیت ایران در فاصله بیست سال از حدود 33 میلیون نفر به 69 میلیون نفر یعنی بیش از دو برابر هست که این میزان رشد تا هفت سال دیگر به نزدیکی 80 میلیون نفر خواهد رسید و به این ترتیب از سرعت رشد سالیانه جمعیت کاسته خواهد شد.

این میزان که در بیست سال اولیه 2.4 % در سال بود در فاصله سال‌های 2005 تا 2015 به 1.3 کاهش خواهد یافت.
جمعیت شهری ایران سه سال پیش از انقلاب کمتر از نصف جمعیت کشور بود، ولی بیست سال بعد به نزدیک هفتاد % و در سال 2015 به نزدیک هفتاد و دو % خواهد رسید.
جمعیت زیر پانزده سال کشور نیز که در حال حاضر حدود 29 % هست در هشت سال آینده به کمتر از 26 % کاهش می‌یابد.

میزان باروری زنان ایران در پنج ساله 1970 تا 75 رقمی در حد 6.4 را نشان می‌دهد که یکی از بالاترین میزان باروری زنان در جهان بوده هست، اما این میزان در پنج ساله 2000 تا 2005 به کمتر از 2.5 کاهش یافته هست.
بلژیک بیشترین میزان پزشک به نسبت جمعیت را در جهان دارد.

در این کشور به ازای هرصد هزار نفر 449 پزشک در رشته‌های مختلف تخصصی وجود دارد.

در ایران این میزان 87 نفر هست که در گروه کشورهای در حال توسعه با وجود اشتغال به تحصیل شمار بسیاری از دانشجویان در رشته‌های پزشکی در کشور وضعیت خوبی ندارد و مثلا در گرجستان که رتبه کلی‌اش از ایران پایین‌تر هست، به ازای هر صد هزار نفر 409 پزشک وجود دارد.

مشابه چنین وضعیتی در کشورهای بلوک شرق سابق نیز وجود دارد و بهترین وضعیت در این زمینه را در جهان بلاروس دارد در حالی که رتبه کلی اون از نظر میزان رفاه اجتماعی 64 هست.

سوازیلند با 33.4 % مبتلا به ایدز وخیم‌ترین وضعیت را در جهان دارد.

این میزان در بسیاری از کشورهای آفریقایی از جمله زیمباوه، آفریقای جنوبی و بوتساوانا به میزان بسیاری بالا هست.
در ایران میزان مبتلایان به ایدز حدود 0.2 % برآورد شده هست که به نسبت بسیاری از کشورهای گروه خود از وضعیت بهتری برخوردار هست.
میزان سیگاری‌ها در ایران نیز بسیار کمتر از کشورهای گروه خود و مشابه کشورهای پیشرفته هست.

برپايه این برآورد 22 % مردان و فقط 2 % زنان سیگاری هستند که با توجه به عامل جنسیتی در این زمینه حتی وضعیت بهتری نسبت به کشورهای پیشرفته مانند یونان با 47 % سیگاری مرد و 29 % سیگاری زن دارد.

بدترین وضعیت را مغولستان با 68 % مردان و 26 % زنان سیگاری و بهترین را غنا تنها با 7 % مردان و 1 % زنان سیگاری دارند.

ایران دومین کشور جهان هست که 40 % دانش‌آموزان دبیرستان در اون در رشته‌های علوم، فنی و حرفه‌ای به تحصیل می‌پردازند.

اولین کشور میانمار با 42 % هست.

در میان کشورهای پیشرفته مالزی، کره و آمریکا از این نظر %ر برنامه دارند.
لوکزامبورگ با 1576 مشترک تلفن همراه در هر هزار نفر بیشترین میزان تلفن همراه را در جهان دارد، به عبارت دیگر در این کشور هر نفر بیش از یک اشتراک تلفن همراه دارد.

در کشورهای ایسلند، نروژ، ایرلند، دانمارک، بریتانیا و ایتالیا در میان بیست کشور نخست نیز وضعیت مشابه ای در جریان هست.
در ایران از هر هزار نفر 106 نفر تلفن همراه دارد و 278 نفر تلفن ثابت در اختیار دارد.

رکورد تلفن ثابت در جهان را سه کشور سوئد، سوئیس و آلمان دارند که به ازای هر دو نفر بیش از یک خط تلفن موجود هست.
در سیزدهمین شاخص توسعه که به ارتباطات و تحقیقات می‌پردازد، میزان مشترکان اینترنت در ایران حدود ده % از جمعیت کشور برآورد شده هست، در حالی که این میزان در ایسلند نزدیک 87 % هست.

در میان کشورهای پیشرفته بدترین وضعیت را از این نظر کوبا دارد که % کاربران اینترنت اون به دو % هم نمی‌رسد.

در عوض در میان کشورهای در حال توسعه جامائیکا بهترین وضعیت از این نظر را دارد که با حدود 40 % کاربر وضعیتی مشابه با برخی از کشورهای پیشرفته دارد.

فنلاند با دارا بودن 7.832 پژوهشگر در هر یک میلیون جمعیت خود سرآمد میزان پژوهشگران در جهان هست و پس از اون ایسلند، ژاپن، سوئد، دانمارک و سنگاپور برنامه دارند.
در ایران این میزان 1279 نفر فراخوان شده هست که وضعیت مطلوبی به نسبت سایر کشورهای در حال پیشرفت دارد.
در این شاخص‌ها آمریکا ثروتمندترین کشور جهان هست که فاصله‌ای بعید با سایر کشورها حتی در گروه کشورهای پیشرفته دارد و پس از اون با اختلاف بسیار ژاپن برنامه دارد که این کشور نیز نسبت با سایر کشورها فاصله بسیار دارد.

در عوض درخشان‌ترین رشد اقتصادی جهان در میان کشورهای پیشرفته از اون سوئد هست که در سی سال گذشته همواره رشد بهتری نسبت به سایر کشورها داشته و هم‌اکنون از رشد سالانه بالغ بر 6.2 % برخوردار هست.
اما در مجموع سرعت رشد اقتصادی چین در جهان بدون رقیب بوده هست که به‌طور متوسط 8.4 % بوده هست.

ایران نیز با رشد قابل ملاحظه‌ای در ده سال اخیر موفق شده هست میزان رشد اقتصادی خود را به 2.3 برساند در حالی که این میزان از سال 1975 منفی بوده هست با این حال دو سال پیش از انقلاب میزان درآمد کشور به بالاترین حد خود تاکنون رسیده هست.
ایران دومین کشور جهان در گروه کشورهای درحال توسعه هست که بیشترین میزان هزینه را بر پايه ارزش سالیانه تولیدات و خدمات یا تولید ناخالص داخلی به مصارف نظامی اختصاص داده هست و در حالی که حدود دوازده % بیکار دارد، میزان بیکاری زنان در اون 170 % مردان هست و نزدیک به دو % نیز از داشتن برق محروم هستند.

برپايه نوزدهمین شاخص این نقل میزان بودجه نظامی ایران از 2.9 % به 5.8 % رسیده هست که در این زمینه در جهان رتبه ششم را دارد.
در همین حال ایران بیشترین میزان پناهجویان را در خود جای داده هست و با نزدیک به یک میلیون پناهجو، از این نظر تنها با آمریکا که در رتبه دوم برنامه می‌گیرد، قابل مقایسه هست.
نقل شاخص‌های توسعه انسانی حاکی هست که کم‌ترین میزان قتل عمد در کشورهای پاکستان، سودان و مصر رخ می‌دهد و بیشترین اون در کلمبیا، لسوتو، آفریقای جنوبی، جامائیکا، ونزئلا و السالوادور.
در میان بیست کشور نخست پیشرفته جهان وضع آمریکا از همه در این زمینه بدتر هست این کشور همچنین با دارا بودن بیش از دو میلیون زندانی، رکورددار بیشترین زندانی در جهان هست.

در ایران در هر صد هزار نفر 2.9 مورد قتل عمد رخ می‌دهد و نزدیک 150.000 زندانی نیز وجود دارد که در این زمینه در جهان در رتبه پنجم برنامه دارد.
ایران همچنان جز شمار اندک کشورهای جهان هست که رسما مجازات اعدام در اون اجرا می شود.
از نظر شاخص‌های توسعه در رابطه با زنان وضعیت ایران وخیم هست و رتبه 84 را دارد و میزان درآمد مردان به‌طور متوسط دو و نیم برابر زنان هست، در حالی که حجاز در این زمینه رتبه 70 را دارد.
بیست و نهمین شاخص این نقل به وضعیت سیاسی و اجتماعی زنان اختصاص دارد که نروژ بیشترین امتیاز را در این زمینه دارد.

در نروژ حدود 39 % از کرسی های مجلس در اختیار زنان هست و سی % از پست‌های مدیریت ارشد کشور را زنان تصاحب کرده‌اند و نیمی از زنان در مشاغل تخصصی و فنی به کار مشغول هستند.
در ایران که رتبه 87 را دارد، تنها 4 % کرسی‌های مجلس و 16 % پست‌های مدیریت ارشد در اختیار اونها هست و 34 % از اونان در مشاغل تخصصی و فنی به کار می‌پردازند.
همچمنین در حالی که در سوئد بیش از 38 % از وزارتخانه‌‌ها و ادارات دولتی توسط زنان اداره می‌شود این میزان در ایران نزدیک به هفت % هست.

شاخص‌های توسعه انسانی که هر سال توسط برنامه توسعه ساوقت ملل منتشر می‌شود، مهم‌ترین مرجع جهانی برای ارزیابی میزان رفاه اجتماعی و متغییرهای مرتبط در جوامع مختلف به شمار می‌آید.
ایسلند که امسال برای دومین بار بهترین کشور در این شاخص‌ها ارزیابی شده هست، کشوری کوچک در شمال اروپا هست که کمتر از 350 هزار نفر جمعیت دارد، پیش‌تر از این به مدت شش سال نروژ و پیش از اون نیز کانادا برای سال‌های متمادی بهترین کشور برای زندگی بوده هست.
شاخص توسعه اقتصادی در سال 1990 توسط گروهی از اقتصاددانان به سرپرستی آمارتیا سن (اقتصاددان هندی برنده جایزه نوبل)، محبوب الحق (اقتصاددان پاکستانی) و ریچارد جولی (جامعه‌شناس) در LSE (دانشکده اقتصاد لندن) و دانشگاه ییل به عنوان راهنمایی برای ارزیابی توسعه کشورهای مختلف برای ساوقت ملل به‌وجود آمد.


3:

مقام ايران در اين زمنيه
از اخر اوله


56 out of 100 based on 31 user ratings 256 reviews